Na prireditvi Poslednji pozdrav Škofji Loki in predstavitvi knjige Strganke in postrganke so sodelovali tudi najbližji sorodniki Franceta Štukla: žena Tinka, sinova Jože in Metod z Ireno ter hči Marta z družino. / Foto: Tina Dokl

Škofja Loka ga je uročila

Predstavitev knjige loških zgodb z naslovom Strganke in postrganke je prejšnji petek v dvorano Sokolskega doma v Škofji Loki privabila številne prijatelje, sorodnike in znance Franceta Štukla. Čeprav njenega izida avtor ni dočakal, pa je bila prireditev lep, na trenutke pa tudi humoren spomin na iskrivega človeka, ki je bil predan tisočletnemu mestu, njegovi zgodovini in Ločanom.

Jeseni 2022 je dr. France Štukl dopolnil 80 let in ob njegovem jubileju so Občina Škofja Loka, Zgodovinski arhiv Ljubljana – Enota Škofja Loka in Muzejsko društvo Škofja Loka pripravili izid njegove knjige loških zgodb z naslovom Strganke in postrganke. Na njegovo željo je knjigo ilustrirala domačinka Maja Šubic.

Spominski večeri so pogosto turobni, a spomin na Franceta Štukla je bil daleč od tega. Čeprav je od njegove smrti minilo šele dobra dva meseca, je bilo hitro slutiti, da ima častni občan Škofje Loke, prejemnik Aškerčevega priznanja za življenjsko delo in častni član Muzejskega društva Škofja Loka dr. France Štukl med Ločani prav posebno mesto in da si ga bomo zapomnili kot izvrstnega in iskrivega pripovedovalca. Svoje zgodbe v loški govorici je vedno rad začinil z njemu lastno in prepoznavno hudomušnostjo.

Bil je prava loška legenda in neizčrpna enciklopedija, svoje bogato vedenje pa je rad delil z drugimi, zapustil nam ga je v številnih prispevkih in monografijah.

Strganke in postrganke

Zadnje njegovo delo je knjiga Strganke in postrganke, njenega izida pa avtor žal ni dočakal. So ga pa zato dočakali njegovi sorodniki, prijatelji in znanci, ki so se ob izidu knjige poklonili njegovemu spominu.

»Čeprav se je kot še mnogo drugih otrok iz obdobja nemške okupacije rodil v Celovcu, je bilo praktično celotno njegovo življenje posvečeno Škofji Loki oziroma Lok, kot pravimo Ločani. Slikovito mesto, pisana Loka, ga je uročila že od malega,« je o Francu Štuklu v uvodu knjige Straganke in postrganke zapisal loški župan Tine Radija, o njegovi predanosti mestu, njegovi zgodovini in Ločanom pa je spregovoril nekdanji loški župan Miha Ješe, ki je Franca Štukla poznal od mladih nog, Štukl pa je bil tudi njegov učitelj. »V prvi gimnaziji sem imel to čast, da me je učil umetnost. Biti na umetnostnih urah pri gospodu Štuklu je bil privilegij in nekaj posebnega. Njegov bogati loški jezik, njegovo vedenje o Loki in naši zgodovinski preteklosti, njegovo znanje o vsem, kar se v Loki dogaja, so bili neprecenljivi,« je povedal Miha Ješe in dodal, da je vsem dal neizbrisen pečat ljubezni do umetnosti in vsega lepega. »Mislim, da je verjetno edini, ki je doktoriral na Škofji Loki. Njegov doktorat so njegove knjige, ki jih je napisal o nas,« je še poudaril Miha Ješe.

O svojem dolgoletnem sodelavcu je spregovorila tudi vodja škofjeloške enote Zgodovinskega arhiva Ljubljana Judita Šega. »Veseli smo, da smo lahko sodelovali pri izidu knjige Strganke in postrganke, žalosti nas edino to, da dr. Štukla danes ni več med nami, da bi nam lahko iz prve roke povedal še kakšno storijo, kakšno postrganko, ki morda ni našla prostora v tej knjigi,« je tudi povedala glavna urednica knjige Strganke in postrganke.

Lepi spomini na očeta

Marsikaj pa so o njem in življenju z njim nato dodali njegovi trije otroci: Jože, Metod in Marta, ki imajo na očeta veliko spominov. Od tega, kako so se vozili na morje, do obnove hiše, delavnice najrazličnejših izdelkov do učenja spolne vzgoje. Vsak po svoje so z različnimi anekdotami in spomini nasmejali poslušalce in skupaj z voditeljico večera Heleno Janežič pripravili res prijeten večer. Na koncu sta ga s kratko predstavitvijo izkušenj Cotlnovega Cirila začinila Miha Ješe in Branko Tavčar.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

oblačno
vlažnost: 87 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-4/15

torek

6/17

sreda

6/14

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??