»Naj sanje o življenju brez nasilja postanejo resničnost,« poudarjajo v Društvu za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske. Dodajajo, da ima vsaka ženska izbiro in da je možno zaživeti drugače, brez nasilja. / Foto: Tina Dokl

Pot v življenje brez nasilja

»Vaša vrata so se široko odprla ženski s tremi otroki. Prišla sem bosa, hlače sem imela umazane od trave, na kateri mi je spodrsnilo, ko sem bežala pred njegovimi pestmi,« se v knjižici 20 zgodb za 20 let, ki jo je izdalo Društvo Varna hiša Gorenjske, spominja nekdanja uporabnica.

Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske je ob letošnjem praznovanju 20-letnice ustanovitve izdalo knjižico 20 zgodb za 20 let. V njej so zbrane izkušnje dvajsetih žensk, ki so zbrale pogum in se pred nasiljem umaknile v varno hišo in materinski dom. Ni jih bilo malo: v varno hišo, ki na Gorenjskem deluje na dveh lokacijah, se je doslej zateklo 528 žensk, starih od 18 do 83 let, in 530 otrok, v materinski dom, ki so ga odprli leta 2010, pa sto žensk in 134 otrok. V nadaljevanju povzemamo nekaj iskrenih zgodb nekdanjih uporabnic, ki so odšle iz nasilnega okolja in ob podpori strokovnih delavk stopile na pot v novo, lepše življenje.

Dan novega rojstva

»Dan novega rojstva. Dan, ki ga ne bom nikoli pozabila. Dan, ko je bil strah moj največji sovražnik. Dan, ko sem s tremi otroki prestopila vrata varne hiše. Prvih pet dni se ne spominjam. To je bil stres za moje telo. Stres v smislu drugačnega. Stres, ker ni nihče kričal name, me metal ven iz hiše, ker me ni nihče obsojal. Stres, ker sem bila sprejeta takšna, kakršna sem. Nihče mi še ni nudil takšne podpore, kot sem jo dobila v varni hiši,« je ob odhodu zapisala ena od nekdanjih žrtev nasilja. Pa tudi, da so z otroki iz varne hiše odšli močnejši in bolj povezani ter brez strahu in sramu.

Še ena uporabnica varne hiše se spominja: »Prišla sem popolnoma obupana, ponižana, prestrašena, izgubljena in čisto na tleh. Nisem vedela, da sploh obstaja kdo, ki ti lahko pomaga v situaciji, ko je tvoje življenje eno samo nasilje. Od doma sem odšla brez vsega, niti osnovnih osebnih stvari nisem imela. Ampak zahvaljujoč varni hiši in njenim zaposlenim imam sedaj vse.« Zapisala je tudi, da so ji zaposlene povrnile voljo do življenja, jo naučile, kako verjeti vase, kako sebe postaviti na prvo mesto in kako se vzljubiti. Pomagale so ji tudi pri postopkih na sodiščih, razvezi, upokojitvi in pridobitvi neprofitnega stanovanja.

Prvič v življenju srečna

»V materinski dom sem prišla prestrašena, žalostna in zelo razočarana nad življenjem. Nisem vedela, kaj me z otrokoma čaka in ali sem dovolj močna oz. borbena, da preživim izzive, ki so pred mano. Svetovalke ste me prijazno spodbujale, da v sebi vidim tisto, kar v meni vidite ve – močno žensko,« je ob odhodu iz materinskega doma zapisala nekdanja uporabnica in nadaljevala: »Uspelo mi je. Kljub mnogim zasebnim razočaranjem sem se dvignila močnejša in pri 32 letih lahko prvič v življenju rečem, da sem zadovoljna in srečna v svoji koži. Tudi otroka sta bolj srečna, zdrava in uspešna v šoli. In to je sreča, to je smisel življenja.«

Vsaka ženska ima izbiro

V zgodbah nekdanje uporabnice izražajo tudi hvaležnost strokovnim delavkam: za topel sprejem, pogovore, nasvete, razumevanje, podporo, vlivanje upanja in samozavesti ter vztrajno kazanje poti v novo življenje. Strokovne delavke so v uvodu knjižice poudarile, naj bodo zgodbe posameznic, ki so odšle iz nasilnega okolja, navdih in upanje, da je možno zaživeti drugače, na novo, da ima vsaka ženska izbiro in da je nekje nekdo, ki ji bo stal ob strani. »Naj sanje o življenju brez nasilja postanejo resničnost,« so še poudarile.

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

jasno
vlažnost: 93 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

6/27

nedelja

9/26

ponedeljek

7/25

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

RAZSTAVE / Koroška Bela, 7. april 2024

Pirhi, razstava etnografske kulturne dediščine

IZLETI / Kranj, 9. april 2024

Na kopanje v Portorož

IZLETI / Naklo, 9. april 2024

Pohod po Dovžanovi soteski

IZLETI / Cerklje, 9. april 2024

Kolesarjenje do Preddvora

PREDAVANJA / Češnjica, 11. april 2024

Predavanje o boreliozi

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !