24 ur klekljanja Železniki / Foto: Simon Benedičič
Najbolj živahno je bilo v petek zvečer, ko so klekljarice prišli podpret tudi lokalni glasbeniki. / Foto: Simon Benedičič

Že deveti klekljarski maraton

V Železnikih so znova pripravili 24-urno neprekinjeno klekljanje na istem punklju. Z dogodkom so napovedali prihajajoče 62. Čipkarske dneve, ki jih bodo priredili konec junija.

Železniki – Turistično društvo Železniki je izpeljalo že deveti dogodek 24 ur klekljanja in domačih obrti. Neprekinjeno 24-urno klekljanje na istem punklju, za katerim so se izmenjevale klekljarice, se je v kulturnem domu v Železnikih začelo v petek opoldne in končalo v soboto ob isti uri. Z dogodkom želijo prispevati k ohranjanju bogate klekljarske tradicije, s katero se ponašajo Železniki, obenem pa so napovedali 62. Čipkarske dneve, ki bodo potekali od 27. do 30. junija in znova prinašajo pester program za vse generacije.

Klekljalo štirideset klekljaric

Na 24-urnem klekljarskem maratonu se je za punkljem, na katerem je bil pripet star vzorec za okrasno čipko, zvrstilo kar štirideset klekljaric. Med njimi je bilo enajst učenk Čipkarske šole Železniki pod mentorstvom Irene Benedičič, ki so čipko ustvarjale prve tri ure, kot prva pa je za punkelj sedla šestošolka Tamara Rakovec. Za učenkami so za kleklje poprijele klekljarice s precej daljšo kilometrino, ki so bele niti sukale vsaka po 45 minut. Mojstricam iz Železnikov so se pridružile tudi klekljarice iz Selc, Podporezna, Idrije in Stražišča pri Kranju, je pojasnila vodja klekljarske sekcije v turističnem društvu Vita Dolenc, ki je tudi letos bdela nad klekljanjem.

Čipko bodo razstavili na Čipkarskih dnevih

Vzorec za čipko po besedah Dolenčeve ni bil preveč zahteven, tako da klekljarice niso imele pretežkega dela, ustvarjale pa so v tehniki ozki in sukani ris. Po 24 urah je klekljanje končala dijakinja Ana Deja Prezelj iz Podporezna, ki nam je zaupala, da vselej rada sodeluje na tej klekljarski prireditvi. Vita Dolenc je bila z opravljenim delom in končnim izdelkom zadovoljna. »Čeprav čipka ni izdelana v celoti, je je narejeno veliko – približno tri četrtine,« je pojasnila. Izdelek bodo skupaj s čipkami, ustvarjenimi na preteklih 24-urnih klekljanjih, razstavili na prihajajočih Čipkarskih dnevih.

Klekljarice so bile med vihtenjem klekljev deležne tudi podpore obiskovalcev. Z dražgoškimi kruhki je na prireditvi sodelovala tudi Cirila Šmid, na stojnici turističnega društva pa je bilo možno dobiti čipke in spominke. Kot je pojasnil predsednik društva Tomaž Weiffenbach, je bil najbolj obiskan petkov večer, ko so dogajanje popestrili lokalni glasbeniki. »Prijetno druženje je trajalo vse do polnoči, dejstvo pa je, da bi bil obisk celotne prireditve lahko precej boljši. Z obiskom takšnih dogodkov izkažemo tudi spoštovanje do bogate kulturne dediščine. Kljub vsemu smo zadovoljni, da smo prireditev spravili pod streho. Prihodnje leto bo že deseta ponovitev,« je napovedal Weiffenbach.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×