Razstavo Numizmatičnega društva Slovenije sta postavila njen predsednik Urban Mate in Kranjčan Janez Andrejc. / Foto: Igor Kavčič

Evro ni samo denar

V Galeriji Prešernove hiše je na ogled razstava Numizmatičnega društva Slovenije, ki je posvečena dvema jubilejema, dvajseti obletnici uvedbe evra kot gotovine in petnajsti obletnici uvedbe evra v Sloveniji. Kot plačilno sredstvo ga uporablja več kot 330 milijonov ljudi.

Dolgoletno sodelovanje Gorenjskega muzeja z Numizmatičnim društvom Slovenije je tokrat obrodilo novo razstavo v Galeriji Prešernove hiše, katere osrednji predmet je njegovo veličanstvo evro. Na ogled so bankovci, predvsem pa kovanci v mnogoterih izvedbah in podobah, nominalno vredni toliko, kot nam sporoča številka na njih; oziroma mnogo več, zagotovo pa toliko, kot so zbiralci zanje pripravljeni dati.

Če so evrski bankovci poenoteni za vse države članice monetarne unije in za nacionalne motive na njih ni prostora, pa imajo evrski obtočni kovanci tako imenovano nacionalno stran, na kateri države upodabljajo svoje motive. Kar nekaj jih boste lahko spoznali tudi na tokratni razstavi.

Dve obletnici evra

Čeprav se kdaj zdi, da je evro že od nekdaj v Sloveniji gotovinsko plačilno sredstvo, je takratne slovenske tolarje zamenjal šele pred 15 leti, leta 2007. »Evrska gotovina je bila z novim letom 2002 dana v obtok v 12 državah članicah Evropske unije, natanko pet let kasneje pa smo evre dobili tudi Slovenci. Po 16 letih in 14 dneh skupnega obtoka je torej izpodrinil tedanji slovenski tolar,« v uvodu k razstavi pove dolgoletni predsednik Numizmatičnega društva Slovenije Urban Mate in v nadaljevanju predstavi koncept tokratne razstave: »Najprej je predstavljena zgodovina evra, ki je bil sprva le knjižni denar, šele pred dvajsetimi leti pa je dobil tudi obliko gotovine.«

V naslednji vitrini sledi predstavitev kovancev različnih držav, ki uporabljajo evro. Trenutno jih je v Evropski monetarni uniji 19. »V naših žepih poleg slovenskih najpogosteje najdemo nemške, italijanske, avstrijske kovance. Na predstavljenem plakatu si vsak lahko poišče svoj evro. Izbor je raznolik, saj so pri kovancih države z uveljavljanjem lastnih simbolov na neki način suverene,« dodaja sogovornik.

Sledi prikaz nekaterih priložnostnih kovancev. To so spominski kovanci za dva evra, ki jih tudi najdemo v obtoku, seznanjajo pa nas z zgodovino, kulturo in pomembnimi dogodki posameznih držav. Tu so še zbirateljski kovanci, nominirani za tri, trideset in sto evrov, ki pa veljajo samo v Sloveniji in jih običajno ni v obtoku, saj so vredni več.

Redki kovanci so vredni več

V eni od vitrin se vrnemo tudi v leto 2007 in prehod od tolarjev k evrom, ko smo za lažjo pretvorbo v ta namen uporabljali posebne kalkulatorje. Na razstavi so na ogled še nekatere posebne serije, ki se razlikujejo od običajnih podob evra in so tudi iz druge kovine. »Med najvrednejšimi priložnostnimi dvoevrskimi kovanci je zagotovo tisti s podobo monaške Grace Kelly, za katerega je treba odšteti več tisoč evrov, čeprav je bil izdan v okrog 20.000 izvodih,« pove Mate. Na tej razstavi ga sicer ni, zagotovo pa se v Sloveniji kakšen najde.

Predstavljeni so še bankovci, na katerih so, kot rečeno, skupni evropski simboli. Zanimivi so tisti bankovci iz prve serije, ki so jih financirale posamezne države. Slovenski bankovci za 5, 20 in 50 evrov imajo zato oznako H in so izjemno redki. Med letoma 2013 in 2019 se je uveljavila nova serija bankovcev z nekoliko spremenjeno podobo, ki je tudi bolje zaščitena. »Ti bankovci se zbirajo glede na to, kateri guverner evropske banke je podpisan na njih,« dodaja zbiralec Janez Andrejc iz Kranja in nam s tem potrjuje, da ni vsak evro zgolj evro, ampak je še nekaj več. To je moč spoznati tudi na razstavi vse do konca novembra.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

pretežno oblačno
vlažnost: 65 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

0/9

ponedeljek

3/6

torek

5/7

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...