Dragotin Dežman in spor med Slovenci

Na Gorenjskem v deželi Kranjski (336)

V Idriji se je 3. januarja 1821 rodil znanstvenik in politik Dragotin (tudi Karel) Dežman. Ne moremo in ne želimo razsojati, vendar gre za znanstvenika in tudi politika, ki naj bi bil izredno odločen, ko je šlo za posamezna stališča, kdo je s kom pri odnosu do drugih narodov. Leta 1856 je zaradi nestrinjanja z Bleiweisovim krogom prestopil v nemški tabor in postal na Slovenskem sinonim za renegata (slabšalno odpadnik).

Ko je goriški poslanec Černe 27. junija 1861 v državnem zboru poudaril, da so Slovenci v primerjavi z drugimi slovanskimi narodi kot najnižji indijski družbeni razred, je stopil za govorniški oder dr. Dragotin Dežman in kot Slovenec ter predstavnik dežele z večinskim slovenskim prebivalstvom takšno oznako odločno zavrnil. Ob trditvi, kako da češka kultura vpliva na jugoslovansko, se je ločevalo med simpatijami do Nemcev in slovanskimi narodi.

Karel Dežman: »Moram potrditi, da se v vsaki najbornejši kmečki koči pripovedati zna, kako važno pomembno, kako veliko moč ima nemška kultura za naše telesno blagostanje in za naš dušni napredek. Mi živimo z Nemci v bratovski slogi, in naj nas Bog varuje, da bi se kedaj seme prepira in sovraštva med nas zasejalo.«

V pismu Zarniku je januarja 1861 poudarjal, da niso poglavitni vzrok za slovensko nazadovanje Nemci in nemščina, temveč »naša lenoba, naša farška potuhnjenost in pohlevnost, naše črtenje vsake zdrave in pravične kritike, naša zaljubljenost v jerhaste hlače, v kranjske oštarije in v pijančevanje, naša apatija za javne reči, naša tesnosrčnost, naša prazna baharija, naša poželjivost po ravsanju in kavsanju, naša surovost.«

Dežman je že v pismih Bleiweisu maja 1861 svaril pred pogubno politiko posnemanja Čehov (»mi Slovenci ne moremo ž njimi iti«) in se zavzel za sodelovanje z nemškimi ustavoverci. Čeprav naj bi Čehi res kar naprej govorili o decentralizaciji in avtonomiji, naj bi jim po Dežmanovem mnenju v resnici šlo (enako kot Madžarom) le za lastne koristi. Še odločneje pa je Dežman nastopal proti prohrvaški oziroma jugoslovanski orientaciji: »Kam bo lepa slovenščina prišla, ako jo hrvaškemu barbarstvu izročimo?«

Še to: Liberalno usmerjeni Dežman je kmalu postal vodja nemške (ustavoverne) stranke na Kranjskem, v očeh nekaterih Slovencev pa prototip narodnega izdajalca, nemškutarja. Kljub grobim napadom, ki jih je bil deležen vse do svoje smrti, pa se ni nikoli povsem odpovedal svojim slovenskim koreninam.

Zanimivi Gorenjci in dogodki tedna iz dežele Kranjske:

Dne 3. 1. 1866 so Novice objavile sporočilo vojaškega zdravnika dr. Janeza Kovača o pogojih naseljevanja Slovencev v Srbiji. Vsak priseljenec bi moral sprejeti srbsko državljanstvo in priseči na srbsko »sožiteljstvo«.

V Radovljici se je 4. 1. 1850 rodil duhovnik Frančišek Premru. Bil je drugi otrok, po rojstvu enajstega otroka pa je mama Marjeta umrla. Leta 1878 se je ob avstrijski okupaciji Bosne in Hercegovine prostovoljno javil za delo z vojaki kot vojaški kurat. Po končani vojni je bil odlikovan z zlatim križem s krono za zasluge v vojni.

V Radovljici se je 5. 1. 1808 rodil duhovnik, pedagog, filozof in politik Anton Fister. Kranjskim deželnim stanovom je s podpisi 44 dunajskih Slovencev poslal protest proti germanizaciji na Kranjskem, Primorskem ter v slovenskih okrajih Štajerske in Koroške.

V Motniku pri Kamniku se je 5. 1. 1848 rodil zbiralec folklornega gradiva Gašper Križnik. Po poklicu je bil čevljar in trgovec. Zbiral je ljudske pesmi, pripovedi, legende.

V Stražišču pri Kranju se je 6. 1. 1805 rodil frančiškan Benvenut (Gašpar) Crobat. S Prešernom ga je poleg zanimanja za slovensko literaturo vezala tudi precejšnja svobodomiselnost.

Oddaj svoj komentar

Kranj 4°

oblačno
vlažnost: 88 %
veter: V, hitrost: 11 km/h

1/10

četrtek

2/4

petek

3/6

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 7. marec 2024

Izlet na Osojnico in Ojstrico

RAZSTAVE / Jesenice, 7. marec 2024

Od godbe do orkestra

PREDAVANJA / Preddvor, 7. marec 2024

Camino, poklon Junakom 3. nadstropja

OBVESTILA / Naklo, 8. marec 2024

Celostna podpora kmetom

RAZSTAVE / Radovljica, 8. marec 2024

Mesec žensk in Škofjeloški pasijon

GLEDALIŠČE / Kokrica, 8. marec 2024

Minister, ljubica in truplo

RAZSTAVE / Koroška Bela, 8. marec 2024

Fotografska razstava Okna

IZLETI / Kokrica, 8. marec 2024

Pohod v Preddvor

 

 
 

 

 
 
 

Dan Civilne zaščite / 10:16, 5. marec

Čisto enostavno! V Sloveniji je človek, biciklist, ki ni in ne bo do smrti drugega Slovenca povabil ali z njim šel na kavo. Ali je vredno to...

Dan Civilne zaščite / 18:40, 3. marec

Prav v tem segmentu je človek nerazumljiv. Rad priskoči na pomoč in pomaga drugim v nesreči kar je prav. In v sklopu Civilne zaščite, lahko ...

Komu naj gre parkirnina / 18:34, 3. marec

Ah ta denar! Zaradi njega se skregajo še tako dobri prijatelji.

Prihranek bo kaplja v morje / 18:27, 3. marec

Neumnost, ki se dela. Politiki, če že odločajo o življenju ljudi, bi morali iti ljudem nasproti, ne pa jih vedno bolj ogrožati. Na funkcijah...

Majdičev mlin ogroža okolico / 15:36, 1. marec

Imamo pa res smolo s temi podrtijami. Ravno dobro odpravijo eno, bivši 'Hotel Jelen', že se ne da urediti tale podrtija. Da bi jo saj podrli...

Že prvi večer je bil razprodan / 18:55, 29. februar

Ali bo kdaj in kje ponovitev?

Dražja obnova železniške postaje Jesenice / 08:59, 29. februar

Močno obremenjena gorenjska proga, dokler ne bo dvotirna, bomo imeli stanje kot je zdaj. Če so zamude tja do 15 minut je to še kar. Se pa po...