Naravni rezervat Zelenci 15. oktobra letos. Polnjenje vode je odvisno od količine padavin, a vse skupaj lahko traja do konca pomladi prihodnje leto, pogoj pa je, da bo zima prinesla sneg in bo tudi njegovo taljenje prispevalo k napajanju. / Foto: osebni arhiv

Komaj prepoznavni Zelenci

Na poziv okoliških prebivalcev in članov okoljske organizacije Alpe Adria Green so v oktobru izvedli ekološko patruljo v naravnem rezervatu Zelenci, kjer opažajo predvsem poslabšanje stanja vode.

V Alpe Adria Green zagotavljajo, da bodo še naprej spremljali stanje v naravnem rezervatu Zelenci ter preverjali, ali bodo izvedene vse meritve.

Rateče – Kot opozarjajo v Alpe Adria Green, je bilo ob letošnji suši in nizkem vodostaju Zelencev slabo stanje še očitnejše. »Letošnje poletje je bilo posebno in po 25 letih opazovanj na Zavodu RS za varstvo narave ne pomnimo tako nizkega vodostaja Zelencev, kot je bil letos. Nihanje gladine vode je sicer običajno, najnižje gladine so bile v letih 2003 in 2004, a pretok vode je bil kontinuiran, le gladina jezera je bila nižja za dober meter,« so povedali na Zavodu RS za varstvo narave.

Kot so pojasnili na Zavodu RS za varstvo narave, velika večina vode v Zelence prihaja iz Planice oziroma doline Tamar. »Gre za prodno in morensko geološko podlago z veliko kapaciteto akumuliranja vode. Glede na to, da so bile pred letošnjo sušo močnejše in dolgotrajnejše padavine lani jeseni (kar je zelo dolgo obdobje za to območje), so verjetno zaloge vode v tej 'akumulaciji' pošle, Zelenci pa so ostali brez vode.« Polnjenje, kot so pojasnili, je odvisno od količine padavin, a vse skupaj lahko traja do konca pomladi prihodnje leto, pogoj pa je, da bo zima prinesla tudi sneg. Na Zavodu RS za varstvo narave upajo, da je bilo letošnje stanje enkraten ali vsaj zelo redek dogodek, a priča smo podnebnim spremembam, kjer so vsakršne napovedi nepredvidljive. Letošnji dogodek je bil za Zelence in celoten ekosistem (živali in rastline) velik stres.

Hidrološke razmere na izviru Zelenci se lahko, zlasti v sušnem obdobju, v veliki meri vrednoti skozi prizmo izmerjenih podatkov na vodomerni postaji Kranjska Gora na Savi Dolinki, ki deluje od leta 1991 in je približno štiri kilometre dolvodno od izvira. Kot je poudarila v. d. generalne direktorice Direktorata za okolje na Ministrstvu za okolje in prostor Tanja Bolte: »V opazovalnem obdobju z nizkovodnimi razmerami avgusta in septembra izstopata tudi leti 2007 in 2015, a je srednji dvomesečni pretok takrat znašal vsaj enkrat do dvakrat več kot letos.«

Tudi nadpovprečne temperature vode

Letošnje leto je bilo posebno tudi s stališča merjene temperature vode na vodomerni postaji Kranjska Gora, opazovalno obdobje temperature vode pa je dolgo (le) sedem let. »Zlasti sta izstopala junij in julij, ko so srednje dnevne temperature vode večino časa presegale najvišje do sedaj zabeležene vrednosti. Tako so tridesetdnevna drseča povprečja temperature vode presegala najvišje pripadajoče vrednosti iz opazovalnega obdobja tudi za 0,8 stopinje Celzija.«

Poraba vode med sušo

Po mnenju organizacije Alpe Adria Green pa je prvi vzrok za takšno stanje polnjenje vodnega bazena na smučišču Velika Dolina v Podkorenu v času suše, drugi vzrok pa po njihovem izvira iz polivanja umetne mase na skakalnici v času suše v Planici. »Skakalni center Planica očitno nekritično uporablja vodo iz podzemnega sistema (povirja) Zelencev z mislijo na to, da je in bo planiško podzemlje vseskozi več ali manj bogato z vodo ...« V AAG opozarjajo, da je pri skokih pomembno tudi, kakšne kakovosti je plastika, ki jo hladijo. »Če je izrabljena ali slabše kvalitete, se pri uporabi skakalnice izločajo mikrodelci plastike, ki s polivanjem in odtekanjem vode ponikajo v podtalnico in neposredno onesnažuje povirje naravnega rezervata Zelenci.«

Tanja Bolte je dejala, da ima merilno mesto Zelenci dobro kemijsko stanje in da izvir ni onesnažen z nevarnimi snovmi. Dodaja pa, da za polnjenje vodnega bazena v Podkorenu pod smučiščem Velika Dolina ni izdanega vodnega dovoljenja. »V zvezi z rabo vode na območju NC Planica pa je Zavod za šport RS pridobil več vodnih dovoljenj za različne namene, med drugim tudi za namakanje skakalnic ... Če imetnik rabi vodo v skladu z obsegom podeljenega vodnega dovoljenja, ministrstvo pa na podlagi monitoringa količinskega in kakovostnega stanja voda ugotovi, da je prišlo do sprememb v vodnem režimu, ki bi lahko povzročile trajno pomanjkanje vode, poslabšanje kakovosti voda ali ogrozile naravno stanje ravnovesje vodnih in obvodnih ekosistemov ali naravnih vrednot, pa se lahko imetniku, če so za to izpolnjeni pogoji, določi obveznost, da s tehničnimi ali drugimi ukrepi v določnem roku prilagodi izvajanje rabe vode novim razmeram.«

Nadzori še sledijo

Na Ministrstvu za okolje in prostor povedali, da je inšpektor za okolje v letu 2021 na podlagi rednega plana dela na območju Zelencev opravil dva inšpekcijska nadzora, kršitev ni ugotovil. »Nizek vodostaj (ki je posledica suše ali drugih naravnih pojavov) ni posledica posega v okolje ali nedovoljene rabe vode, zato ne moremo ukrepati,« je pojasnila Boltetova in dodala, da pa bodo tudi v 2023 opravili nadzor rabe vode v zaledju Zelencev, rezultati bodo javno dostopni.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

jasno
vlažnost: 65 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

6/23

petek

6/25

sobota

6/29

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

GLASBA / Šenčur, 12. april 2024

Šenčurska glasbena srečanja

IZLETI / Kokrica, 12. april 2024

Pohod na Križno goro

RAZSTAVE / Koroška Bela, 12. april 2024

Likovna dela sekcije Kreativnost

RAZSTAVE / Slovenski Javornik, 12. april 2024

Vzorčni valjček

PREDAVANJA / Žiri, 12. april 2024

O potovanju po Afriki

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...