Prvomajska proslava Kamniška Bistrica / Foto: Aleš Senožetnik

Vsako delo je častno

»Zavest, da s svojim delom, svojimi rokami, svojim umom in svojim znanjem naredimo več, je spremenila naš svet,« je dejal tokratni slavnostni govornik na prvomajski proslavi v Kamniški Bistrici Aleš Hojs.

Kamniška Bistrica – Ob letošnjem prazniku dela so v Kamniški Bistrici pripravili že stoprvo prvomajsko srečanje. Kulturni program, ki so ga pripravili člani Delavskega kulturnega društva Solidarnost, so tradicionalno pospremile kamniške mažoretke in zvoki Mestne godbe Kamnik, ki je s tem tudi zaključila jutranje »bujenje« po občini.

»Dejstvo je, da delavci še danes nimajo vselej najboljših pogojev in zato je tu država, da poskrbi za minimalne standarde, kajti le zadovoljni delavci bodo dali najboljše, da bodo podjetja in organizacije skupaj z njimi rasle,« je v uvodu zbrane nagovoril kamniški župan Matej Slapar, ki je poudaril dober izobraževalni sistem, ki je temelj uspeha mladih,
izobražena delovna sila pa zagotavlja razvoj podjetij, ki so uspešna tudi na globalnih trgih. »Imamo visoko kvalificirane, pametne in razvojno naravnane ljudi, ki ustvarjajo visoko dodano vrednost, ki je boljša kot v primerljivih državah,« je še povedal Slapar.

Letošnji slavnostni govornik je bil nekdanji notranji minister in minister za obrambo Aleš Hojs, ki je v uvodu spomnil na težko zgodovino boja za delavske pravice in poudaril, da danes vendarle živimo bolje, čeprav marsikje še vlada revščina in so marsikje delavske pravice še vedno kratene. »Zavest, da s svojim delom, svojimi rokami, svojim umom in svojim znanjem naredimo več, je spremenila naš svet,« je dejal. Spomnil je, da je vsako delo častno – ne glede na poklic, ki ga kdo opravlja, in opozoril na pomen pregovorne slovenske solidarnosti, ki se je še enkrat več izkazala v času lanskoletnih poplav.

Poudaril je, da je bil znani rek Delu čast in oblast v preteklosti večkrat zlorabljen. Najbolj grobo v času nacionalsocializma, ki je delavske pravice izrabil za prihod na oblast, kar je vodilo v morijo druge svetovne vojne. Kot je nadaljeval Hojs, o zlorabi reka pri nas lahko govorimo tudi v času po drugi svetovni vojni, ko je takratna oblast pod to krinko ljudem plenila premoženje.

»V naši družbi imamo ljudi, ki jih imajo mnogi za uspešne podjetnike, a vemo, da so njim in njihovim družinam odpisali desetine milijonov evrov dolga, in imamo podjetnike, ki služijo na račun države tako, da se z enim ali drugim nižjim funkcionarjem na ministrstvu dogovorijo, da bodo bogato kupili in preplačali stavbo, ki ne bo nikoli ničemur služila,« je nadaljeval Hojs, ki je poudaril vlogo države, katere pomen ni le pomagati ljudem v socialni stiski, temveč tudi odigrati svojo vlogo na področju policije, sodstva in tožilstva, da bodo tovrstne malverzacije sankcionirane. »Takrat bomo lahko v polnosti rekli, da rek Delu čast in oblast tudi pri nas velja,« je dejal in sklenil z mislijo, da smo se Slovenci skozi zgodovino izkazovali z delavnostjo in iznajdljivostjo in da te vrednote prenesemo tudi na prihodnje generacije.

×