Nekatera drevesa je ogenj le oplazil, druga so močno poškodovana. / Foto: Tomaž Polajnar, ZGS-OE Kranj

Posek deset tisoč »kubikov« drevja

V kranjski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS) ocenjujejo, da bo zaradi požara na Potoški gori treba posekati okoli deset tisoč kubičnih metrov poškodovanega drevja. Z lastniki se že dogovarjajo o izvedbi sanacije, pričakujejo, da bodo večino gozdov lahko obnovili po naravni poti.

Kot navaja Marija Kolšek, vodja službe za varstvo gozdov v ZGS, je bilo v zadnjih enajstih letih v Sloveniji 975 gozdnih požarov, ki so zajeli 2823 hektarjev gozdov, od katerih jih je pogorelo 1473 hektarjev. Na blejskem gozdnogospodarskem območju so v tem obdobju beležili enajst požarov, ki so zajeli nekaj manj kot trinajst hektarjev gozdne in negozdne površine, le malo manjša pa je bila površina pogorelega gozda. Na kranjskem gozdnogospodarskem območju je bilo v zadnjih enajstih letih 33 gozdnih požarov, zajeli so nekaj manj kot devet hektarjev gozdne in negozdne površine, od tega je pogorelo dobrih sedem hektarjev gozdov.

Zakon o gozdovih med drugim določa, da je povzročitelj požara odškodninsko odgovoren lastniku gozda za povzročeno škodo in izgubljeni dobiček, državi pa za stroške obnove gozda.

V požaru poškodovani gozd mora obnoviti lastnik gozda, pri tem pa je iz sredstev za vlaganja v gozdove upravičen do sofinanciranja stroškov obnove.

Kot pojasnjuje Martin Umek, je območje požara za primerljive gorske terene dobro odprto z gozdnimi prometnicami. Gozdne ceste na hrib Sv. Jakob in proti Potoški gori so formalno še vedno delovišča, niso pa še končane in vključene v kataster gozdnih cest. To je tudi razlog, da niso odprte za javni promet, a so bile v času požara zaradi naklona in širine zelo uporabne za vožnjo gasilskih vozil, da so se ta lahko čim bolj približala ognju in preprečila širjenje požara proti vrhu Potoške gore in Čemšeniku.

Kranj – V zavodu za gozdove po prvem pregledu gozdov na pobočju Potoške gore in Babe ocenjujejo, da je nedavni požar zajel veliko manjšo površino, kot je bilo v času požara slišati v javnosti. »Po naši oceni je gorelo približno osemdeset hektarjev gozdnih površin, kar je sicer še vedno zelo velik požar,« pravi Martin Umek, vodja kranjske območne enote zavoda, in dodaja, da bo zaradi požara treba posekati okoli deset tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja, predvsem iglavcev (smreke) in močno ožganih listavcev (javorja, bukve), ki imajo tanjše lubje in so občutljivi na ogenj. Na nekaterih območjih je ogenj ožgal samo suho rastje ob tleh, ponekod so plameni zajeli cele krošnje, nekje pa so gorela tudi humusna tla. Velika večina gozdov, ki jih je zajel požar, je v zasebni lasti.

V zavodu za gozdove se z lastniki gozdov na tem območju že dogovarjajo o izvedbi sanacije, hkrati pa, v skladu z zakonsko obveznostjo, pripravljajo sanacijski načrt za območje požarišča, na katerem naj bi večino gozdov obnovili po naravni poti. »Ne pričakujemo, da bi bilo treba večja območja obnoviti s sadnjo gozdnega drevja,« ocenjuje Martin Umek in ob tem poziva pohodnike, planince in druge obiskovalce narave, naj se izogibajo območju požara, saj jih lahko poškoduje valeče se kamenje in padajoče drevje ali so v napoto izvajalcem pri sečnji in spravilu poškodovanega drevja. Obiskovalce hriba Sv. Jakob prosi, da naj ne parkirajo pri domu za starejše v Potočah in ne ovirajo prometa intervencijskih vozil in gozdarske mehanizacije.

Kot pojasnjuje dr. Jurij Rozman iz odseka za ukrepe v gozdu v kranjskem zavodu za gozdove, bodo v načrtu sanacije poškodovanega gozda natančnejše ocenili obseg, vrsto in stopnjo poškodovanosti gozda ter vpliv poškodb na funkcije gozdov, določili predvidene ukrepe za izvedbo sanacije, ocenili stroške sanacije ter določili prednostne ukrepe in dinamiko izvajanja del. V okviru sanacijskih ukrepov bodo določili obseg sanitarne sečnje in morebitne omejitve pri uporabi tehnologije za izvedbo sečnje, dolžino gozdnih cest, na katerih bo treba zagotoviti prevoznost, in dolžino gozdnih cest in vlak, ki jih bo treba popraviti ali zgraditi na novo, ureditev sečišč ter izvedbo preprečevalnih in zatiralnih ukrepov, obseg in način obnove gozdov ter zaščite mladja pred divjadjo, obseg dodatnih negovalnih del v poškodovanih mladih sestojih in morebitne druge ukrepe.

Trideset tisoč »kubikov« poškodovanega drevja

Za izdelavo sanacijskega načrta bodo v prihodnjih dneh in tednih podrobno pregledali in premerili poškodovane gozdove. Po prvih ocenah je požar poškodoval okrog 30 tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja, od tega 19 tisoč »kubikov« listavcev in 11 tisoč kubičnih metrov iglavcev. Med poškodovanimi iglavci je največ smreke, nekaj tudi jelke, med listavci prevladuje bukev, sledijo ji mali jesen, črni gaber in gorski javor. Nekatera drevesa so skoraj nepoškodovana, saj jih je ogenj le oplazil ali je bil požar kratkotrajen. Tam, kjer je ogenj zajel tudi krošnje in kjer se je razvil podtalni požar, ki je močno prizadel koreninski sistem, so drevesa močno poškodovana in jih bo treba posekati; po oceni zavoda je takih dreves okrog deset tisoč kubičnih metrov.

Požar prizadel pomembne funkcije gozdov

Požar je zajel gozdove, ki poraščajo zelo strma pobočja na sušnih legah s plitvimi, skalnatimi in kamnitimi tlemi. Na teh območjih gozdovi varujejo rastišča in njihovo okolico pred posledicami vseh vrst erozijskih procesov, zlasti pa zagotavljajo odpornost tal na erozijske pojave. V zavodu za gozdove ocenjujejo, da je požar prizadel to funkcijo gozdov zlasti na območjih, kjer je prišlo do podtalnega požara.

Celotno območje požara sodi v območje Nature 2000 in je pomembno za varovanje ogroženih rastlinskih in živalskih vrst in habitatnih tipov. Kratkoročno je požar zelo negativno vplival na to vlogo gozdov, dolgoročen vpliv pa je po oceni gozdarjev lahko celo pozitiven. Pomembna je tudi rekreacijska vloga gozdov, glede tega v zavodu svetujejo planincem, pohodnikom in drugim obiskovalcem gozdov, da se prizadetim gozdovom letos izogibajo.

Večina gozdov v gozdnogospodarski enoti Preddvor, ki jih je prizadel požar, je po gozdnospodarskem načrtu enote glede požarne ogroženosti uvrščena med srednje ogrožena, Mihčeva kopišča in vrh Potoške gore pa v območje z veliko požarno ogroženostjo. »Zaradi klimatskih sprememb bo takšnih sušnih obdobij, kakršnemu smo bili priča tokrat, vse več,« meni dr. Jurij Rozman in navaja rezultate EU projekta Predunce, po katerih naj bi se do konca stoletja temperatura zraka poleti zvišala od 4,1 do 8,6 stopinje Celzija, količina padavin pa bi se poleti zmanjšala od 26 do 44 odstotkov. Pri gašenju požara se je tudi pokazalo, kako pomembne so gozdne ceste, ki na nedostopnih terenih omogočajo hiter dostop. »V prihodnje bo pri presojanju upravičenosti gradnje novih prometnic treba upoštevati tudi protipožarni vidik,« meni dr. Jurij Rozman.

Država sofinancira obnovo gozda

Pravilnik o financiranju in sofinanciranju vlaganj v gozdove določa, da država sofinancira tudi obnovo gozda na pogorišču, in sicer pripravo površine za obnovo, to je posek in izdelavo močno poškodovanega drevja, in obnovo s sadnjo ali setvijo. Za sofinanciranje obnove je pogoj, da je na površini, ki jo je treba obnoviti, poškodovana najmanj polovica lesne mase, ob izpolnitvi tega pogoja znaša spodbuda 335 evrov na hektar. Pri obnovi gozdov s posaditvijo gozdnih dreves država krije celotno vrednost sadik ter določen delež stroškov saditve, ta delež je odvisen od stopnje poudarjenosti funkcij gozdov in znaša od 40 do 60 odstotkov. Na območju, ki ga je prizadel požar, bo delež sofinanciranja 50-odstoten, kar pomeni 500 evrov na hektar.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

jasno
vlažnost: 95 %
veter: SV, hitrost: 11 km/h

-7/6

četrtek

-3/7

petek

-6/9

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

 

 

 

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

PRIREDITVE / Milje, 2. februar 2024

Ljudsko petje v Hiši čez cesto

DELAVNICE / Jesenice, 2. februar 2024

Brihtina pravljična dežela

OBVESTILA / Preddvor, 2. februar 2024

Telovadba, angleška urica, ustvarjalna delavnica

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 10. februar 2024

Po sledeh kulture: Od Komende do Kamnika

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...