Družba Ekoenergo, ki je del skupine Interenergo in Kelag, je v oktobru leta 2021 prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv časopisa)

Najprej se je podražila elektrika, potem še biomasa

Na zadnji oktobrski seji občinskega sveta v Preddvoru sta predstavnika družbe Ekoenergo svetnike seznanila s spremembami cenika ogrevanja iz sistema daljinskega ogrevanja.

Preddvor – Mohor Vrhovnik in Matjaž Valenčič, predstavnika Interenerga in hčerinske družbe Ekoenergo, ki je oktobra lani prevzela koncesijo za upravljanje z daljinskim sistemom ogrevanja na lesno biomaso v občini Preddvor, sta svetnikom pojasnila, da žal ne gre drugače in bodo morali ceno ogrevanja dvigniti. Mohor Vrhovnik je poudaril, da si tega ne želijo, a jih v to silijo razmere na svetovnih trgih. Najprej se je dvignila cena elektrike, potem pa še biomase, kar jih je prisililo, da zvišajo variabilni del cene. To pomeni dvig s 60 na 89 evrov. Pojasnil je, da nad njihovo koncesijsko dejavnostjo bdi Agencija za energijo, slediti morajo energetskemu zakonu in pri spremembah cene navzgor ali navzdol zasledujejo metodologijo za spreminjanje cene. Agenciji morajo poročati vsako spremembo in jo zaprositi tudi za odobritev. V skladu z omenjeno metodologijo se jim nato dovoli dvig cene ali pa ustrezno znižanje.

Podžupana Jožeta Cudermana je zanimalo, zakaj cene niso dvigovali postopoma. Do zadnjega so mislili, da zvišanje ne bo potrebno, da se bodo razmere na trgu električne energije umirile, sta pojasnila sogovornika. »Potem je potekla pogodba za dobavo biomase, in ko smo šli v iskanje nove ponudbe, so cene v tem času zelo zrasle.« Cena, ki so jo izpogajali za sistem v Preddvoru, je še vedno med nižjimi med vsemi sistemi družbe. Stara je že nekaj mesecev, tako da so cene biomase sedaj še višje.

Valenčič je pojasnil, da trenutno slabo kaže, da bi se cena biomase v času sezone znižala. Videti pa je tudi, da bo Energetika Ljubljana večino proste biomase na trgu porabila za svoje delovanje, kar vodi v pomanjkanje oziroma na drugi strani v podražitev biomase. V Preddvoru sicer ni strahu, da bi bila dobava biomase prekinjena, ta cena pa naj bi se obdržala do konca kurilne sezone, do pomladi, in če bo prišlo do znižanja energentov, se bo tudi cena prilagodila, znižala.

Vrhovnik ni skrival, da mu je neprijetno, da je do tega prišlo. »Razmere na trgu energentov so nore. Težko jih dobiš, če jih, so cene visoke.« Na biomasnem področju, ki je zelo lokalni vir, je sprememba še vedno manjša. Da so lani kupovali biomaso po 23 evrov na megavatno uro, sedaj po 32, smo izvedeli.

Sogovornika sta primerjala tudi ceno ogrevanja na biomaso s cenami ogrevanja na druge energente ter za lažjo predstavo podala izračun v primerjavi z lani. Če bi na primer nekdo za hišo v Preddvoru lani plačal skupaj z davkom 1845 evrov, bi bil po tej podražitvi, če se cena ne spremeni, celotni strošek ogrevanja 2270 evrov. »Povprečno se strošek poveča od 20 do 25 odstotkov, odvisno od stavbe. Na koncu glede na to, da je bilo povišanje variabilnega dela precej visoko, samo povečanje končnega stroška ne bo tako zelo veliko.«

Svetnike je zanimalo tudi, kako bo s poletno sezono. Izvedeli smo, da v Preddvoru načrtujejo nadgradnjo. Imajo že ponudbe za vgradnjo poletnega kotla. »Načrtujemo vgradnjo manjšega kotla moči 350 kilovatov, kar bo dovolj za pokrivanje potreb po topli sanitarni vodi. S tem se bo povečal izkoristek lesne biomase in se bodo znižali stroški celotnega sistema.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 8°

oblačno
vlažnost: 87 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

6/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??