Na avtocesti spet večkilometrski zastoj
V obeh družbah se začenjajo postopki unovčevanja premoženja. / Foto: Gorazd Kavčič
Za več milijonov terjatev
Stečajna upravitelja sta v minulih dneh objavila osnovna seznama preizkušenih terjatev kranjske družbe Rešet in njene hčerinske družbe Ekol, ki sta od lani v stečaju.
Kranj – Lastnik obeh družb je Jurij Krč, sicer tudi lastnik gradbene družbe Gratel in družbe Garnol, ki je večinska lastnica operaterja T-2.
Upniki družbe Rešet so prijavili za 49 milijonov, skupaj s kapitaliziranimi obrestmi in pravdnimi stroški pa dobrih 75 milijonov evrov terjatev. Od tega je slabih šest milijonov evrov prerekanih.
Stečaj je leta 2020 zaradi neporavnanih obveznosti iz leta 2008 zahtevala takratna Družba za upravljanje terjatev Bank (DUTB). Terjatev ji je odstopila NLB, ki je Rešetu odobrila posojilo v višini šest milijonov evrov, s kasneje sklenjenimi aneksi pa skupno okoli osem milijonov evrov.
DUTB je bil konec leta 2022 pripojen Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), s čimer je ta postal tudi največji upnik. Kot je razvidno iz osnovnega seznama terjatev, ki ga je 6. februarja na Ajpesu objavil stečajni upravitelj, ima prijavljenih skupno za okoli 23 milijonov evrov terjatev, od tega za deset milijonov evrov zavarovanih z ločitveno pravico.
Med upniki je tudi družba T-2, ki ima za dobrih osem milijonov evrov terjatev, med drugim tudi na poslovnih deležih povezanih družb Lokainvest in Ekol ter poslovnem deležu družbe Rešet, ki pa jo stečajni upravitelj prereka, češ da ta ne predstavlja stečajne mase. Za slabih 11 milijonov evrov terjatev ima tudi družba Ekol, ki je prav tako v stečajnem postopku in je nastopala kot porok pri sklepanju kredita pri NLB ter kasneje sklenjenih aneksov. Upravitelj sicer prijavljeno terjatev delno prereka, saj tudi Rešet do Ekola izkazuje nasprotne terjatve v višini 4,3 milijona evrov.
Kot kaže konec januarja objavljeno poročilo stečajnega upravitelja, neunovčena stečajna masa družbe znaša dobre tri milijone evrov. Poleg poslovnega deleža v družbi Lokainvest v vrednosti 1,3 milijona evrov ima namreč družba v lasti tudi nepremičnini v Suhadolah in Šenčurju, ki sta skupaj ocenjeni na nekaj več kot 1,7 milijona evrov.
Predlog za stečaj Ekola je leta 2020 podal DUTB, postopek pa se je po pripojitvi DUTB nadaljeval z njegovo pravno naslednico SDH. Terjatve je na takratni DUTB prenesla NLB, pri kateri je Ekol sklenil za slabega pol milijona evrov kredita.
Osnovni seznam preizkušenih terjatev družbe Ekol kaže na 19 milijonov evrov, skupaj s kapitaliziranimi obrestmi in pravdnimi stroški pa 29,85 milijona evrov terjatev. Največji upnik je SDH s 23 milijoni evrov prijavljenih terjatev. Med upniki so poleg družbe T-2 tudi Gratel, Lokainvest in Rešet, ki so nastopali kot poroki pri najemu kredita in imajo do stečajnega dolžnika pogojne terjatve, v primeru, da bodo v skladu s kreditno pogodbo izpolnili kreditne obveznosti Ekola. Med sicer 41 upniki je tudi 13 nekdanjih zaposlenih, ki terjajo neizplačane plače in odpravnine.
V obeh družbah se začenjajo postopki unovčevanja premoženja.