Avtor vodnika Osnove planinstva Jože Drab, gorski reševalec Matjaž Šerkezi in inštruktorja planinske vzgoje Franc Gričar in Damjan Omerzu / Foto: Manca Ogrin (PZS)

V hribe v organizirani družbi

Na Planinski zvezi Slovenije pred poletno planinsko sezono opozarjajo, da so najboljša naložba za varnejše obiskovanje gorskega sveta strokovno vodene ture, na katerih se nesreče redko zgodijo.

Poznavanje osnov planinskih znanj je pogoj za varna doživetja v gorah. V pomoč nam je lahko tudi priročnik avtorja Jožeta Draba Osnove planinstva: Z znanjem varneje v gore, ki je te dni izšel pri Planinski založbi PZS.

Kamniška Bistrica – Planinska zveza Slovenije (PZS) pred začetkom planinske poletne sezone opozarja, da se moramo v gore odpraviti dobro pripravljeni. »Za varnejši obisk gora so ključni postopno nabiranje izkušenj, načrtovanje ture, poznavanje aktualnih razmer, vremenoslovja, prve pomoči, orientacije, različnih tehnik gibanja, potrebne opreme in njene uporabe ter spoštljiv odnos do gora,« so med drugim opozorili na novinarski konferenci.

Na PZS planincem svetujejo, naj se v gore odpravijo v sklopu organiziranih in vodenih tur v enem od 189 planinskih društev. »Ključno je postopno nabiranje izkušenj! Vsaka aktivnost pod vodstvom strokovno usposobljenih prostovoljnih vodnikov PZS je tudi učni proces, v katerem usposabljamo udeležence za samostojno gibanje v gorskem svetu. Na vodenih izletih, planinskih taborih, orientacijskih tekmovanjih, planinskih šolah in drugod udeležencem ponudimo možnost pridobivanja znanja in izkušenj z različnih področij planinstva za varnejše gibanje v gorah. Poleg tega gorski reševalci beležijo zelo malo reševanj na organiziranih planinskih aktivnostih, kar je lahko še dodatno povabilo planincem, da se včlanijo v planinsko društvo in izkušnje nabirajo postopoma pod vodstvom vodnikov PZS,« je poudaril generalni sekretar PZS in inštruktor planinske vzgoje Damjan Omerzu, vodja novinarskega planinskega izleta na Jermanco nad Kamniško Bistrico, kjer je PZS predstavila aktualne vsebine za varnejši obisk gora ob začetku letošnje poletne planinske sezone.

Za varnost in dobro izkušnjo skrbijo vodniki

Prostovoljni vodniki PZS se pod okriljem krovne organizacije usposabljajo že 65 let, zadnjih dvajset let pa za usposabljanje vodnikov po enotnih kriterijih in sledenje novostim na področju prostovoljnega vodništva skrbi Vodniška komisija PZS. »Vloga vodnikov PZS je zelo pomembna, saj morajo poskrbeti za kakovostno in varno vodenje skupinskih izletov, pohodov, tur, turnih smukov in planinskih taborov ter udeležencem svetovati glede varnega gibanja, opreme in njene uporabe, jih opozarjati na nevarnosti na turi in se znati orientirati na terenu. Udeležencem predstavijo okolico in zanimivosti, kot so rastlinstvo, živalstvo in kulturne znamenitosti, prilagajajo se skupini glede na hitrost gibanja, predvidijo počitke, pomagajo šibkejšim v skupini, v primeru nesreče nudijo osnovno prvo pomoč in poskrbijo, da ne zavlada panika,« je poudaril načelnik Vodniške komisije PZS Franc Gričar, tudi inštruktor planinske vzgoje in vodnik PZS z zavidljivo kilometrino, in dodal, da je bilo v letu 2021 na PZS registriranih 1474 prostovoljnih vodnikov.

Število gorskih nesreč narašča

Nesreča v gorah se lahko pripeti vsakomur in tudi najbolj usposobljeni posamezniki niso izjema, res pa je zelo malo reševanj na organiziranih planinskih aktivnostih, čeprav število posredovanj gorskih reševalcev narašča, kot kaže statistika Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS). »Statistika gorskih nesreč kaže, da število nesreč iz leta v leto narašča in da dogodki postajajo zmeraj bolj absurdni. Veliko nesreč bi se dalo preprečiti že z dobro pripravo na planinsko turo. V lanskem letu smo tako zabeležili več kot šeststo dogodkov. V spominu imam kar nekaj intervencij GRS Kamnik, ki bi se jih dalo preprečiti že doma oz. do njih sploh ne bi prišlo, če bi doma pogledali planinski zemljevid in se na poti držali markacij, ki vedno pripeljejo na pravi cilj. Svetujemo, da se v gore odpravimo skupaj s planinskim vodnikom ali gorskim vodnikom, ki nam bo ta svet predstavil varneje, hkrati pa zmanjšal tveganje,« je poudaril strokovni sodelavec PZS in inštruktor GRZS Matjaž Šerkezi. Gorski reševalci letos beležijo že 209 nesreč, 18 mrtvih posameznikov, 84 naletov helikopterja Slovenske vojske in Policije ter prostovoljno delo 1939 gorskih reševalcev, ki so sodelovali na intervencijah.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

pretežno jasno
vlažnost: 74 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-3/16

ponedeljek

-4/13

torek

6/16

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...