Visoko – Ob Dvorcu Visoko se končuje prenova še sosednjega objekta, kjer je bilo včasih gospodarsko poslopje. Doslej so po besedah župana Milana Čadeža s pomočjo sredstev ministrstva za kulturo in lastnih sredstev končali štiristo tisoč evrov vredno obnovo strehe in fasade ter dvorednega obokanega prostora v kleti, v katerem so minulo soboto v sodelovanju s Filatelističnim društvom (FD) Lovro Košir Škofja Loka in Pošto Slovenije odprli filatelistično razstavo, posvečeno slovenski književnosti. »V Tavčarjevem letu so poseben poudarek namenili prav letošnjemu slavljencu, pisatelju Ivanu Tavčarju,« je poudaril predsednik (FD) Lovro Košir Škofja Loka Srečko Beričič.
S filatelističnim gradivom, kot so poštne znamke, poštni žigi, priložnostne kartice in drugo gradivo, med drugim časopisni članki in razglednice, so v sklopu razstave, ki jo je pripravil filatelist Janez Cerkvenik, na 320 listih v dvajsetih razstavnih vitrinah prikazali slovensko književnost od prvih zapisov v slovenščini do realizma in začetka moderne. »Slovenski jezik je prvič zapisan na Brižinskih spomenikih proti koncu 9. stoletja. Temu je sledila reformacija, ko so izšle prve slovenske knjige, in nato protireformacija, ki predstavlja najbolj temačno obdobje za slovensko pisano besedo, ko so sežgali številne knjige protestantov,« je pojasnil Beričič in dodal, da se razstava nato nadaljuje v čas razsvetljenstva, ki je tudi na Kranjskem pustil neizbrisen pečat. »Takratni pisci so se prvič ozrli po evropski književnosti in postavili temeljni kamen času romantike, ko vzcvetijo najžlahtnejša slovenska knjižna dela.« Zbirka se zaključuje z obdobjem realizma, ko je ustvarjal tudi letošnji slavljenec Ivan Tavčar. »V poklon visoškemu gospodu smo poleg njemu posvečene razstave izdali tudi posebne poštne znamke, razglednice in priložnostne pisemske ovojnice z njegovim portretom.«
Na poštnem okencu v Gorenji vasi pa je do 18. maja na razpolago tudi priložnostni poštni žig v čast Ivanu Tavčarju in stoti obletnici njegove smrti.