Požar na Komarči gasijo tudi s helikopterji SV in airtractorji
Maribor – Sindikat poštnih delavcev je pred dnevi obvestil, da bodo 3. junija začeli stavko, ki jo podpira tudi drugi reprezentativni sindikat na Pošti Slovenije, Sindikat delavcev prometa in zvez Slovenije.
V Sindikatu poštnih delavcev so med razlogi poudarili, da uprava ignorira njihove zahteve, kljub dvigu plač jih še vedno zapuščajo sodelavci, delo pa se prevali na tiste, ki ostajajo. Kot dodajajo, se pogoji za varno in zdravo delo niso spremenili, med drugim pa očitajo tudi, da je nadzorni svet popolnoma odpovedal pri nadzorovanju uprave in da z novo strategijo upravljanja državnih naložb odpirajo na stežaj vrata k privatizaciji Pošte Slovenije. »Ob upravi, ki potrebe zaposlenih popolnoma ignorira, nas je zato upravičeno strah. Strah nas je poslovnega modela, ki smo ga pred desetimi leti že videli in v sindikatu uspešno preprečili. Strah nas je siljenja v delo preko s.p.-ja in drugih oblik prekarstva, čezmernih nadur, varčevanja na račun zaposlenih …« so še zapisali v sindikatu, kjer so dodali, da je njihov pooblaščenec Saša Gržinič odstopil iz nadzornega sveta Pošte Slovenije, saj je po njegovih besedah »prišel čas za ulico«. Kot je dejal, jim ne preostane nič drugega, kot da delavci vstanejo. »In vstali bomo v predvolilnem obdobju, ko bi morali nositi volilni reklamni material za tiste, ki razmišljajo o tem, da bi nas prodali,« je povedal Gržinič.
V poslovodstvu pošte ocenjujejo, da ni utemeljenih razlogov za stavko in da so navedbe obeh sindikatov neutemeljene. Kot pravijo, sta povišanje plač in usklajevanje z inflacijo določena v podjetniški kolektivni pogodbi, ki jo poslovodstvo spoštuje. Prvega januarja so se osnovne plače povišale za tri odstotke, za dodatne tri pa v skladu z dogovorom prvega marca. Dne 24. aprila je bil izplačan tudi regres v višini dva tisoč evrov na zaposlenega, kar je največ doslej. Od leta 2024 do letos so se osnovne bruto plače pismonoš dvignile za 38,5 odstotka.
Kot še dodajajo v vodstvu, s strategijo zaposlovanja aktivno iščejo in zaposlujejo nove sodelavce. Poudarili pa so še, da se tako kot drugi evropski poštni operaterji srečujejo s pospešeno digitalizacijo, kar vpliva na upad pisemskih pošiljk in predstavlja pritisk na stroškovno učinkovitost.
Kot pravijo, si bodo še naprej prizadevali za nadaljevanje konstruktivnega socialnega dialoga in skušali v največji možni meri izpolniti pričakovanja sindikatov. Z obema sindikatoma v družbi bodo tudi v naslednjih dneh nadaljevali dialog glede napovedanih aktivnosti.
Kako pa bo z dostavo pošiljk, če do stavke vendarle pride? Kot pravijo v poslovodstvu, bodo naredili vse, da bodo zagotavljali kar najbolj kakovostne storitve. Sicer pa bodo v skladu z zakonodajo izvedli prenos omejenih pošiljk uporabnikom. Zakon o poštnih storitvah namreč določa, da mora izvajalec tudi ob stavki zagotoviti prenos poštnih pošiljk, ki se uporabljajo v sodnih postopkih, upravnih postopkih in postopkih zaradi prekrška, ter priporočenih poštnih pošiljk za potrebe obrambe, zaščite in reševanja ter priporočenih in vrednostnih poštnih pošiljk, ki so bile sprejete pred začetkom stavke.