Niso za mlade

Inštitut za nutricionistiko skupaj z ministrstvom za zdravje ter zdravstveno, prehransko in športno stroko opozarja, da energijske pijače niso primerne za otroke in mladostnike.

»Največ pa jih popijejo prav mladi. Skrb vzbujajoče je, da imajo nekateri do njih dostop tudi v domačem hladilniku in da jih pijejo z vednostjo staršev,« je poudarila raziskovalska na Inštitutu za nutricionistiko Anita Kušar. Ob tem navaja raziskavo Nacionalnega inštituta za javno zdravje z naslovom Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju iz leta 2018, ki je pokazala, da energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik. Kot je še dodala, naj bi po ocenah slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač mesečno. »Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije leta 2021 med ljubljanskimi osnovnošolci je pokazala, da jim energijske pijače ponudijo celo starši sami, misleč, da gre le za eno izmed brezalkoholnih pijač.«

Vsebujejo kofein in druge snovi za poživitev

Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je ob tem pojasnila, da energijske pijače niso običajne brezalkoholne pijače, saj vsebujejo predvsem kofein in druge snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila ter barvila in arome. »Nekatere od teh snovi sicer najdemo tudi v običajni hrani, vendar v veliko manjših količinah in odmerkih, kot jih posameznik zaužije z energijskimi pijačami. Zaradi nižje telesne mase se pri otrocih in mladostnikih neželeni učinki pojavijo hitreje in bolj intenzivno kot pri odraslih.« Da zakrijejo grenak okus kofeina, ki je pomembna sestavina teh pijač, pa po besedah Igorja Pravsta z Inštituta za nutricionistiko energijske pijače vsebujejo tudi veliko sladkorja. »Z eno popito pločevinko energijske pijače v telo vnesemo tudi do 55 g sladkorja oziroma 11 vrečk sladkorja.« Marjeta Recek z ministrstva za zdravje zato meni, da bi se bilo o energijskih pijačah z otroki smiselno pogovoriti že zelo zgodaj. »Kofein, ki ga vsebujejo te pijače, ima na njihovo zdravje le negativne vplive, tako kratkoročne kot dolgoročne, sploh zato, ker je prisoten v višjih koncentracijah.« Energijske pijače pogosto tržijo kot pijače z dodanimi vitamini in tako ustvarjajo vtis, da gre za zdrave pijače, primerne ob večjih telesnih naporih. »Ne zamenjujmo jih s športnimi napitki, ki so namenjeni nadomeščanju izgubljenih snovi med naporno vadbo. Zaradi znojenja in diuretičnega učinka kofeina lahko pride do hude dehidracije,« opozarjajo na fakulteti za šport, Olimpijskem komiteju Slovenije, Združenju športnih zvez in Slovenski antidoping organizaciji.

Lahko vodi do številnih težav

Denis Baš iz sekcije za primarno pediatrijo in Mojca Juričič iz sekcije za šolsko, študentsko in adolescentno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu sta poudarila, da lahko vnos čezmernih količin kofeina, povezan s pitjem energijskih pijač, kratkoročno vodi v spremenjen ritem bitja srca, višji krvni tlak, razburjenost, nervozo, tesnobo, glavobole, dehidracijo in bolečine v trebuhu, dolgoročno pa v povečano izločanje stresnih hormonov in težave s spancem. Zaradi dodanega sladkorja so energijske pijače povezane tudi s tveganjem za prekomerno telesno maso, nastankom sladkorne bolezni tipa 2 in propadanjem zob. »Za ustrezno preskrbo s tekočino otroci in mladostniki dnevno potrebujejo približno 1,5 litra tekočine. Najboljša je pitna voda, pa tudi nesladkani čaji, v primeru povečanih potreb pa z vodo razredčeni 100-odstotni sadni in zelenjavni sokovi,« svetujeta. Pitje energijskih pijač otrokom in mladostnikom pa vsi omenjeni strokovnjaki odločno odsvetujejo.

Oddajte svoj komentar

Kranj 14°

pretežno jasno
vlažnost: 78 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

6/27

nedelja

10/27

ponedeljek

6/25

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

RAZSTAVE / Koroška Bela, 7. april 2024

Pirhi, razstava etnografske kulturne dediščine

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...