15 let Folklorna skupina Šenčur / Foto: Tina Dokl

Izza obzorja časa

S celovečernim koncertom Izza obzorja časa je Folklorno društvo Šenčur zaznamovalo petnajstletnico delovanja. Predstavili so nekaj starejših ter nekaj novejših koreografij.

Folklorno društvo Šenčur je bilo ustanovljeno leta 2009 na pobudo takratnega šenčurskega župana Mira Kozelja. Temelje so postavili ustanovni člani Aleksander Sašo Zupan, njegova žena Špela in prvi predsednik Janez Sušnik. Ker je v Šenčurju spomenik cesarici Mariji Tereziji, so se odločili za ohranjanje starejših plesov in običajev ter oblačilno podobo iz začetka 19. stoletja. »Posebnost naše folklorne skupine je v tem, da skušamo v vsaki plesni koreografiji prikazati večinoma le po en ples v različnih variantah in različnih koreografskih priložnostih,« je dejala predsednica društva Irena Kajzer. V plese pogosto vpletejo zgodbe, kot je denimo tista o Mariji Tereziji in sajenju krompirja, ter legendo o hruški tepki. Tepka je njihov najnovejši splet, ki so ga doslej uprizorili le nekajkrat.

Skupina trenutno šteje 27 članov s povprečno starostjo okoli sedemdeset let in deluje pod mentorstvom umetniškega vodje Aleksandra Saša Zupana ter korepetitorke Špele Zupan. Vaje imajo dvakrat tedensko, ob torkih in četrtkih zvečer, v prostorih Doma krajanov Šenčur. Ponosni so tudi na podmladek, otroško folklorno skupino Knofki, ki pleše na Podružnični šoli Olševek z mentorico Janjo Jagodic. »Želimo se okrepiti z novimi plesalci. Poleg tega smo pred kratkim začeli ustanavljati svojo glasbeno zasedbo, zato vabimo tudi glasbenike, da se nam pridružijo,« je poudarila Kajzerjeva.

Ob začetku leta tradicionalno organizirajo prireditev Šenčur folkloro na ogled postavi, kamor povabijo še druge skupine iz domače občine, ki delujejo na področju ljudskega izročila. Jeseni se predstavijo na prireditvi Bilo je nekoč, kjer se jim pridruži gostujoča folklorna skupina iz Slovenije. Vselej so prisotni na Prazniku krompirja v Šenčurju in s ponosom preberejo del razglasa Marije Terezije o zapovedi sajenja krompirja. Vsako leto nastopijo na območnem Maroltovem srečanju odraslih folklornih skupin in se odpravijo na gostovanja v tujino.

Ob jubileju društva so pripravili celovečerni koncert Izza obzorja časa, kjer so se jim pridružili otroška folklorna skupina Knofki, Pihalni orkester občine Šenčur in pritrkovalci. Med nastopi, v katerih so odstrli zgodovino svojega delovanja, so obiskovalcem predstavili tudi oblačilno kulturo. Ob zaključku je njihovim članom JSKD – Območna izpostava Kranj podelila Maroltove značke, in sicer štiri bronaste, devet srebrnih in enajst zlatih. »Aleksander Sašo Zupan in Špela Zupan pa sta že od prej nosilca Maroltove listine za več kot trideset let delovanja pri folklori,« je še dodala predsednica društva.

×