Izgubljeni nemški vojak Albreht Heigel (1911–1957)

Tunjiške zgodbe (1)

Avstrijec po rodu, služil je v nemški vojski v Grčiji, kot vojak poražene vojske se je čez Balkan vračal proti domu. Nekje na našem je bil zajet, kot ujetnik je z drugimi njemu enakimi kosil na grajskem travniku kriške graščine pod budnimi očmi oboroženih stražarjev. Ob priložnosti je prosil stražarja, da bi opravil svojo biološko potrebo za grmovjem. To odobritev je izkoristil in stekel v bližnji gozd. Stražar je sprožil nekaj strelov za njim in ga zadel v stegno. Vseeno mu je uspelo pobegniti proti severu. Plazil se je ob potoku nekaj ur, dokler ni drugi dan opazil na neki njivi skupine ljudi, ki so okopavali koruzo. Bili so to Gmajnarjeva oče in mati ter obe hčeri, Micka in Johanca. Ubežnik, recimo mu Bertl, kot smo ga pozneje klicali, jim je s kretnjami nakazal, da nujno potrebuje pomoč. Oče je kot nekdanji vojak avstro-ogrske vojske znal nekoliko nemško, zato je kmalu ugotovil, kakšno pomoč potrebuje. Pospremili so ga do hiše in mu na podstrešju pripravili ležišče. Nahranili so ga, saj je bil že zelo lačen. Obvestili so zdravnika v Cerkljah, znanega doktorja Bohinca, ki je bil doma v Zalogu, ki so mu popolnoma zaupali. Ranjenca je obiskal, razkužil in oskrbel mu je rano.

Možje v modrem so obkolili hišo

Mož je počasi okreval. Nikoli več ni pomislil, da bi zapustil to hišo. Gmajnarjeva starša sta kmalu pomrla. Pri hiši sta ostali le še dve dekleti, Micka in Johanca, ki sta bili ravno tistih let kot Bertl. Ker Gmajnarjeva hiša stoji povsem na samem, je skrivnost ostala celih sedem let neodkrita. Če je slučajno kakšen človek naletel na skrivača, se je ta naredil kot mutast berač. Potem pa so nekega večera možje v modrem obkrožili hišo. Kasneje sem enega od teh miličnikov bolje spoznal. Povedal mi je, da jih je bilo pošteno strah, saj so bili prepričani, da je skrivač dobro oborožen. Pa ni bilo nič od tega, povsem mirno so ga odpeljali v Kamnik na zaslišanje. Nič slabega mu niso mogli očitati, zato so ga izpustili.

Kmalu je Bertl dobil službo pri gradbeni firmi. Imel pa je eno nerodno obveznost. Vsako leto je moral urejati neke papirje na avstrijskem konzulatu v Zagrebu. Dvakrat ga je obiskala žena, pa nikakor ni hotel z njo. Dvakrat so ga tudi prisilno deportirali, pa je vselej, predno je vlak zapeljal v predor pri Jesenicah, skočil z vlaka in se peš vrnil v Tunjice.

Na svatbah igral klarinet

Med ljudmi se je zelo priljubil. Na številnih »ohcetih« je igral klarinet in kar nekaj fantov naučil igrati ta inštrument. Še kar pet let, to je skupno dvanajst let, med letoma 1945 in 1957, je živel med nami.

Nekega dne, ko se je vračal v Zagreb, ga je neznano kako in zakaj v Ljubljani povozil vlak. Župnik je v mrliško knjigo zapisal: »V 46. letu, 29. januarja 1957, je umrl Albreht Heigel aus Gablitz bei Wien.« Pokopan je v Tunjicah. Na njegov pogreb sta prišla njegova žena in brat.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

pretežno oblačno
vlažnost: 59 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

5/14

ponedeljek

6/10

torek

-1/16

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 18. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

OBVESTILA / Šenčur, Preddvor, 19. marec 2024

Umovadba, muzicirajmo skupaj, tombola

IZLETI / Cerklje, 19. marec 2024

Planinski izlet DU Cerklje

PRIREDITVE / Begunje, 20. marec 2024

Vaje za ohranjanje gibalne sposobnosti

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Brezje, 23. marec 2024

Romanje po Rožnovenski poti

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

 

 
 

 

 
 
 

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 11:09, 12. marec

Pri evtanaziji ne rabiš zdravnika. Medicinska sestra je dovolj.

Dražja pomoč na domu / 15:29, 8. marec

Pozdravljeni, članek nič ne omenja, za koliko se je z novimi cenami oskrbovalkam (in oskrbovalcem seveda) bolj povrnila veljava njihovega dela, kot omenja g. župan.

Spomin na bombardiranje / 20:35, 7. marec

Ohraniti je treba tudi spomin na 7 učenk in učiteljico, ki so umrli pri eksploziji v takratni meščanski šoli 29. novembra 1944 . Spominska ...

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...