Alenko Bratušek (SAB) skrbi, da bodo upokojenci največji poraženec volitev. / Foto: Tina Dokl

Vlada morda v začetku junija

Predsednik republike Borut Pahor pričakuje, da bi se novi državni zbor lahko konstituiral 13. maja, novo vlado pa bi lahko dobili v začetku junija.

Ljubljana – Predsednik republike Borut Pahor je v torek na neformalnem pogovoru gostil predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba, ki je kot relativni zmagovalec volitev verjetni mandatar. V želji, da vlado sestavijo čim hitreje, je Pahor napovedal, da bo takoj, ko dobi poročilo Državne volilne komisije, podpisal ukaz o sklicu konstitutivne seje državnega zbora, ki bi lahko bila 13. maja, predlog za mandatarja pa bo po pogovoru s poslanskimi skupinami v državni zbor poslal okoli 23. maja. Novo vlado bi tako po Pahorjevi oceni lahko dobili v začetku junija. Golob pa je povedal, da si operativno vlado želi pred počitnicami, da se lahko pripravijo na jesen, na morebitno zaostritev covidnih razmer in energetsko draginjo.

V dneh po nedeljskih volitvah sicer v strankah analizirajo rezultate, Golob pa je tudi že opravil prve pogovore o oblikovanju koalicije s SD, kjer je zaradi po njegovi oceni slabega volilnega rezultata odstopil podpredsednik Jernej Pikalo. Kot je znano, sta iz enakega razloga odstop ponudila tudi koordinator Levice Luka Mesec in celoten izvršni odbor, o čemer se mora opredeliti svet stranke.

Zbrali smo še nekaj gorenjskih odzivov na razplet volitev. Vnovič izvoljeni Branko Grims (SDS) se je s tvitom zahvalil volivcem. »Tokratna izvolitev v državni zbor mi je še bolj dragocena, saj so v okraju proti meni kandidirali tudi šef gasilcev, poslanec; na desni župan Čebulj in minister Tonin. Zato je uspeh toliko večji,« je zapisal. V drugem tvitu je še pojasnil, da je bil edini v SDS, ki je uradno predlagal, da bi po zmagi v prvem valu korone šli še pred poletjem 2020 na predčasne volitve, a ga ni nihče podprl. »Časa za nov obraz ne bi bilo in desni bi imeli ustavno večino,« je ocenil.

Skupen cilj koalicije KUL in Gibanja Svoboda, da se »neodgovorna vlada poslovi in da Slovenijo postavimo nazaj na pravo pot«, na pot demokracije, pravne države in človekovih pravic, je dosežen, je povedala predsednica SAB Alenka Bratušek. Ob izpadu stranke iz državnega zbora in njegovi novi sestavi pa jo podobno kot predsednika Desusa Ljuba Jasniča skrbi, da bodo upokojenci največji poraženci volitev.

Predsednik LMŠ Marjan Šarec je ocenil, da gre za novo obdobje v slovenski zgodovini, saj se bo vlada, »ki smo jo gledali dve leti, ki je uničevala Slovenijo«, poslovila. Slab volilni rezultat – LMŠ je ostal pod parlamentarnim pragom – je pripisal predvsem prelivanju glasov na liberalnem polju in mobilizacijskemu momentu novega obraza. Po njegovi oceni so stranke KUL-a plačale ceno za enotnost.

Čeprav se niso uvrstile v državni zbor, pa si je poleg petih parlamentarnih še deset strank, ki so prejele vsaj odstotek glasov, zagotovilo državno financiranje v naslednjih štirih letih. Za financiranje političnih strank je sicer trenutno na letni ravni na voljo 2,5 milijona evrov. Največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda bo tako prejela na leto 710 tisoč evrov, zadnja na seznamu, Vesna – zelena stranka pa si je z 1,33 odstotka glasov zagotovila približno 68 tisoč evrov letno. Prav zato je Klemen Belhar, njihov kandidat v Kranju, dejal, da so z rezultatom na volitvah relativno zadovoljni, »ker nam omogoča obstoj, bolj kot te volitve pa nas zanimajo naslednje in trdno verjamemo, da tedaj pridemo v parlament, ker Slovenija potrebuje zeleno stranko«. O splošnem volilnem izidu pa je dejal: »Mislim, da smo v boju proti avtokraciji dobili oligarhijo, in ne vem, če je to dobro.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 1°

zmerno oblačno
vlažnost: 97 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

0/12

nedelja

-1/12

ponedeljek

1/10

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

GLEDALIŠČE / Breznica, 25. februar 2024

Mojca Pokrajculja

DELAVNICE / Šenčur, 27. februar 2024

Muzicirajmo skupaj

OBVESTILA / Cerklje, Šenčur, 28. februar 2024

Terenski krvodajalski akciji

PRIREDITVE / Kranj, 29. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Jamnik, 29. februar 2024

Ob 80. obletnici požiga vasi Jamnik

OBVESTILA / Šenčur, 1. marec 2024

Zbor članov DU Šenčur

IZLETI / Šenčur, 2. marec 2024

Jurčičeva literarna pot

OBVESTILA / Cerklje, Šenčur, 4. marec 2024

Terenski krvodajalski akciji

 

 
 

 

 
 
 

Polovična zapora na Betinu / 09:10, 23. februar

Bohinjci gredo lahko čez Soriško planino ali pa avtovlak na Primorsko stran. Povezav kolikor hočeš.

Ko se življenje obrne na glavo / 07:41, 21. februar

Hm, kako je pa dekle prišlo v Srbijo? A jo je kar dala? Kako ga je pa našla, če se niti poznala nista? Hudo...

Pišem županu / 07:23, 21. februar

Izgleda, da so vsi župani enaki. No, vsi politiki... pa direktorji... dokler jih trepljam(j)o po ramenu in je vse zlato, kričijo še takrat, ...

Švarc Pipanova vendarle podala odstopno izjavo / 18:54, 17. februar

Golob bo začasno prevzel ministrstvo za pravosodje!?
Torej denar še ni " na varnem"

Zlato polje / 08:08, 15. februar

Sem se enkrat sprehodil skozi Udin boršt. Polno smeti in kosovnih odpadkov. Enako kot se je pred leti bila bitka za Dolino Brje pri Bledu, k...

Nasprotujejo trasi obvoza / 08:09, 14. februar

Število vozil na dan skozi Bled izven turistične sezone je 20.000. Skozi predor Karavanke gre dnevno okoli 13.000 vozil. Da uredimo promet o...

Nasprotujejo trasi obvoza / 19:06, 13. februar

V predoru Karavanke občasno uvedejo sistem po ure ke, po ure sm... In to je mednarodni promet. Seveda frekvenca osebnih vozil je na Bled vel...