Nik Škrlec in Nika Rozman, igralca in televizijska voditelja, ambasadorja akcije 40 dni brez alkohola, vabita h kvalitetnemu preživljanju časa z otroki in pogovoru. / Foto: Slovenska karitas

Spodbuda k odpovedi alkoholu

Slovenska karitas skupaj z Javno agencijo RS za varnost prometa, Zavodom Med.Over.Net in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje osemnajstič spodbuja k solidarnosti z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola, tokrat z geslom »Beseda zdravi«, ki poudarja pomen pogovora, podpore, sočutja.

Po podatkih NIJZ vsak sedmi 15-letnik in vsak četrti 17-letnik posega po alkoholni pijači vsak teden, kar ima po besedah psihologinje Karmen Henigsman lahko še več negativnih posledic na telo.

Ljubljana – Letošnja akcija 40 dni brez alkohola se osredotoča na svojce alkoholikov, predvsem otroke, ki se morajo spopasti s številnimi stiskami. »Ocenjujemo, da se v Sloveniji več kot 70.000 otrok srečuje z alkoholizmom v družini ali rednim opijanjanjem staršev. Posledice so lahko zelo hude, kadar je poleg alkohola prisotno še nasilje, zlorabe in zanemarjanje,« je opozoril generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. »Tudi v 'milejših' primerih otroci izgubljajo pravico do otroštva, prevzemajo odgovornost, skrivajo problem, počutijo se manjvredne …« Geslo »Beseda zdravi« poudarja, da je o tem ter o problemih in stiskah nasploh treba (spre)govoriti, »da ne iščemo potem stranpoti, kot je alkoholizem«, je povedal Tomažič.

Izkušnje kažejo, da bližnji alkoholikov skrivajo težave, s katerimi se soočajo, da težko poiščejo pomoč. »Spregovoriti o alkoholizmu je težje kot povedati, da imaš sladkorno bolezen ali raka,« je bila ob začetku preventivne akcije nazorna Andreja Verovšek z Zavoda Med.Over.Net. »Zato je toliko bolj pomembno, da vemo, na koga se obrniti in kdaj.« Številne informacije o možnostih pomoči so zbrane na spletni strani brezalkohola.si, na voljo pa je tudi nov, anonimen in brezplačen vprašalnik, in sicer na spletni strani esos.karitas.si, ki pomaga pri prepoznavanju stisk in težav na področju medosebnih odnosov, duševnega zdravja in tveganega pitja alkohola, je povedala Verovškova.

Varne meje pitja alkohola ni

»Izjemno nevarno je prepričanje, da smo zaradi manj popitega alkohola v prometu na varni strani,« je poudarila v. d. direktorja Javne agencije za varnost prometa Simona Felser. »Zaradi povzročiteljev prometnih nesreč, ki so imeli v krvi dovoljeno mejo alkohola, je lani v skoraj 300 prometnih nesrečah umrlo šest ljudi, 32 je bilo hudo telesno poškodovanih, 122 pa lažje.« Med drugim je opozorila tudi na nevarno kombinacijo alkohola in drog ter skrb vzbujajočo problematiko pitja alkohola med mladimi.

Po podatkih NIJZ vsak sedmi 15-letnik in vsak četrti 17-letnik posega po alkoholni pijači vsak teden, kar ima po besedah psihologinje Karmen Henigsman lahko še več negativnih posledic na telo. Kot je povedala, je pitje alkohola povezano z več kot dvesto bolezenskimi stanji in poškodbami, hkrati pa povečuje stisko in rušilno vpliva na naše medosebne odnose.

Podpora z osebno zgodbo

Tudi Denis, ki po letih odvisnosti začenja novo po­glavje v življenju, se je z alkoholom srečal v mladosti, najprej v družini, nato v družbi. »Začelo se je pri petnajstih, šestnajstih letih. Ob petkih, sobotah.« Postopno je pitje alkohola postalo del vsakdana. »Brez tega nisem več mogel funkcionirati. Mislil sem si, da mi ne more nič.« In ostal je brez vsega – službe, družine, doma. Ni več videl izhoda. Znanec, ki ga je srečal na kranjski avtobusni postaji, kjer je prosjačil za denar, ga je odpeljal na center za socialno delo, kjer so ga napotili v program Vrtnica v Kopru. »V alkoholu ni smisla,« povzame svojo izkušnjo, s katero želi prispevati k zavedanju o posledicah pitja.

Cilj akcije, ki poteka od 22. februarja do 8. aprila in v kateri poleg organizatorjev sodelujejo še druge organizacije, zavodi, društva, letos tudi knjižnice, je vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola.

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

oblačno
vlažnost: 82 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-4/15

torek

6/15

sreda

5/11

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??