Bohinjska Bela – V sodelovanju s podjetjem Resalta so bili izvedeni ukrepi na obeh lokacijah, ki vključujejo prenovo ogrevalnih sistemov, zunanje in notranje razsvetljave ter uvedbo daljinskih sistemov upravljanja z energijo. V Vojašnici Boštjana Kekca na Bohinjski Beli sta nameščena dva nova kotla na lesno biomaso, ki sta nadomestila parno kotlovsko postrojenje na ekstra lahko kurilno olje. V Letalski bazi na Brniku je z vgradnjo novega plinskega kotla posodobljena obstoječa kotlovnica in zagotovljen redundančni energent za ogrevanje objektov. Sočasno je bila prenovljena tudi toplotna podpostaja in vzpostavljeno ogrevanje garaž iz centralne kotlovnice.
S prenovami in uvedbo obnovljivih virov energije bo MORS na letni ravni prihranil nekaj več kot sto megavatnih ur toplote na leto. Na obeh lokacijah so obstoječe svetilke nadomestile energetsko učinkovite svetilke s svetlobnimi izvori LED, v okviru prenove pa so bile prenovljene tudi toplotne podpostaje na Bohinjski Beli.
Generalni direktor Direktorata za logistiko Željko Kralj je ob tem poudaril, da so na ministrstvu za obrambo zelo zadovoljni s projektom, ki je prvi projekt javno-zasebnega partnerstva obrambnega ministrstva. Pojasnil je, da je bila pogodba sklenjena maja 2022, investicijska dela pa so bila zaključena v sedmih mesecih od podpisa pogodbe. Vrednost celotne investicije v obeh objektih je slabih 1,5 milijona evrov (brez DDV), ministrstvo za obrambo od tega zneska prispeva 170 tisoč evrov. Izvedeni energetski ukrepi pa bodo znižali ogljični odtis ministrstva za obrambo za 398 ton na leto.
Jože Torkar, direktor področja operacij v podjetju Resalta, je dejal, da je ministrstvo z obema projektoma izkazalo interes za prehod v zeleno prihodnost ter za projekte, ki nižajo ogljični odtis in energetske stroške. »Obenem pa so na ta način zagotovili tudi večje udobje zaposlenih v obeh objektih, tako na Bohinjski Beli kot na Brniku,« je povedal Torkar. V pogodbeni dobi 15 let bo Resalta zagotavljala vzdrževanje vgrajene opreme in z vzpostavljenim sistemom za daljinski nadzor in upravljanje aktivno izvajala nenehno optimizacijo vgrajenih energetskih sistemov s ciljem zniževanja rabe energije.
Podoben projekt javno-zasebnega partnerstva bo izveden tudi v Vojašnici Petra Petriča Kranj. Kot je povedal Kralj, so trenutno v zaključni fazi izbire zasebnega partnerja za projekt ResHUB, ki predvideva vgradnjo fotovoltaične elektrarne in elektrolizerja, proizvodno in hrambo vodika, gorilne celice za proizvodno energije ter polnilnico za vodikova in električna vozila za civilno rabo in za potrebe polnjenja vojaških vozil. »Nadejamo si, da bomo pogodbo podpisali v maju, izvedba pa naj bi bila realizirana v roku dveh let,« je dodal Kralj.