Družba Ekoenergo, ki je del skupine Interenergo in Kelag, je v oktobru leta 2021 prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv časopisa)

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Preddvor – Mohor Vrhovnik in Matjaž Valenčič, predstavnika Interenerga in hčerinske družbe Ekoenergo, ki je oktobra lani prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor, sta svetnikom pojasnila, da žal ne gre drugače in bodo morali ceno ogrevanja dvigniti. Mohor Vrhovnik je poudaril, da si tega ne želijo, a jih v to silijo razmere na svetovnih trgih. Najprej se je dvignila cena elektrike, potem pa še biomase, kar jih je prisililo, da zvišajo variabilni del cene. To pomeni dvig s 60 na 89 evrov. Pojasnil je, da nad njihovo koncesijsko dejavnostjo bdi Agencija za energijo, slediti morajo energetskemu zakonu in pri spremembah cene navzgor ali navzdol zasledujejo metodologijo za spreminjanje cene. Agenciji morajo poročati vsako spremembo in jo zaprositi tudi za odobritev. V skladu z omenjeno metodologijo se jim nato dovoli dvig cene ali pa ustrezno znižanje.

Podžupana Jožeta Cudermana je zanimalo, zakaj cene niso dvigovali postopoma. Do zadnjega so mislili, da zvišanje ne bo potrebno, da se bodo razmere na trgu električne energije umirile, sta pojasnila sogovornika. »Potem je potekla pogodba za dobavo biomase, in ko smo šli v iskanje nove ponudbe, so cene v tem času zelo zrasle.« Cena, ki so jo izpogajali za sistem v Preddvoru, je še vedno med nižjimi med vsemi sistemi družbe. Stara je že nekaj mesecev, tako da so cene biomase sedaj še višje.

Valenčič je pojasnil, da trenutno slabo kaže, da bi se cena biomase v času sezone znižala. Videti pa je tudi, da bo Energetika Ljubljana večino proste biomase na trgu porabila za svoje delovanje, kar vodi v pomanjkanje oziroma na drugi strani v podražitev biomase. V Preddvoru sicer ni strahu, da bi bila dobava biomase prekinjena, ta cena pa naj bi se obdržala do konca kurilne sezone, do pomladi, in če bo prišlo do znižanja energentov, se bo tudi cena prilagodila, znižala.

Vrhovnik ni skrival, da mu je neprijetno, da je do tega prišlo. »Razmere na trgu energentov so nore. Težko jih dobiš, če jih, so cene visoke.« Na biomasnem področju, ki je zelo lokalni vir, je sprememba še vedno manjša. Da so lani kupovali biomaso po 23 evrov na megavatno uro, sedaj po 32, smo izvedeli.

Sogovornika sta primerjala tudi ceno ogrevanja na biomaso s cenami ogrevanja na druge energente ter za lažjo predstavo podala izračun v primerjavi z lani. Če bi na primer nekdo za hišo v Preddvoru lani plačal skupaj z davkom 1845 evrov, bi bil po tej podražitvi, če se cena ne spremeni, celotni strošek ogrevanja 2270 evrov. »Povprečno se strošek poveča od 20 do 25 odstotkov, odvisno od stavbe. Na koncu glede na to, da je bilo povišanje variabilnega dela precej visoko, samo povečanje končnega stroška ne bo tako zelo veliko.«

Svetnike je zanimalo tudi, kako bo s poletno sezono. Izvedeli smo, da v Preddvoru načrtujejo nadgradnjo. Imajo že ponudbe za vgradnjo poletnega kotla. »Načrtujemo vgradnjo manjšega kotla moči 350 kilovatov, kar bo dovolj za pokrivanje potreb po topli sanitarni vodi. S tem se bo povečal izkoristek lesne biomase in se bodo znižali stroški celotnega sistema.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 1°

zmerno oblačno
vlažnost: 89 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-5/9

sobota

-2/12

nedelja

-4/12

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

GLASBA / Škofja Loka, 3. februar 2024

Orgle opoldne

IZLETI / Kranj, 6. februar 2024

Na kopanje v Portorož

OBVESTILA / Šenčur, 6. februar 2024

Vadba za zdravo hrbtenico

PREDAVANJA / Kranj, 7. februar 2024

O varnosti in zdravju pri delu

PRIREDITVE / Šenčur, 7. februar 2024

Ljubezen je ključ

PRIREDITVE / Adergas, 7. februar 2024

Vse generalove skrivnosti

PRIREDITVE / Preddvor, 7. februar 2024

Ljubezen – smisel našega obstoja

 

 
 

 

 
 
 

Evropska sredstva unovčena / 09:11, 3. februar

Gradi se kolesarska povezava Obrne-Boh.Bistrica. Do Bleda se ne gradi nič. Razdalja Obrne-Bled je 8km. Na tej razdalji je že zgrajena kolesa...

V Šenčurju poklon štiridesetim talcem / 21:59, 1. februar

"Vstaja se je končala z znamenito dražgoško bitko, ki je pokazala, da Nemci niso nepremagljivi,«Kdo bo učencem razložil nemško nepremagljivo...

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..