Prejeli smo
Mediji in nasilje
V stranki SD, ki ji je po izbruhu afere z nakupom sodne stavbe v Ljubljani v februarski raziskavi javnega mnenja podpora volivcev strmoglavila na 2,6 odstotka, bodo predvidoma 13. aprila izvedli volilni kongres, torej še pred junijskimi evropskimi volitvami. Tako je na konferenci stranke v ponedeljek odločilo predsedstvo SD. Predsednica stranke bo do volilnega kongresa ostala Tanja Fajon. Zaradi afere je že odstopil glavni tajnik SD Klemen Žibert, ki ga je začasno nadomestil Matevž Frangež, predsednik konference SD in državni sekretar na gospodarskem ministrstvu. Kot je napovedal, je njegova glavna naloga poskrbeti, da se v stranki začnejo nujni procesi, potrebni, da bo »socialna demokracija glasno in jasno izražala svoja stališča do dnevnih vprašanj, aktivneje opozarjala na to, kar je zapisano v našem programu«.
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je ta teden izstopila iz stranke SD. Njeno vodstvo jo je zaradi afere s sodno stavbo pred časom pozvalo k odstopu z mesta ministrice in tudi prekinilo komunikacijo z njo. Predsednik vlade Robert Golob, ki ga je SD pozval k razrešitvi Švarc Pipanove, je ministričino odstopno izjavo prejel šele včeraj in z njo takoj seznanil državni zbor. Že v torek pa je od pravosodne ministrice prejel tudi poročilo z njenimi ugotovitvami o spornem nakupu sodne stavbe v Ljubljani za 7,7 milijona evrov. Ne v Golobovem kabinetu ne ministrica vsebine poročila še nista razkrila oziroma komentirala. Premier bo sicer po dogovoru z vodstvom SD začasno sam prevzel vodenje pravosodnega ministrstva. Obenem so zagotovili, da SD ostaja v koaliciji, kar so kasneje pozdravili tudi v tretji koalicijski stranki Levici.
Na poziv izvršilnega odbora stranke SDS s prejšnjega tedna, da naj njihovi poslanci podpišejo zavezo, da bodo do konca mandata tako v državnem zboru kot izven njega delovali kot člani SDS in člani njene poslanske skupine, se je odzvalo 24 od 27 poslancev stranke. Kot je razvidno iz njenega sporočila, zahtevane izjave do roka niso podpisali Dejan Kaloh, Eva Irgl in (pričakovano) Anže Logar, ki je z Irglovo soustanovitelj društva Platforma sodelovanja. Prav politično udejstvovanje Logarja v tej platformi je bil tudi razlog, zakaj so v SDS od svojih poslancev zahtevali podpis omenjene zaveze. Izvršilni odbor stranke je namreč že konec lanskega leta ocenil, da ni nikakršnega dvoma, da Logar ustanavlja svojo stranko, predsednik SDS Janez Janša pa je v glasilu stranke razkril dogovor poslanske skupine, naj Logar do konca leta »razčisti in uredi statusne zadeve«. Janša je v sredo ocenil, da bo »očitno nastala samostojna poslanska skupina iz poslancev, ki ne sledijo več volji volivcev«.
Operaterji številke v sili 112 so za ponedeljek napovedali stavko, ki pa po zagotovilih Sindikata ministrstva za obrambo ne bo ogrozila delovanja številke 112. Kot je pojasnil predsednik sindikata Marjan Lah, se operaterjem številke 112 že dolgo dogaja krivica pri plačah. Za primerljivim delovnim mestom zdravstvenega dispečerja v službi nujne medicinske pomoči na primer zaostajajo za šest plačilnih razredov. Ob tem je opozoril, da operaterji številke 112 »izvajajo zelo kompleksne naloge in niso navadni telefonisti«. Državni sekretar Rudi Medved, ki je operaterje pozval k preložitvi stavke, se strinja, da se operaterjem dogaja krivica in da je njihovo delo podcenjeno, zato si ministrstvo prizadeva za ustrezno ovrednotenje njihovega delovnega mesta.
V soboto je začela veljati novela zakona o volitvah v državni zbor, ki pravico voliti in biti voljen omogoča tudi polnoletnim, ki so zaradi intelektualnih in psihosocialnih ovir v skrbništvu. Takšnih posameznikov je približno 3500. Uvaja tudi pravico do pomočnika, ki lahko tem volivcem pomaga izraziti volilno voljo. Nova ureditev bo veljala že na junijskih evropskih volitvah.
V Sloveniji se je lani po začasnih podatkih državnega statističnega urada rodilo 16.800 otrok, kar je pet odstotkov manj kot predlani in najmanj od začetka beleženja podatkov leta 1922. Število umrlih se je zmanjšalo za pet odstotkov na 21.400. Najpomembnejši razlog za zmanjšanje števila rojstev v zadnjem času je zmanjšanje števila žensk v rodni dobi (med 15 in 49 let). Njihovo število se je med letoma 2000 in 2022 zmanjšalo za 18 odstotkov.