policija promet preiskava / Foto: Tina Dokl

Nabavljali stroje, ki jih ni bilo

V zaključni akciji kriminalistične preiskave organizirane gospodarske kriminalitete so policisti pridržali dva od petnajstih osumljencev, za oba je sodišče odredilo pripor.

Kranj – Tudi na Gorenjskem so prejšnji teden potekale zaključne hišne preiskave v zvezi s kriminalistično preiskavo sumov storitve več kaznivih dejanj poslovne goljufije, pranja denarja, oškodovanja upnikov z goljufijo in nevestim poslovanjem, prometa s prepovedanimi drogami in hudodelskega združevanja, ki so jo več mesecev vodili kriminalisti s Policijske uprave (PU) Murska Sobota. V okviru preiskave je skupno 112 policistov opravilo dvajset hišnih preiskav pri petnajstih fizičnih osebah in petih pravnih osebah na območju policijskih uprav Murska Sobota, Maribor, Celje, Ljubljana in Kranj. Dve osebi so pridržali, sodnik je zanju zaradi ponovitvene nevarnosti odredil pripor.

V hišnih preiskavah so policisti zasegli listinsko dokumentacijo, elektronske naprave, nosilce elektronskih podatkov, mobilne telefone, ročne zapise dvigov denarja, bančne kartice, več kot 50 tisoč evrov gotovine, kovinsko zapečateno blagajno in okrog pol kilograma posušene zelene rastline v plastični vrečki. Zasegli so tudi avtomatsko puško kalibra 7,62 milimetra, enocevno šibrenico, pištolo kalibra devet milimetrov in večjo količino nabojev za to orožje ter tudi električno orodje in nekaj predmetov, ki naj bi izvirali iz vlomov.

Kot je poročal STA, je vodja sektorja kriminalistične policije PU Murska Sobota Bojan Rous v kasnejši izjavi za javnost pojasnil, da naj bi se hudodelska kriminalna združba treh oseb in do sedaj identificiranih desetih oseb, ki naj bi pomagale pri storitvi kaznivih dejanj, ukvarjala z odkupi strojev, za katere se je izkazalo, da dejansko niso obstajali. »Pri navideznih poslih je hudodelski združbi v postopkih odobritve odkupa pomagal tudi uslužbenec finančne ustanove, ki je finančni ustanovi zamolčal, da gre za odkup navideznih predmetov,« je povedal.

Kriminalna združba naj bi ustanavljala slamnata podjetja s postavljenimi slamnatimi direktorji z namenom izvajanja poslovnih goljufij in pranja denarja. Osumljenci so na podlagi ustanovljenih podjetij pridobili plačilne kartice za dvigovanje gotovine. Domnevni organizator združbe naj bi že ob sami sklenitvi posla naklepno organiziral pridobitev protipravne premoženjske koristi od finančnih institucij.

Denar iz kupnin naj bi bil neupravičeno nakazan na bančne račune različnih družb in na bančni račun enega izmed članov družbe na spletno banko v tujino, iz katere je nato na območju Slovenije dvigoval gotovino ter jo izročal vodji združbe. Eden izmed članov organizirane združbe je bil v času domnevnega izvrševanja kaznivih dejanj tudi v osebnem stečaju.

Policija na podlagi dosedanje preiskave ocenjuje, da je organizirana združba pri izvrševanju kaznivih dejanj oškodovanja upnikov z goljufijo ali nevestnim poslovanjem in poslovno goljufijo pridobila protipravno premoženjsko korist v višini več kot 400 tisoč evrov, znesek denarja, ki naj bi bil vključen v kazniva dejanja pranja denarja, pa naj bi znašal več kot 270 tisoč evrov.

Zagrožena kazen za oškodovanje upnikov z goljufijo ali nevestnim poslovanjem je od enega do osem let zapora, za poslovno goljufijo od enega do deset let zapora, za pranje denarja do osem let zapora in denarna kazen, za hudodelsko združevanje od šestih mesecev do osem let zapora, za neupravičeno proizvodnjo in promet z orožjem ali eksplozivom pa od šest mesecev do pet let zapora, so sporočili s PU Murska Sobota.

×