V Komunali Kranj pojasnjujejo, da so problematiko kanalete ob Savski cesti v Kranju opazili 5. aprila, a 12. aprila, ko je nastala zgornja fotografija, so odprti kovinski pokrovi še vedno predstavljali nevarnost za promet. / Foto: Simon Šubic

Nevarnost odpravljali vsaj teden dni

Bralec sprašuje, zakaj se Komunala Kranj kot vzdrževalec občinskih cest ni odzvala takoj, ko je izvedela za nevarnost odprtega jaška ob zelo prometni Savski cesti v Kranju.

{infbox-new-50}11240{/infbox-new-50}

Kranj – »Zelo sem razočaran in se počutim prav neumnega, da sem sploh poklical na številko 112 in tratil njihov čas, če vzdrževalci cest potem ne opravijo svojih najosnovnejših nalog. Sram me je kot občana, ki sem naredil z dobrim namenom vse, kar sem lahko, da bi preprečil nevarnost za soobčane, pa sem kljub temu nemočen pri tako osnovnih rečeh, ki bi morale biti samoumevne,« je našemu uredništvu sporočil bralec in opozoril na poškodovano kanaleto oziroma odprte in za promet nevarne jaške v križišču Savske ceste in Sejmišča v Kranju.

Kot je pojasnil bralec, je o nevarnosti tako za pešce, kolesarje kot motorna vozila na občinski cesti, katere vzdrževalec je Komunala Kranj, že 6. aprila popoldne obvestil regijski center za obveščanje na številko 112, a vsaj do 10. aprila ni nihče ukrepal. »Logično se mi zdi, da bi morala dežurna cestna služba nevarnost vsaj označiti – na primer s trakom, stebrički ali kako drugače. Mimo lokacije sem se peljal še istega dne zvečer in stanje je bilo enako oziroma še slabše, ker je bil dodatno odprt še en kovinski pokrov. Pot sem nadaljeval in po naključju ob cesti srečal policijsko patruljo in jo opozoril na nevarnost. Policista sta rekla, da bosta šla preverit. Rad bi povedal, da je bilo tudi 10. aprila stanje nespremenjeno. Nevarnost ni označena. In to ob zelo prometni cesti!« je bil razočaran bralec. Naknadno smo šli stanje preverit tudi sami, in sicer v petek, 12. aprila, popoldne, in tudi tedaj je bilo na kanaleti na cesti odkritih več kovinskih pokrovov.

»Ali je sploh smiselno obveščati dežurne službe o nevarni infrastrukturi, če nevarnosti ne zaščitijo? Zakaj plačujemo dežurne službe (Komunalo), če potem takih nevarnosti ne zaščitijo? Kdo bi bil odgovoren, če bi zaradi omenjene nevarnosti prišlo do nesreče ali vsaj do poškodbe pnevmatike? Kako je mogoče, da celo med delovnimi dnevi, ko Komunala opravlja redne preglede cest, ne opazijo in ne zavarujejo tako zelo nevarnih delov naših cest?« je le nekaj vprašanj, ki so se ob tej negativni izkušnji porajala našemu bralcu.

Pojasnilo smo seveda skušali pridobiti v Komunali Kranj, ki ji Mestna občina Kranj plačuje za vdrževanje občinskih cest. Njihovi odgovori – prejeli smo jih 16. aprila – so bili zelo kratki. Tako so pojasnili, da o poškodovani kanaleti niso prejeli nobenega obvestila, je pa bila problematika kanalete opažena 5. aprila v okviru rednega pregleda cest. »Nevarnost je začasno odpravljena, potrebna je kompletna zamenjava jaška, ki bo izvedena predvidoma v roku enega tedna,« so nam zagotovili pred tednom dni. O tem, zakaj so potrebovali vsaj teden dni, da so ukrepali, v javnem podjetju niso pojasnili. So pa navedli, da lahko občani tovrstna opažanja sporočajo na dežurno številko Delovne enote Vzdrževanje cest (030 428 298).

×