Sten Vilar v vlogi dedka Mraza. Poudarja in opominja, da slovenski dedek Mraz letos praznuje sedemdeset let. / Foto: Tina Dokl

Slovenski dedek Mraz praznuje

Slovenski dedek Mraz praznuje sedemdeset let. Leta 1952 je njegovo podobo oblikoval slikar Maksim Gaspari. Obisk dedka Mraza je vpisan tudi v register nesnovne dediščine. Njegov lik je raziskoval Sten Vilar in o njem napisal knjigo. Posvetil jo je hčerki Tini, ki ima danes šest otrok. V velikih družinah je december še posebno čaroben.

Prazniki v veliki družini so še posebno čarobni. »Pripravili smo adventni koledar z nalogami, ki imajo rdečo nit povezovanje družine. Obešene imamo želje, kaj bi v tem mesecu radi doživeli. Družili se bomo s prijatelji, pekli piškote, šli na izlete ...«

Medvode – Dedek Mraz v teh dneh obdaruje otroke. In v tej vlogi je tudi Sten Vilar iz Medvod, ki je pred leti o dedku Mrazu napisal knjigo z naslovom Kdo si, dedek Mraz? »Samo enega dedka Mraza imamo, bodimo ponosni nanj!« poudarja profesor pedagogike, specialni pedagog MVO, igralec in animator.

Dedek Mraz živi pod Triglavom

Rad si obleče dolg kožuhovinast plašč s slovenskimi vzorci, si na glavo nadene polhovko in dolgo belo brado, na hrbet pa oprta koš z daril in razveseljuje otroke. »Letos zaznamujemo jubilej slovenskega dedka Mraza. V Sloveniji je obveljalo, da živi pod Triglavom, od koder med otroke prihaja na saneh, v katere so vpreženi konji. Prvič sem bil dedek Mraz pri dobrih dvajsetih letih in ta vloga, ta čarobnost je nato rasla z mojo radovednostjo in zrelostjo. Spoznavanja lika našega decembrskega dobrotnika sem se lotil iz spoštovanja do kulturne dediščine in želje po raziskovanju. Pri tem mi je s svojimi nasveti pomagal prijatelj Marjan Marinšek, ljubitelj in zbiratelj Gasparijevih del, 'oče' Pikinega festivala v Velenju. Ne gre za potegavščino ali nekaj zlaganega! Gre za obred igrivosti, spoštljivosti in čarobnosti. Preprosto prepustiti se čudenju in verjeti v dobro,« pravi Sten Vilar.

Premalo cenimo naše ljudske junake

Leta 2010 je napisal slikanico Kdo si, dedek Mraz?, ki jo je ilustriral Igor Ribič. »Radovedno in vztrajno sem raziskoval lik, ki sta ga v sliki ustvarila Maksim Gaspari in v pesmi Siva kučma Janez Bitenc. Zato je to naš, slovenski dedek Mraz, preprosti človek, kmet, ki je sivo kučmo in topel kožuh nosil pri svojem delu in ob svečanih priložnostih. Tako je tudi zapisano v moj izvirni slikanici, v kateri otrokom, staršem, vzgojiteljem in učiteljem sporočam vrednote svojega decembrskega poslanstva: mir, ljubezen in dobrota. S prijateljico in soigralko Damjano Golavšek na svojih nastopih to potrjujeva, saj bi te medsebojne vrednote morali živeti ne le v mesecu decembru, ampak jih ohranjati in deliti tudi vse leto. Dragoceni darovi naših praznovanj naj tako postanejo predvsem skupna doživetja, bližina in radost,« poudarja. Z žalostjo opaža, da Slovenci premalo cenimo ljudske junake, kot so kralj Matjaž, Martin Krpan, Peter Klepec, Kekec ... in dedek Mraz. »Dedka Mraza sta Gaspari in Bitenc ustvarila in ga nam podarila kot bogato dediščino in hvalnico domači zemlji in slovenskemu narodu. Rasel je iz preprostega kmečkega človeka. Od jutra do večera in od pomladi do zime,« še opisuje Vilar.

Slikanico posvetil hčerki, ki ima danes šest otrok

Izvirno slovensko slikanico je posvetil hčerki Tini, ki še verjame … Takrat še ni imela svojih otrok. Danes je v prvi vrsti ljubeča mama in žena. Z možem Klemenom imata šest otrok. Dvojčka Matic in Žan sta stara 11 let, Pika 10 let, Iza 7 let, Svit 4 leta, Ela pa bo kmalu dopolnila dve leti. »Že od majhnega sem sanjala o veliki družini. Otroške sanje so se mi uresničile. Spontano sva gradila svojo družino,« je pojasnila Tina Jakše. Prazniki v veliki družini so še posebno čarobni. »Pripravili smo adventni koledar z nalogami, ki imajo rdečo nit povezovanje družine. Obešene imamo želje, kaj bi v tem mesecu radi doživeli. Družili se bomo s prijatelji, pekli piškote, šli na izlete … Upamo, da nam uspe izpolniti čim več teh želja,« je Tina povedala na začetku prazničnega decembra.

Otroke šola na domu

Po dvojčkih je kmalu znova zanosila in se po tretjem otroku odločila, da bo ostala doma. Pred tem je kot specialna pedagoginja delala v razvojnem oddelku vrtca. »Mislim, da je bila to pravilna odločitev. Čas gre hitro, otroci rastejo in to so leta, ko jim lahko dam največ,« razmišlja. Štiri šoloobvezne otroke šola na domu, prav tako sta doma tudi predšolska. »Želeli smo ohraniti naš način življenja, biti skupaj, povezani. Nismo želeli, da bi nam vsakodnevno obiskovanje pouka v šoli, prilagajanje šolskemu urniku to spremenilo. Ko sta dvojčka postala prvošolčka, smo rekli, da poskusimo za eno leto in bomo potem videli, kako bo šlo. Odločitve za šolanje na domu nismo obžalovali, bilo nam je všeč, tako da smo nadaljevali. Se pa vsako leto po koncu šolskega leta odločamo, kako naprej. Pogovorimo se o tem, kako je bilo, ali jaz še zmorem, so otroci še zadovoljni … Ko bodo želeli v šolo, bodo seveda šli,« je dodala nekaj besed na to temo.

Tina je znana tudi kot porodna doula. Tretjič je prvikrat rodila doma in potem tudi četrtič in petič, ko so bili pri porodu prisotni tudi otroci.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

zmerno oblačno
vlažnost: 92 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/4

torek

-7/8

sreda

-3/8

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

IZLETI / Šenčur, 27. januar 2024

S cvičkom med vinogradi

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?