Pogrešajo devetnajstletnega Marka Torkarja
Kranj – V Kranju, ki ga je Evropska komisija izbrala v Misijo 100 podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030, so v začetku marca podpisali zavezo, da bodo delovali skupaj in proaktivno za uresničitev ciljev misije, kar bo občutno izboljšalo kakovost življenja v mestni občini Kranj. Zavezo, ki jo je v prostorih kranjske Kovačnice 1. marca najprej podpisalo 33 predstavnikov kranjskega gospodarstva, podjetij, javnih zavodov, društev idr., mora Mestna občina Kranj (MOK) skupaj z akcijskim in investicijskim načrtom Evropski komisiji posredovati do 15. marca. Do uradne oddaje podnebne pogodbe Bruslju naj bi sicer zavezo podpisalo še nekaj institucij, pozneje pa bodo k podpisu povabili še ostale kranjske poslovne subjekte in tudi občane.
Zaveza je sestavni del podnebne pogodbe, ki so jo pripravljali v zadnjem letu dni, v njej pa so opredeljeni ključni ukrepi za dosego cilja podnebne nevtralnosti do 2030 ter načini in finančna sredstva za izvajanje ukrepov. Kot poudarjajo na občini, bi lahko s temi ukrepi v Kranju do leta 2030 zmanjšali izpuste ekvivalenta CO2 za 113.263 ton glede na leto 2018. Ukrepi predvidevajo prehod na 90-odstotni delež obnovljivih virov energije pri daljinskem ogrevanju mesta, povečanje proizvodnje sončne energije za 55.000 MWh, doseganje cilja »en avtomobil na gospodinjstvo« in 30-odstotno zmanjšanje dnevnih voženj z avtomobilom, vzpostavitev povezanega multimodalnega sistema javnega prevoza, krožno in pametno ravnanje z odpadki, boljše upravljanje zelene infrastrukture ter celovit program energetske učinkovitosti v preostalih neobnovljenih javnih in stanovanjskih stavbah. Pri številnih ukrepih namerava mesto prevzeti vlogo pobudnika, s ciljem, da izpostavi dolgoročne koristi ter poveča zavezanost in interes deležnikov.
Po besedah Tomaža Laniška, vodje Urada za razvoj in pametno skupnosti, naj bi vsi ukrepi stali približno 366 milijonov evrov, pri čemer bi na primer občina prispevala 96 milijonov evrov, gospodarstvo 72 milijonov evrov, občani pa 102 milijona evrov, kar je približno od sedem do osem tisoč evrov za štiričlansko družino v sedmih letih, ostalo pa naj bi s svojimi ukrepi prispevala država in drugi deležniki. Občani naj bi predvsem investirali v energetsko sanacijo svojih domov (toplotne črpalke, izolacija ...).
Župan Matjaž Rakovec je ob podpisu podnebne zaveze izrazil pričakovanje, da bo Kranj po pregledu dokumentov v Bruslju v jeseni pridobil t. i. mission label in s tem potrdilo, da je s svojim načrtom na pravi poti. »S tem bo Kranj postal tudi vzor oz. svetilnik za ostala mesta: cilj misije je namreč iskanje praks, ki bodo pozneje v pomoč ostalim mestom pri uresničevanju Evropskega zelenega dogovora – da postanejo podnebno nevtralne do leta 2050,« poudarjajo na občini.