Foto: Tina Dokl

Beseda leta je gasilec

Besedi leta 2022 je pripadla kar četrtina glasov med enajstimi finalistkami. Kretnja leta je postala »vse je v naših rokah«.

Prvih šest zmagovalk izbora Beseda leta: 2016 – begunec, 2017 – evropski prvaki, 2018 – čebela, 2019 – podnebje, 2020 – karantena, 2021 – PCT.

Ljubljana – Izbor Beseda leta, ki ga od leta 2016 pripravljajo v Znanstvenoraziskovalnem centru SAZU, je letos dobil svojo sedmo izbranko – besedo, ki je med govorci in govorkami slovenskega jezika najbolj zaznamovala preteklo leto. Med 253 predlaganimi besedami in besednimi zvezami se jih je v ožji izbor uvrstilo enajst, zmagovalko pa je določilo spletno glasovanje.

Kot je na razglasitvi v petek opoldne povedala vodja akcije dr. Simona Klemenčič z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, je bilo letos na novi spletni strani www.beseda-leta.si oddanih 4108 glasov. Največ, kar 1032, so jih glasovalci namenili besedi gasilec, sledita pa jih besedi svoboda s 772 glasovi in draginja, ki je izbrala 579 glasov. Slednjo so sicer za prvo izbrali bralci časnika Delo, ki poleg RTV v akciji sodeluje kot medijski pokrovitelj. Lestvica se po zbranih glasovih nadaljuje z besedami: vojna, predsednica, femicid, supervolilno leto, energent, bot, predator in povzemalnik.

Akcija Beseda leta se tako po preteklih dveh letih, ko so prevladovale besede in besedne zveze, povezane s pandemijo in potem s cepljenjem, zmagali sta besedi karantena in PCT, se tako spet vrača v ustaljene tirnice z naborom bolj raznorodnih besed. Kljub temu pa jim je na neki način skupno, da jih kar nekaj izmed njih opisuje neko negotovost in stisko, v katero je pahnjen svet, potem ko je pandemija vendarle nekako izzvenela.

Tudi letos so pod okriljem Zveze društev gluhih in naglušnih izbrali kretnjo leta. Ta je »vse je v naših rokah«, nanaša pa se na razstavo, ki jo je lani Hiša znakovnega jezika pripravila v Jakopičevem razstavišču v ljubljanskem Tivoliju. Slovar slovenskega znakovnega jezika trenutno obsega nekaj manj kot 22.000 kretenj, sproti pa se ustvarjajo nove, tokrat sta vsled dogodkov v slovenski družbi povsem svoji kretnji dobila tudi aktualni predsednik vlade Robert Golob in predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

Pesem leta, v katero je avtorju uspelo smiselno vplesti vseh 11 besed finalistk, je napisal zamejski Slovenec Peter Verč. Na ZRC SAZU beležijo tudi tako imenovane novotvorjenke. Za najboljšo med letošnjimi »novimi« besedami preteklega leta je bila izbrana beseda vedobežnik, ki označuje človeka, ki beži pred znanjem, védenjem in ki se boji resnice.

Oddajte svoj komentar

Kranj -4°

jasno
vlažnost: 88 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-4/12

petek

-3/17

sobota

-1/17

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Kranjska Gora, 17. marec 2023

Predavanje

OBVESTILA / Naklo, 17. marec 2023

Umovadba

OBVESTILA / Žiri, 17. marec 2023

Pesniški večer z Marcelom Štefančičem

GLEDALIŠČE / Jesenice, 17. marec 2023

Za otroke in odrasle

GLEDALIŠČE / Škofja Loka, 17. marec 2023

Predstava Hamleta v vasi Spodnja Mrduša

PRIREDITVE / Lesce, 17. marec 2023

Skupščina TD Lesce

IZLETI / Kranj, 18. marec 2023

Na Veliki Planik

PRIREDITVE / Krvavec, 18. marec 2023

Cerklje smučamo

 

 
 

 

 
 
 

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 15:00, 15. marec

Če niste bili v njihovi koži ne morete soditi. Ali se vam sanja, kako je biti po krivem obsojen, ko si vse življenje delal pošteno in predan...

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 17:11, 11. marec

Groza. Obsodba "dokaži da nisi kriv" še kar velja v miniJugoslaviji.

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 17:06, 11. marec

Odlična novica za pogojno obsojene. Odškodnine ne bodo nizke.

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 11:15, 11. marec

20 let čakanja, pa očitek sodišču. Kaj pa oprostilne županu in njegovim najlepšega mesta, pa ...

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 08:40, 11. marec

Seveda je nedolžen. Kot vsi v RKC.

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 08:37, 11. marec

Seveda. Pričakovano. Nikoli nihče nič kriv. Samo kuverte krožijo.

Kakšno šolo za naslednje desetletje? / 07:56, 11. marec

Vzgoja in izobraževanje v tujini gre v smer redefiniranja biologije. Kar počnejo recimo z otroci v vrtcih in kaj delajo starši z mladoletniki. Groza.