Na regionalni cesti Medvode–Kranj gradijo deset podhodov za dvoživke. / Foto: Tina Dokl
Na regionalni cesti Medvode–Kranj gradijo deset podhodov za dvoživke. / Foto: Tina Dokl

Podhodi za žabe na cestah

Med spomladansko in jesensko selitvijo dvoživke oziroma žabe prehajajo med mrestišči in kopenskimi bivališči ter pogosto prečkajo ceste, zato v tem času prihaja do večjih pomorov. Da bi to preprečili, tudi na Gorenjskem na določenih cestnih odsekih vgrajujejo podhode za dvoživke.

{infbox-new-50}1527{/infbox-new-50}

Kranj – Na selitvenih poteh dvoživkam veliko oviro predstavljajo ceste, kjer med selitvijo prihaja do povozov velikega števila osebkov. Na določenih cestah so vgradili podhode, a ukrep se ne izkaže vselej za učinkovitega. Po ugotovitvah Centra za kartografijo favne in flore, ki je leta 2017 v okviru naloge Predlog ukrepov za zaščito dvoživk na cestah v upravljanju DRSI pripravil pregled stanja na tem področju, so bili ukrepi za varstvo dvoživk povečini le delno izvedeni. »Vgrajeni so bili le podhodi, varovalne in usmerjevalne ograje pa ne. Tudi na edini lokaciji, kjer so bili izvedeni vsi ukrepi, ti zaradi nevzdrževanja ne delujejo. Ograje so poškodovane ali pa popolnoma zasute z rastlinskim odpadom, v podhodih so cestni odpadki, vhodi so preraščeni z grmovjem. Zaradi vseh navedenih razlogov na vseh lokacijah še vedno prihaja do povozov,« so pojasnili.

Nekaj tovrstnih podhodov za dvoživke je tudi na Gorenjskem. Ob izgradnji škofjeloške obvoznice leta 2015 je bil zgrajen en podhod za dvoživke, štirje prepusti so bili prilagojeni za prehajanje dvoživk, varovalne ograje pa so bile postavljene samo ob podhodu za dvoživke pri ribniku v Puštalu. Na obvoznici so nameščene tudi t. i. new jersey ograje in protihrupne ograje, ki naj bi preprečevale dostop živalim na cestišče. Kljub vsem ukrepom pa ugotavljajo, da na škofjeloški obvoznici v času selitev dvoživk prihaja do povozov.

Ureditev dveh prepustov za prehajanje dvoživk je bila izvedena tudi ob gradnji obvoznice v Gorenji vasi, ob tem pa ocenjujejo, da na tem odseku verjetno ne prihaja do večjih selitev dvoživk. »Znano je le, da so bili zabeleženi povozi dvoživk na odseku regionalne ceste, ki se začne takoj za naseljem Gorenja vas in nadaljuje v smeri do Hotavelj oziroma Podgore,« so pojasnili. Kot dober primer izvedbe ukrepov so navedli cesto skozi naselje Rova na lokalni cesti Radomlje–Rova v občini Domžale, kjer so bili v letu 2016 zgrajeni štirje podhodi za dvoživke s pripadajočo obojestransko varovalno ograjo.

Gradnja med Jeprco in Kranjem

Gradnje podhodov za dvoživke so se lotili tudi na regionalni cesti Jeprca (Medvode)–Labore (Kranj), kjer so 4,4-kilometrski odsek začeli obnavljati lani. Ker so ugotovili večje število prehodov dvoživk, so se dela zavlekla, saj bodo zdaj zgradili podhode zanje. Podjetje Inkaing bo zgradilo deset podhodov z betonskimi cevmi z izvedbo vhodno-izhodnih portalov na obeh straneh nasipne brežine. Izvajalec del, Gorenjska gradbena družba, bo tako obnovo odseka zaključil predvidoma jeseni letos.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×