Gorenjski glas / Foto: Gg

Podražitev ni prestala glasovanja

Šenčurski svetniki se niso strinjali s povišanjem cene odvajanja komunalne in padavinske vode na območju občine.

Šenčur – Predlog občutnega povišanja cene za odvajanje komunalne in padavinske vode na območju občine Šenčur je naletel na odpor svetnikov. Na zadnji seji občinskega sveta so s šestimi glasovi za in osmimi proti zavrnili predlog spremembe cen Komunale Kranj, ki je predvideval trikratno podražitev storitve. Direktor Komunale Kranj Matjaž Berčon je pojasnil, da so bile zadnje cene potrjene leta 2019, zaradi česar so zdaj razlike izrazito visoke. Predlagana nova cena bi vključevala dvig omrežnine s 7,92 evra na 8,19 evra za odjemno mesto ter dvig storitve odvajanja z 11 centov na 30 centov za kubični meter odpadne vode (vse cene brez DDV).

Berčon je razložil, da se je v šenčurski občini bistveno povečala potreba po odvodnavanju s črpanjem. »Ravninski del šenčurske občine onemogoča gravitacijski odtok, zato je treba odpadno vodo prečrpati kar štirikrat, da doseže čistilno napravo,« je dejal. Ob tem je še navedel, da se je v zadnjih letih povečalo število črpališč v Šenčurju z osem na sedemnajst, kar je prispevalo k dodatnim stroškom vzdrževanja in obratovanja.

Šenčurski župan Ciril Kozjek je bil nad izidom glasovanja razočaran. Poudaril je, da zavrnitev pomeni subvencioniranje izpada prihodkov iz naslova razlike med cenami iz občinskega proračuna. »Zavedam se, da je vsako povišanje cen nezaželeno, a hkrati moramo vedeti, da sta pri teh temah vedno na voljo le dve možnosti, ali subvencija iz občinskega proračuna ali višje položnice za občane. Sam zagovarjam stališče, da tisto, kar sami proizvedemo, tudi sami plačamo. Občinski proračun tega ne more trpeti, saj s tem porabljamo denar, ki bi ga lahko namenili za nove projekte,« je opozoril župan, ki je prepričan, da bodo šenčurski svetniki predlog spremembe cene na mize znova dobili na septembrski seji.

Predlagano povišanje bi sicer imelo nezanemarljiv vpliv na izdatke gospodinjstva. Povprečna štiričlanska družina, ki mesečno porabi štiri kubične metre vode na osebo, bi morala za stroške odvajanja komunalne in padavinske vode odšteti 3,5 evra več, v obdobju poračuna pa dobre štiri evre.

×