Dvorišče Petrčkove hiše v starem delu Kranja kot mestna tržnica zaživi vsako soboto, občasno pa v okrnjeni podobi tudi med tednom. / Foto: Simon Šubic

Zaplet s Petrčkovo hišo in tržnico

Prostor, ki ga Kranjčani danes imenujejo kar kranjska mestna tržnica, je pravzaprav dvorišče Petrčkove hiše, ki ga njeni lastniki oddajajo za izvajanje tržnične dejavnosti. Mestna občina Kranj bi rada odkupila celotno stavbo.

Suchy pojasnjuje, da ni njegova želja, da bi prodal svoj delež, za nameček pa ima z MOK tudi nerešene probleme iz preteklosti.

Kranj – Kranjski mestni svetniki so prejšnji mesec potrdili odlok o ureditvi mestne tržnice in ostalih javnih tržnic, ki vključuje tudi prenos upravljanja mestne in ostalih javnih tržnic s Komunale Kranj na Zavod za turizem in kulturo Kranj (ZTKK). To je presenetilo Lea Suchyja, več kot 50-odstotnega lastnika Petrčkove hiše, kot se imenuje stavba na Glavnem trgu 5, katere dvorišče služi za izvajanje mestne tržnice. »Po denacionalizaciji smo lastniki sklenili pogodbo s Komunalo Kranj o najemu dvorišča, da lahko opravlja tržnično dejavnost. Po pogodbi je to le v tržnem času javni prostor, sicer pa zasebno zemljišče. Dvorišče je sicer slabo vzdrževano, solastniki pa se trudimo, da ne bi postalo javno parkirišče. O dogovarjanju med Komunalo in ZTKK sem izvedel šele iz članka v Gorenjskem glasu, torej za hrbtom lastnikov stavbe in zemljišča. Bilo bi pošteno, da bi nas o svojih namenih obvestili, tako pa to ravnanje spominja na polpreteklo dobo,« je povedal Suchy.
Na Glavnem trgu 5 v Kranju je bila nekdaj gostilna Pri Petrčku, lastnik pa je bil Suchyjev praded Peter Mayr. Po drugi svetovni vojni je gostilna delovala še do leta 1950, nakar so jo zaprli po zakonu o nacionalizaciji. Do tedaj je dvorišče služilo kot gostilniški vrt z divjimi kostanji in javorom, med zdajšnjo Kovačnico in delom, kjer je bila ribarnica in kasneje slaščičarna, pa je stalo gospodarsko poslopje. Imeli so tudi kegljišče in balinišče. Leta 1960, ko je bil nacionalizacijski predlog potrjen, so drevje posekali in dvorišče asfaltirali.

»V tistem času se je mestna oblast tudi odločila, da na dvorišču uredi mestno tržnico, zato so nacionalizirali tudi celotno pritličje stavbe. Komunala je postala upravljavec. Po denacionalizaciji smo etažni lastniki s Komunalo Kranj podpisali pogodbo, ki velja še danes in po kateri naj bi tržnica potekala vsak delovni dan in ob sobotah. Na začetku je tako tudi bilo, zaradi nesposobnosti upravljavca pa se je sčasoma na Glavnem trgu ob vodnjaku pojavila še ena tržnica, tako da je mestna tržnica postala zelenjavna tržnica,« je pojasnil Suchy.

Občina si prizadeva za odkup

Znano je, da si Mestna občina Kranj (MOK) prizadeva odkupiti celotno Petrčkovo hišo. Kot je na marčevski seji mestnega sveta povedala vodja oddelka za pravne in kadrovske zadeve MOK Mateja Koprivec, se dogovarjajo še z nekaterimi lastniki za odkup manjših deležev, medtem ko dogovora z večinskim lastnikom, torej Suchyjem, še niso dosegli, razhajali pa naj bi se predvsem v ceni.

Suchy pojasnjuje, da ni njegova želja, da bi prodal svoj delež, za nameček pa ima z MOK tudi nerešene probleme iz preteklosti. Kot je pojasnil, so pred dobrimi dvanajstimi leti po nalogu projektne pisarne MOK postavili potopne smetnjake ob južni steni Petrčkove hiše, kar je načelo temelje hiše: »Že tedaj sem naslovil prijavo na gradbeno inšpekcijo, da bodo s tem posegom ogroženi temelji stavbe, a sem prejel odgovor, da po pregledu na terenu niso ugotovili negativnih posledic na stavbo, ki da je tudi objekt manjšega pomena, izvedena dela pa predstavljajo vzdrževanje tlakov mestnega trga. Po dvanajstih letih sta na delu, kjer je bilo izkopano, s stavbe odpadla opaž in tudi okvir z bližnjega okna v pritličju. Gradbena inšpekcija je vsem deležnikom poslala v vednost, da moramo stanje sanirati v takšni meri, da ne bo več ogrožalo okolice. Od Glavnega trga do župnijske stavbe so izkopali tudi kostnico, kar je prav tako poseglo v temelje stavbe, a ne tako resno kot potopni smetnjaki.«

Po koncu sanacije je Komunala Kranj njene stroške zaračunala vsem lastnikom. »Malo pred podorom opaža je del etažnih lastnikov občini že prodal svoje deleže, skupaj dvanajst odstotkov, in sicer ravno tisti del stavbe, ki je spodkopan. MOK tako kot solastnica hiše s sorazmernim deležem sodeluje tudi pri vlaganju v sanacijo podstrešja. Sam sem za izvedena dela prejel račun za slabih 70 tisoč evrov. Tega pa ne nameravam plačati in sem pripravljen iti tudi na sodišče, če bodo vztrajali. Trdim namreč, da mora sanacijo plačati tisti, ki je kriv za izgradnjo podzemnih smetnjakov – torej občina,« je Suchy predstavil zaplet, ki še dodatno otežuje poskuse MOK, da odkupi njegov solastniški delež Petrčkove hiše.

Oddajte svoj komentar

Kranj 10°

jasno
vlažnost: 94 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

8/25

četrtek

7/25

petek

9/23

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

IZLETI / Kranj, 28. september 2023

Na Jelenk

IZLETI / Naklo, 28. september 2023

S kolesom v Rovte

PREDAVANJA / Preddvor, 28. september 2023

Stari starši in vnuki

OBVESTILA / Cerklje, 28. september 2023

Meritve in krvodajalska akcija

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. september 2023

Program medgeneracijskega sodelovanja

RAZSTAVE / Kranj, 29. september 2023

Tudi starost je lepa

IZLETI / Kranj, 30. september 2023

Izlet za člane MDI Kranj

RAZSTAVE / Bled, 30. september 2023

Razstava tapiserij

 

 
 

 

 
 
 

Kolesarska pot skozi Sotesko v Bohinju / 22:59, 27. september

Zgleda, da ga še niste vidu, avtovlaka. Ima tudi vagon, kjer je za običajne potnike. Zej bom pa nehou. Proga Jesenice na Primorsko mora osta...

Pozidati želijo najboljšo kmetijsko zemljo / 14:27, 27. september

Mene zanima, če kje v Sloveniji obstaja ne-najboljša kmetijska zemlja?

Kolesarska pot skozi Sotesko v Bohinju / 08:28, 27. september

Če se je pripeljal z avtovlakom potem ima verjetno avto. Zakaj bi avto pustil v Bistrici in šel naprej s kolesom?

Kolesarska pot skozi Sotesko v Bohinju / 06:17, 27. september

Rad bi vidu kerga, ki bi se iz Podbrda v Bistrco prpelou s avtocugom, naprej pa s kolesom v Diagnostični center na Bled. Al' pa h kšnmu advokatu u Radolco z biciklom.

Kolesarska pot skozi Sotesko v Bohinju / 10:26, 26. september

V Avstrji so podobno progo spremenili v kolesarsko stezo. Proga, ki ne pelje nikamor je samo breme državi. Vanjo vlagamo toliko, da zadostuj...

Kolesarska pot skozi Sotesko v Bohinju / 23:15, 25. september

G.Janez, vaš predlog mi je podoben temu : ... grajski oskrbnik Ignac Novak. Med letoma 1782 in 1787 je večkrat predlagal, da bi jezero osuši...

Zaradi ujme zamik gradnje / 12:26, 24. september

Gradi se kolesarska povezava med Bohinjsko Belo in Bohinjsko Bistrico. Do Bleda se ne gradi nič.