Helikopter Slovenske vojske na Brniku se trenutno uporablja tako za HNMP in gorsko reševanje kot za prevoz nedonošenčkov in medbolnišnične prevoze. / Foto: arhiv GG

Potrebujemo namenske reševalne helikopterje

Dolgoletni reševalec Robert Sabol se zavzema za preureditev sistema Helikopterske nujne medicinske pomoči, ki bi življenja učinkoviteje reševala z namenskimi reševalnimi helikopterji.

Kranj – Politične stranke, ki so se v nedeljo potegovale za uvrstitev v novi sklic državnega zbora, so pred volitvami odgovarjale tudi na javno vprašanje dolgoletnega reševalca v sistemu Nujne medicinske pomoči Roberta Sabola, ali bodo podprle sistemsko ureditev Helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) z namenskimi reševalnimi helikopterji v skladu z evropsko regulativo in to vključile v koalicijsko pogodbo. Vse, ki so se odzvale, med njimi tudi obe stranki z največjo podporo volivcev, so odgovorile pritrdilno. Sabol se namreč že nekaj let zavzema za zakonsko ureditev HNMP, za katero bi tudi v Sloveniji po vzoru drugih evropskih držav namesto vojaških helikopterjev uporabljali namenske reševalne helikopterje.

»Preurediti je treba celoten, trenutno podhranjen in neučinkovit sistem HNMP, od aktivacije naprej. Ta zdaj poteka preko številke 112, prepustiti pa bi jo morali dispečerski službi zdravstva. To predvideva že sedanji pravilnik o HNMP, a se ne upošteva,« poudarja Sabol, ki je v ta namen novembra lani ustanovil tudi Facebook skupino Namenski reševalni helikopter. V njej se je do danes nabralo že več kot osem tisoč članov. Skupina deluje strogo apolitično, pravi Sabol in dodaja, da pa bi jo lahko preoblikovali tudi v iniciativo, če po volitvah na tem področju ne bo prišlo do premika.

Sabol pojasnjuje, da je helikoptersko reševanje učinkovit način nudenja nujne medicinske pomoči, zlasti ko mora priti v oddaljen ali težko dostopen kraj, skozi prometne zamaške in podobno. Tudi v Sloveniji je bilo s helikopterji rešeno marsikatero življenje, vendar slovenski sistem helikopterskega reševanja v primerjavi z drugimi evropskimi državami že dolgo stagnira. V večini evropskih držav imajo urejen sistem namenskih reševalnih helikopterjev, v Sloveniji pa nimamo niti enega takega helikopterja. Potrebujemo mednarodno primerljiv sistem HNMP, ki bo s sodobnim, okretnim in hitrim namenskim reševalnim helikopterjem lahko bolj učinkovit od sedanje rešitve, poudarja.

V Sloveniji se trenutno za izvajanje HNMP uporabljata helikopterja Slovenske vojske, ki sta bazirana na Brniku in v Mariboru. A, kot opozarja Sabol, helikopter na Brniku poleg HNMP opravlja še gorsko reševanje, prevoze inkubatorjev in medbolnišnične prevoze. Tako se pogosto zgodi, da helikopter ni na voljo za HNMP, ker že izvaja drugo nalogo, zato prihaja tudi do nepotrebnih smrtnih žrtev. Sabol zato predlaga vsaj štiri namenske helikopterje in vsaj tri helikopterske baze (zdaj ju imamo na Brniku in v Mariboru), ki bi bile razporejene tako, da bi bila vsaka točka Slovenije dosegljiva v največ dvajsetih minutah.

Pomisleke, da predlaga drago rešitev, Sabol zavrača. »Evropska komisija je izračunala, da je strošek prezgodaj umrlega v prometni nesreči v Sloveniji 1,98 milijona evrov. Letni strošek helikopterske baze je od 2,5 do tri milijone evrov in že z rešitvijo dveh življenj ob hitri aktivaciji in kratkim odzivnim časom namenskega helikopterja bi privarčevali skoraj štiri milijone evrov. Poleg tega je ura letenja z velikim vojaškim helikopterjem skoraj trikrat dražja od ure letenja majhnega in lahkega namenskega helikopterja,« je povedal.

Oddajte svoj komentar

Kranj -11°

zmerno oblačno
vlažnost: 94 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-18/-1

nedelja

-14/4

ponedeljek

-7/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 18:29, 21. januar

70% Slovencev se strinja z ravnanji komunistov do Slovenskega naroda. Zato bo treba ob novem preštevanju prek cevi bolj pogledovati proti Slovencu kot tujcu. Predvsem hrbet si bo treba si zavarovat.

V Dražgošah poziv k miru / 14:58, 21. januar

Nespodobna pravokacija!?Mogoče so se bali, da bi jim partizani pojedli ali odnesli dežo z zasko in klobasami. Rekvizicija: tudi zadnja krava...

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 18:22, 20. januar

Rushiti in njegova SDS je navozil toliko šiptarjev v Slovenijo, da vsa stanovanja za njih !!

V mrzlih dneh ne pozabimo na živali / 18:18, 20. januar

Dobro, večina psov itak že spi v postelji z lastniki, ampak nogavice za tačke.. hahahaha, dobra, LOL :)

Na plečih pacientov / 18:16, 20. januar

Zdravstvo je potrebno privatizirati ! Tole ni J več od javnega...

SDS v interpelacijo pravosodne ministrice / 18:15, 20. januar

V Sloveniji vlada korupcija, mafija in kriminal ! Teli kradejo in niti skrivajo ne več !
Ni mi žal, da sem že 15 let v Italiji ..