Gorenjski glas / Foto: Gg

Dražja pomoč na domu

Z marcem se je za Kranjčane podražila storitev pomoč družini na domu. Za uro storitve ob delavnikih bodo po novem plačali skoraj dva in pol evra več kot doslej.

{infbox-new-50}10277{/infbox-new-50}

Kranj – Storitev pomoči družini na domu, ki jo v Kranju izvaja Dom upokojencev Kranj, se je predvsem zaradi višjih stroškov dela za uporabnike s 1. marcem podražila z dosedanjih 4,20 evra ob delavnikih na 6,67 evra. Ob nedeljah bo treba po novem plačati 8,85 evra na uro, ob praznikih in dela prostih dneh pa 9,43 evra. Nova povprečna ekonomska cena na uro opravljene storitve ob delavnikih sicer znaša 27,36 evra, ob nedeljah 36,39 evra in ob praznikih ter dela prostih dneh 38,29 evra, razliko med ekonomsko ceno in ceno za uporabnika pa krije Mestna občina Kranj. Občinska subvencija bo po novem pokrila 69,7 odstotka ekonomske cene, doslej pa je 77,6 odstotka. Po zakonu mora občina pokriti najmanj 50 odstotkov ekonomske cene.

»Nova cena za uporabnike je še vedno nekoliko pod povprečjem mestnih občin,« je povedala Tanja Hrovat, vodja Urada za družbene dejavnosti. Cena ure storitve ob delavnikih se na primer za uporabnike v mestnih občinah giblje od 4,40 do 10,90 evra, ob nedeljah od 5,70 do 15,57 evra in ob praznikih od 5,90 do 17,61 evra. Kot je še pojasnila Hrovatova, je bila dosedanja cena v Kranju precej nizka, temu primeren pa je bil tudi odnos uporabnikov, ki zaradi nizke cene sploh niso odpovedovali storitve, kadar je niso potrebovali.

Župan Matjaž Rakovec se strinja, da je podražitev pomoči na domu in hkratno znižanje subvencioniranega dela cene zagotovo neprijeten ukrep, vendar pa je treba oskrbovalkam povrniti veljavo njihovega dela. »Moja ideja je celo bila, da bi občina subvencionirala samo 50 odstotkov cene. In to zato, ker ima vsak občan s slabim socialnim statusom možnost preko centra za socialno delo zaprositi, da mu občina subvencionira celotno ceno. Zdaj pa pokrivamo ceno vsem enako, ne glede na to, ali imajo dobro ali slabo plačo. Do zdaj zaradi nizke cene tudi nihče ni na centru za socialno delo zaprosil za oprostitev plačila,« je pojasnil.

Lani so oskrbovalke v povprečju na mesec pri 157 uporabnikih v Kranju opravile 2360 ur pomoči na domu, letos pa naj bi predvidoma opravile 2730 ur pri 174 uporabnikih na mesec. MOK za subvencioniranje namenja okoli 700 tisoč evrov letno.

×