Avtorica razstave Ana Debeljak je v ospredje postavila Plečnikova dela v Kranju. / Foto: Tina Dokl

Gorenjska s Plečnikom

Že naslov Plečnik na Gorenjskem nam pove, da je na razstavi v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju predstavljena arhitekturna in oblikovalska dediščina arhitekta Jožeta Plečnika na Gorenjskem.

Kranj – Povod za razstavo Plečnik na Gorenjskem, ki so jo odprli na mednarodni dan muzejev, v sredo, 18. maja, je vsekakor letošnje Plečnikovo leto, saj povsod po državi, kjer se srečujemo z njegovimi umetninami, zaznamujejo 150. obletnico njegovega rojstva. Tudi na Gorenjskem od Kamnika do Škofje Loke in od Kranja do Bleda ter še kje vmes ne manjka del, ki jih je zasnoval Jože Plečnik s svojimi učenci.

Veliki arhitekt, ki je na osi Dunaj–Praga–Ljubljana deloval od konca 19. stoletja pa vse do poznih petdesetih let 20. stoletja, je seveda največji pečat pustil v rojstni Ljubljani, z njegovo bogato ustvarjalno dediščino pa se srečujemo tudi na Gorenjskem, tako v urbanih kot vaških okoljih, predvsem pa v in ob številnih sakralnih objektih. »Ko sem raziskovala Plečnikova dela v Kranju, sem ugotovila, da razen izstopajočih Prešernovega gledališča, Roženvenskega klanca in Bežkove vile v mestu ni pustil večjega pečata, je pa bolj prisoten drugje po Gorenjskem. Zato sem svoj pogled razširila na širšo Gorenjsko,« je povedala avtorica razstave Ana Debeljak, ki je na seznam del, ki jih je ustvaril Plečnik s svojimi učenci, zabeležila 43 del.

Gre za zelo raznovrstna dela, ki jih lahko razdelimo na posvetna in sakralna. Med prvimi je največ spomenikov, grobov in paviljonov, številne pa so tudi ureditve prostorskih ambientov, stavbe, med katerimi imamo dve kraljevi rezidenci in družinsko vilo, ali pa zgolj na novo oblikovano fasado. Med sakralnimi deli je največ kapel in krstilnic, nekaj pa je tudi celotnih ali delnih obnov cerkva. »Plečnikova dela odsevajo njegovo vizijo in filozofijo. V času vzpona moderne arhitekture je navdih črpal v klasičnih arhitekturnih delih. Z odklonom od tedanjih smernic je odkrival nove meje, znanje pa je prenesel tudi na mnoge generacije študentov, ki so njegovi filozofiji dodali svoj izvirni slog,« je dodala Ana Debeljak.

Razstava nas najprej povede skozi najpomembnejše postaje v Plečnikovem življenju in delu, kjer morda izvemo tudi kaj, česar o arhitektu še nismo vedeli, v nadaljevanju pa je razstava osredotočena predvsem na njegovo umetniško dediščino v Kranju. V petdesetih letih prejšnjega stoletja je pobudo za ureditev mesta podal široko kulturno razgledani Črtomir Zorec. Med letoma 1950 in 1953 je adaptiral Prešernovo gledališče, v naslednjih dveh letih pa uredil in opremil Roženvenski klanec s stopniščem in vodnjakom. Oba projekta sta tako v sliki kot besedi predstavljena na razstavi. Tu je tudi zasebni objekt, tako imenovana Bežkova vila na Koroški cesti, ki jo je že leta 1936 Plečnik načrtoval skupaj s svojim učencem Nikolajem Bežkom, bratom lastnika vile, zdravnika in ljubitelja umetnosti Jožeta Bežka. Arhitekt je v Kranju načrtoval še nekaj projektov, a do njihove realizacije ni prišlo.

Avtorica razstave na veliki tabli predstavlja tudi zemljevid z vsemi Plečnikovimi deli, ki jih imamo na Gorenjskem, ki je med prvimi obiskovalci razstave prav tako vzbudil veliko zanimanja. Z oznako lokacije in fotografijo se kaj hitro znajdemo pred objektom, spomenikom, paviljonom, oblikovano fasado … Zemljevid nam vsekakor pokaže tudi na mojstrovo vsestranskost.

Ne nazadnje je na razstavi na ogled tudi nekaj sakralnih predmetov, kelihov in en ciborij, ki jih je Plečnik oblikoval. »Odločili smo se, da predstavimo tiste, ki so po cerkvah na Gorenjskem, za razstavo so nam jih posodili v župnijah v Mengšu, Radovljici, Frančiškanskem samostanu v Kamniku in Nevljah pri Kamniku. Za Poletno muzejsko noč 18. junija v Gorenjskem muzeju načrtujejo vodenje po razstavi.

Oddajte svoj komentar

Kranj 7°

pretežno oblačno
vlažnost: 71 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

-1/15

sobota

-4/12

nedelja

0/11

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...