Tomaž, Lojzka, Stane in Mojca Paulus / Foto: arhiv družine Paulus

Družina z najdaljšo tradicijo

Med družinami z najdaljšo tradicijo avtoservisiranja pri nas so tudi Paulusovi iz Škofje Loke. Prva delavnica, ki se je do danes razvila v sodoben avtoservis, ima začetke v letu 1931.

Škofja Loka – Sekcija avtoserviserjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije je pred nedavnim v Tehničnem muzeju v Bistri podelila priznanja štirim družinam, ki se v Sloveniji najdlje ukvarjajo s servisiranjem vozil.

Ena med njimi prihaja z Gorenjske. Avtoservis Paulus danes vodi že četrta generacija avtomehanikov v družini, zgodovina delavnice pa sega v čas pred skoraj stoletjem. Leopolda Paulusa, po rodu s češkega mesta Olomouc, je prva svetovna vojna zanesla v Škofjo Loko, kjer je spoznal Francko Čemažar in si z njo tudi ustvaril družino, nato pa 1931 pridobil obrtno dovoljenje in v Škofji Loki odprl prvo mehanično delavnico, v kateri je popravljal vse, kar je bilo povezano z motorji in mehaniko.

Zanimivo 91-letno zgodovino podjetja nam je podrobneje orisal Leopoldov vnuk Stane Paulus, ki je delavnico prevzel po očetu Janezu in predstavlja tretjo generacijo avtomehanikov v družini. Pred leti je vodenje podjetja že prepustil sinu Tomažu, a še vedno pomaga pri delu. »Od mladih nog sem bil vpet v delo v delavnici, tako da niti nisem pomislil, da bi postal karkoli drugega, in mi ni bilo nikoli žal, da sem nadaljeval družinsko tradicijo,« pravi Stane, ki dodaja, da je najbolj ponosen na to, da jim je uspelo preživeti vsa ta leta in do danes zrasti v podjetje, ki strankam ponuja celo paleto storitev, od prodaje do servisiranja.

V delo sta poleg Tomaža in Staneta vključeni tudi Stanetova žena Lojzka in hči Mojca, zaposlujejo pa še tri avtomehanike. Da so družinski člani tudi sodelavci, je lahko včasih težko, a kot pravi Tomaž, ima to tudi svoje prednosti: »Ni vljudnostnih preprek, kar naravnost si povemo, če nas kaj moti.«

Nekdaj je bil večji poudarek na prodaji, danes pa večino prometa ustvarijo s servisiranjem. Na vprašanje, kaj je pomembnejše za uspeh podjetja, tradicija ali kvaliteta, Tomaž odgovarja: »Dolgoletna tradicija je dokaz kvalitetnega dela v preteklosti. Poudarek dajemo zadovoljstvu strank. Nekatere se k nam vračajo že več deset let, v nekaterih primerih avtomobile k nam vozi tudi že druga ali tretja generacija.«

Tako oče kot sin velik pomen pripisujeta znanju. »Včasih so rekli 'uči se, da ti ne bo treba delati', a je pravilneje: 'uči se, da boš znal delati'«, pravi Stane, ki je skozi različna izobraževanja in tečaje pridobil široko strokovno in tudi drugo znanje, potrebno za vodenje podjetja. Po njegovi poti je šel tudi sin Tomaž, ki je poleg osnovne avtomehanične izobrazbe dokončal tudi šolanje za strojnega tehnika in se tudi kasneje še dodatno izobraževal.

Svoje strokovno znanje je večkrat uspešno unovčil na mednarodnih tekmovanjih s področja servisiranja, kjer je posegel tudi po najvišjih mestih v svetovnem merilu. Na Volkswagnovem svetovnem prvenstvu je leta 2015 postal celo ekipni svetovni prvak.

Pa je bilo v preteklosti potrebnega več znanja za popravilo avtomobila ali je zaradi kompleksnosti sodobnih vozil danes to težje? »Predvsem je danes to znanje drugačno. Včasih je moral avtomehanik vedeti stvari, ki jih danes ne znamo več. Digitalizacija je tudi na tem področju veliko spremenila,« odgovarja Tomaž.

Tudi v prihodnje si Paulusovi želijo zmernega razvoja podjetja. »Želimo si izkoristiti potenciale, ki jih imamo. Če bo pokazal željo, pa bomo seveda veseli, če bo družinsko tradicijo nadaljeval tudi sin,« je z načrti za prihodnja leta sklenil Tomaž Paulus.

Oddajte svoj komentar

Kranj 13°

delno oblačno
vlažnost: 32 %
veter: J, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-3/15

torek

7/17

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...