Po februarskem poseku obolelih dreves so ob pešpoti do Struževega ostali številni kupi vej. / Foto: Tina Dokl
Po februarskem poseku obolelih dreves so ob pešpoti do Struževega ostali številni kupi vej. / Foto: Tina Dokl

Sramota v Savskem drevoredu v Kranju

»To, kar se je zgodilo v Savskem drevoredu, je masaker nad naravo. Vse skupaj je videti, kot da smo na vojnem območju, kot bi padla bomba,« nas je opozoril bralec.

{infbox-new-50}5635{/infbox-new-50}

Kranj – »Toliko se piše in hvali lepote Kranja, tristo metrov iz centra mesta pa smetišče!« je Kranjčan Janez Ažman opozoril na problematiko Savskega drevoreda oziroma sprehajalne poti od Kranja (začetek pri Savskem otoku pod kranjsko obvoznico) do Struževega. Slovenski državni gozdovi so namreč februarja v drevoredu odstranili drevesa, ki so bila oslabela zaradi insektov, jesenovega ožiga in snegoloma, za sabo pa pustili razdejanje, nad katerim se vse odtlej zgražajo številni sprehajalci, poudarja Ažman.

»To, kar se je zgodilo v drevoredu, je masaker nad naravo. Ljudje so zgroženi, ne morejo verjeti. Vse skupaj je videti, kot da smo na vojnem območju, kot bi padla bomba. Razumljivo, da je bilo treba stara, podrta in nevarna drevesa podreti in odpeljati. Toda ne na tak način, to je nesprejemljivo in nerazumljivo. Uničena cesta, uničene klopce, uničeno drevje in grmovje, ogromni kupi vej in lesa, izruvani štori, ostanki tudi večjih podrtih dreves. Za povrhu vsega je ogromno kamenja, vej in lesa porinjenih direktno v strugo reke Save! Hlodovina, ki se bo lahko prodala, je bila odpeljana. Vse ostalo, kar ni nič vredno, je bilo porinjeno pod cesto in v reko Savo!« je Ažman opisal trenutno stanje pešpoti oziroma Savskega drevoreda, o katerem na primer na spletni strani Zavoda za turizem in kulturo Kranj ironično piše, da ponuja prijetno ohladitev v vročih poletnih mesecih in miren kotiček, stran od kranjskega mestnega vrveža. In še: »Peščena pešpot je lepo urejena – za oddih je pripravljenih kar nekaj klopi, na katerih lahko posedite in uživate ob reki, pogosto pa lahko opazujete tudi skoke na skakalnicah v pobočjih Šmarjete gore.«

Na problematiko je Ažman med drugim opozoril tudi Mestno občino Kranj in Krajevno skupnost Center, saj je razdejan ravno tisti del poti, ki leži na njenem območju, medtem ko je struževski del poti lepo urejen. Ažman odgovora od krajevne skupnosti ni prejel, se pa je odzvala občina. Kot so zapisali v odgovoru, gre za državni gozd, ki je zaščiten in vanj ni moč protipravno posegati. »Bo pa Komunala uredila obcestni svet (polomljene veje) in očistila mulde. Na območje Savskega drevoreda bo v času čistilne akcije poslana ekipa, ki bo pobrala odvržene komunalne odpadke.«

Pritožil se je tudi na inšpekcijo za naravne vire in rudarstvo, zato si je stanje na terenu, predvsem glede odvrženega materiala v reko Savo, ogledal tudi inšpektor za naravo in vode, ki pa na Ažmanovo začudenje ni ugotovil kršitev zakona o vodah, zato inšpekcijskega postopka ni uvedel. »Želim si le, da drevored čim prej znova uredijo v lepo sprehajalno pot v centru mesta Kranja. Vsaj približno tako, kot je že bilo,« je še dejal Ažman.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×