Gorski reševalci so lani opravili več kot 630 reševalnih intervencij, od teh polovico s helikopterjem. / Foto: Tina Dokl, arhiv Gorenjskega glasa

Število nesreč v gorah narašča

Na novinarski konferenci ministrstva za obrambo so v sodelovanju z Gorsko reševalno zvezo Slovenije (GRZS) predstavili helikoptersko reševanje v gorah in podatke o razmerah in nesrečah v visokogorju.

Ljubljana – Številne nesreče v gorah zahtevajo hitro, usklajeno in profesionalno posredovanje. V Sloveniji za to, da ponesrečenci in oboleli v najkrajšem času prejmejo potrebno zdravniško oskrbo, poskrbijo gorski reševalci, zdravniki in dežurne posadke helikopterjev. Slovenska vojska in policija pomagata pri reševanju v gorah s helikopterji, ki so gorskim reševalcem na razpolago vsak dan v vidnem delu dne. Slovenska vojska zagotavlja dve dežurni posadki, ki sta v 15 minutah pripravljeni za polet. Dežurne helikopterske posadke so stacionirane na Letališču Edvarda Rusjana v Mariboru in na vojaškem delu Letališča Jožeta Pučnika na Brniku, prav tako je helikopter v 120-minutni stalni pripravljenosti za polet na Letališču Cerklje ob Krki. Kot je povedal namestnik poveljnika 15. polka vojaškega letalstva podpolkovnik Robert Špernjak, bodo zaradi povečanega števila nesreč v gorah dodaten helikopter na Brniku zagotovili med zimskimi počitnicami.

Po Špernjakovih besedah od aktivacije do vzleta helikopterja v povprečju mine sedem minut. »Število posredovanj s helikopterji se je v zadnjih desetih letih podvojilo. Leta 2012 smo izvedli 91 helikopterskih reševanj, lani pa 196. Letos smo v gorah posredovali že desetkrat,« je povedal in še dodal, da je letenje v visokogorju zelo zahtevno, čemur botrujejo nepredvidljive in hitro spreminjajoče se vremenske razmere, poleg tega se z višino zmanjšujejo tudi sposobnosti helikopterja.

Predsednik Komisije za letalsko reševanje GRZS Toni Smolej je pojasnil, da so gorski reševalci lani opravili več kot 630 reševalnih intervencij, od teh polovico s helikopterjem. V gorah je v letu 2021 umrlo 29 planincev, 22 zaradi poškodb v gorskih nesrečah, 7 zaradi nenadnih obolenj in drugih razlogov. Letos je bilo do 24. januarja zabeleženih že 47 nesreč, življenje pa je izgubilo že osem oseb, za šest so bile usodne prehude poškodbe predvsem zaradi zdrsov in padcev, dve pa sta življenje izgubili zaradi nenadnega obolenja. »Trenutno so razmere v gorah in visokogorju izredno zahtevne, obiskovalcev pa nenormalno veliko. Opažamo, da veliko ljudi ni usposobljenih za turo, na katero gredo, fizično in psihično niso dovolj pripravljeni, obenem je njihovo tehnično znanje pomanjkljivo. Četudi morda imajo primerno opremo, je ne uporabljajo vedno pravilno. Vsem tem svetujem, da se pred pohodom udeležijo gorniških tečajev, ki jih organizira Planinska zveza Slovenije,« je dejal Smolej in dodal, da vsaka intervencija zahteva tudi klasično reševanje, pri katerem pa ekipa pride na kraj nesreče »po tleh«. V enem tovrstnem dogodku je po njegovih besedah udeleženih najmanj 15 reševalcev. V Sloveniji imamo po njegovih podatkih 61 reševalcev letalcev, od tega 18 zdravnikov, ki so usposobljeni za delo s helikopterjem. Opozoril je še na pobočja, za katera je znano, da so poledenela in predstavljajo veliko nevarnost. »Vsak zdrs, ki se pripeti na tovrstnih pobočjih, je zanesljivo poguben,« je poudaril.

Na novinarski konferenci je so predstavili tudi videoposnetek usposabljanja gorskih reševalcev s posadko Slovenske vojske pri enem najtežjih reševalnih postopkov, imenovanem rezanje vrvi, ki se uporablja pri helikopterskem reševanju iz stene.

Oddajte svoj komentar

Kranj -1°

pretežno jasno
vlažnost: 90 %
veter: JZ, hitrost: 11 km/h

-4/13

torek

6/16

sreda

6/13

četrtek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

PRIREDITVE / Preddvor, 26. marec 2024

Predstavitev Podbreške potice

RAZSTAVE / Jesenice, 26. marec 2024

Človek in kovina 2024

RAZSTAVE / Jesenice, 27. marec 2024

Fotografska razstava Guadeloupe

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 27. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

 

 
 

 

 
 
 

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??

Kje bi bilo medvedki Mici bolje / 14:20, 22. marec

Teli nevladniki in razni paraziti na davkoplačevalskem denarju so pametni ja...Medota bi rešili iz ujetništva in ga preselili v zavetišče?! ...