Andrej Tarfila z Modro mošejo v ozadju / Foto: Osebni Arhiv

Prvič v Carigradu

Andrej Tarfila, ki prihaja iz Železnikov, je doma že dobro znan fotograf, vse bolj prepoznaven pa postaja tudi v tujini, kjer je za svoja dela prejel številne prestižne mednarodne nagrade. Ena izmed domačih nagrad pa ga je nedavno popeljala v Carigrad. Kdor spremlja njegove spletne profile, je lahko videl, da je to zanimivo turško mesto raziskoval v družbi Arneja Hodaliča in Katje Bidovec. Tarfila nam je pojasnil, da sta bila z njimi še nagrajenca iz Srbije in Bolgarije ter da je šlo za štiridnevni fotografski obisk Carigrada – nagrado z lanskega natečaja, ki ga je razpisal slovenski National Geographic. Med štirimi razpisanimi kategorijami je Tarfila zmagal v kategoriji nočnih fotografij. Tekmoval je s fotografijo Ljubljane, natančneje Ribje brvi, ki jo je lansko jesen pobelil sneg. Arne Hodalič je urednik fotografije pri National Geographic Slovenija, zato je bil zadolžen za organizacijo celotnega potovanja.

Tarfila je bil tokrat v Carigradu prvič. S fotografskega vidika se mu je zdel izjemno zanimiv, poudaril pa je, da so se tokrat z ekipo osredotočili predvsem na verske objekte in so bili prav zato nastanjeni v starem delu Carigrada. Mesto so obiskali ravno v času islamskega praznika bajrama, kar je pomenilo izjemno veliko obiskovalcev. Celo Hodalič, ki mesto pozna, je dejal, da česa takega še ni videl, je pojasnil Tarfila. Tako so za nakup vstopnic za ogled Cisterne bazilike ali znamenite Hagije Sofije v vrsti stali tudi po več kot uro.

Carigrad ga je navdušil v vseh pogledih – tako mestni utrip, arhitektura in kulinarika kot običaji. Omenil je, da je mesto kar drago, čeprav je navajen ljubljanskih cen, ki so po njegovem mnenju med najvišjimi v okolici in prekašajo tudi cene v nekaterih evropskih mestih. »Čeprav se Carigrad kulturno in versko precej razlikuje od naših krajev, vseeno deluje zelo zahodnoevropsko,« je povedal. »Grand Bazar oziroma Veliki bazar je pa sploh nekaj posebnega,« je dodal. Všeč mu je, da mesto živi tudi ponoči.

Skozi fotoaparat se mu je odprl nov svet, novi pogled na mesto. »Popolnoma novi motivi, sploh z verskega in arhitekturnega vidika. V Sloveniji sem velikokrat fotografiral naše cerkve in običaje, a tu te mošeje postavljajo pred popolnoma drugačne izzive. Pravzaprav bi lahko rekel, da smo po eni strani imeli srečo, da je bil ravno ramazanski bajram in smo lahko fotografirali njihove običaje in molitve ob tem prazniku. Uspelo mi je fotografirati tudi molivce v mošejah, kjer veljajo omejitve za vernike, ki niso muslimani, zlasti ob omenjenem prazniku,« je povedal.

Mesto ga je torej navdušilo, in ko bo ponovno priložnost, se bo z veseljem vrnil, je dodal, saj mora še veliko videti, pa tudi s fotografske plati mu lahko nudi še ogromno motivov.

×