Deležniki pri skrbi za duševno zdravje v skupnosti so prisluhnili osebam z duševnimi motnjami in iskali rešitve za izražene težave. / Foto: Tina Dokl

Za dobro duševno zdravje

Osebe z duševnimi motnjami se pri okrevanju srečujejo z mnogimi težavami. Kako jim olajšati pot h kakovostnejšemu življenju, so ugotavljali na nedavnem posvetu Jaz imam težave v duševnem zdravju.

»Pomembno je, da oseba sprejema bolezen in zdravljenje. Veliko je nerazumevanja, kaj se sploh dogaja, tako s strani oseb kot tudi svojcev, prijateljev, na delovnem mestu ...«

»Ko je hči pred petimi leti šla prvič v psihiatrično bolnišnico, sem najprej doživela šok in obup. Potem je nastopilo iskanje rešitev za njeno zdravljenje in večkrat sem se znašla v stiski in z občutkom nemoči,« je na posvetu Jaz imam težave v duševnem zdravju, ki ga je minuli teden v Kranju priredil Center za socialno delo (CSD) Gorenjska, pripovedovala mati 30-letnice, ki se bori s shizofrenijo, in spregovorila o težavah ob iskanju programov okrevanja za hčerko.

Izkušnje oseb z duševnimi motnjami

Svoje zgodbe so predstavile še druge osebe z duševnimi motnjami in njihovi svojci. Nekateri imajo težave že več desetletij, sprva so jih tudi zanikali, nato pa uteho iskali v umiku, alkoholu, celo poskusih samomora. Povedali so tudi, kako in s čigavo pomočjo so se postavili na noge in zakorakali h kakovostnejšemu življenju.

Predstavljene izkušnje oseb z duševnimi motnjami so bile iztočnica za razpravo strokovne javnosti v drugem delu posveta, ki sta ga povezovali koordinatorici obravnave v skupnosti CSD Gorenjska Marjetka Kozjek Šurc in Nina Pohar. Izkušnje uporabnikov so pokazale, da so težave v duševnem zdravju dolgotrajne.

Veliko je nerazumevanja

»Pomembno je, da oseba sprejema bolezen in zdravljenje. Veliko je nerazumevanja, kaj se sploh dogaja, tako s strani oseb kot tudi svojcev, prijateljev, na delovnem mestu,« je razložila Marjetka Kozjek Šurc in dodala, da je še vedno zelo prisotna stigma. Osebe z duševnimi motnjami imajo težave v osebnih odnosih, pri starševskih veščinah, imajo šibko socialno mrežo, so osamljene, še zlasti starejše.

Težavo predstavlja tudi dostopnost psihiatrov in osebnih zdravnikov, je navedla Marjetka Kozjek Šurc.

»Prav tako se je ugotavljalo, da manjkajo bolj strukturirane in intenzivne rehabilitacijske obravnave po zaključku hospitalizacije ter da sta potrebna multidisciplinaren pristop in terensko delo,« je pristavila. Psihiatrično pomoč naj bi ljudem približali tudi z ustanavljanjem centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov ter centrov za duševno zdravje odraslih. Na Gorenjskem že delujeta centra za otroke in mlade, v nekaj mesecih naj bi v Škofji Loki začel delovati še prvi center za odrasle. Načrtovani so trije, a ni psihiatrov.

Velika ovira oseb z duševnimi motnjami je tudi brezposelnost. Težko obdržijo zaposlitev, postopki za vključevanje v programe zaposlitvene rehabilitacije so dolgotrajni, prav tako postopki pred invalidsko komisijo. Med brezposelnimi je vse več mladih z duševnimi motnjami. »Posledično se uporabniki soočajo z revščino, dolgovi,« je opozorila Marjetka Kozjek Šurc in dodala, da je velika težava tudi pomanjkanje stanovanj, saj si večinoma želijo bivati samostojno, za stanovanjske skupine pa je čakalna vrsta.

Delavnice za otroke in mladostnike

V razpravi so bile omenjene tudi ovire pri ozaveščanju mladine o duševnem zdravju, saj zna biti neodzivna, zato so razmišljali tudi o preventivnih aktivnostih, kot so delavnice za otroke in mladostnike in tudi za starše ter vključevanje tem o duševnem zdravju v šolski program.

»Poudarjene so bile tudi potrebe po večji informiranosti tako organizacij med seboj kot tudi uporabnikov in njihovih svojcev. Vsi deležniki, ki delujemo na področju duševnega zdravja, bi morali skrbeti za seznanjenost z možnostmi v lokalni skupnosti, a to ni tako. Treba bi bilo torej dogovoriti komunikacijske poti,« je poudarila Marjetka Kozjek Šurc.

Oddajte svoj komentar

Kranj 25°

pretežno jasno
vlažnost: 35 %
veter: JV, hitrost: 11 km/h

7/26

sobota

6/28

nedelja

9/24

ponedeljek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

IZLETI / Kranj, 13. april 2024

Po Soški poti

GLASBA / Kranj, 13. april 2024

Večerna pesem

GLEDALIŠČE / Visoko, 13. april 2024

Na Visokem Emigranta

GLEDALIŠČE / Kokrica, 13. april 2024

Dopoldne za otroke, zvečer za odrasle

OBVESTILA / Šenčur, 13. april 2024

Občni zbor TD Šenčur

PRIREDITVE / Naklo, 13. april 2024

Folklorni večer

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

Srečanje invalidov MDI Kranj

OBVESTILA / Kranj, 14. april 2024

55 let invalidov MDI Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 18:45, 7. april

Orehek je od Kranja oddaljen cca 2km. Kako bo vlak ustavil v Kranju, če bo na Orehku njegova hitrost 160km/h?
Zakaj ni v planu izgradnja ŽP na Orehku vsaj za lokalne vlake?

Gradivo za drugi tir do Kranja pripravljeno / 01:54, 7. april

Vrhunska pravljica.

Vsakega petega kršitelja so opozorili / 10:51, 4. april

Če nisi pripet, ti teži alarm v avtu. To je varnostno namenoma moteče, tako da se moraš pripeti.

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...