Cerkljanski župan Franc Čebulj (levo) in šenčurski župan Ciril Kozjek sta kranjsko sodno stavbo zapustila v bolj prijateljskem vzdušju, kot sta vanjo vstopila. / Foto: Simon Šubic

Občini bosta spor o neplačilu reševali z mediacijo

Občina Cerklje toži sosednjo Občino Šenčur, ker ni plačala dobrih tristo tisoč evrov za začetna dela pri izgradnji krvavškega vodovoda. Spor bodo skušali rešiti v postopku mediacije.

Kranj – Kranjsko okrožno sodišče je v petek izvedlo poravnalni narok v gospodarskem sporu, ki ga je Občina Cerklje na Gorenjskem sprožila zoper Občino Šenčur zaradi neporavnanih obveznosti pri gradnji krvavškega vodovoda v višini 307.460 evrov. Župana Franc Čebulj (Cerklje) in Ciril Kozjek (Šenčur) sta se pred sodnico Marušo Stroligo Petelin dogovorila, da bodo spor skušali rešiti z mediacijo. Krvavški vodovod so sicer medtem že zgradili, cerkljanski župan je povedal, da so ravno v petek oddali vlogo za pridobitev uporabnega dovoljenja. Vodovod naj bi tako v uporabo predali aprila.

Krvavški vodovod oziroma uradno projekt Oskrba s pitno vodo na območju Zgornje Save – 1. sklop je namenjen dolgoročni in zanesljivi oskrbi s pitno vodo za skoraj 30 tisoč prebivalcev na območju občin Cerklje, Komenda, Vodice in dela občin Šenčur in Kranj. Projekt obsega obsega več kot 24 kilometrov cevovodov, deset vodovodnih vozlišč, ureditev vodovodnega zajetja Krvavec, nov vodohran Taber in izgradnjo sodobnega objekta za pripravo pitne vode z ultrafiltracijo.

Sporazum o sodelovanju pri projektu so občine podpisale že leta 2009, v letu 2019 pa k osnovni pogodbi še dva aneksa. Investicija je vredna okoli petnajst milijonov evrov (z DDV), od tega so pridobili 7,2 milijona evrov nepovratnih evropskih in državnih sredstev, približno polovico stroškov pa si je med seboj porazdelilo pet občin; najvišji, 43-odstotni delež pripada Cerkljam, Vodice in Komenda imata po 15-odstotni delež, Šenčur 16- in Kranj 11-odstotni delež.

Že kmalu po začetku gradnje maja 2020 je nastal spor z občinami Komenda, Vodice in Šenčur, ki niso želele plačati računov za dela, izvedena pred septembrom 2021, ko je bila podpisana pogodba o državnem in evropskem sofinanciranju. Ker je Občini Cerklje zaradi tega začelo zmanjkovati denarja, bi gradnjo skorajda že ustavili, nakar se je Občina Komenda premislila in svoje obveznosti poravnala, kasneje je enako storila tudi Občina Vodice.

Spor z Občino Šenčur pa še vedno traja. Po besedah Čebulja so tožbo vložili zaradi zaščite proračuna Občine Cerklje. »Iz današnje razprave na sodišču imam občutek, da je pomembno, da ima Šenčur vodo, Občina Cerklje pa bo še hodila na sodišče, da bo dobila plačilo, ki ji pripada nazaj v občinskem proračunu. Sram me je, da moram, za kar smo si prizadevali štirinajst let, po toliko letih hoditi na sodišče, da iščem pravico in sredstva, ki nam pripadajo. Kljub temu je bil krvavški vodovod zgrajen, tudi za občanke in občane Šenčurja,« je povedal cerkljanski župan.

»Še vedno vztrajamo pri datumu 3. september 2021, ko je bila podpisana pogodba o sofinanciranju, zato situacije od 1 do 14, torej pred podpisom pogodbe, nismo plačevali. Seveda nasprotna stran trdi drugače, ker je pač začela svoje investicije, ampak mislim, da bomo v mediacijskem postopku to razrešili,« pa je dejal Kozjek in dodal: »Račune želimo poravnati, mi krvavški vodovod podpiramo, želimo, da je zgrajen. S pogovori, ki bi jih lahko opravili mimo sodišča, bi ta problem lahko zlahka rešili.« Kot je poudaril, Občina Šenčur nima zadržkov, da svojih računov ne bi plačala, problem pa je v postopku, saj za dela, izvedena pred septembrom 2021, potrebujejo nove račune, sicer bodo v davčnem prekršku. »Stvari so bolj kompleksne, kot si nekateri predstavljajo,« je dejal.

Oddajte svoj komentar

Kranj 27°

jasno
vlažnost: 33 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

6/27

nedelja

10/27

ponedeljek

6/25

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

RAZSTAVE / Koroška Bela, 7. april 2024

Pirhi, razstava etnografske kulturne dediščine

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...