Andrej Palovšnik kot Miklavž s Koroške Bele / Foto: Marija Palovšnik

Miklavževanje je del dediščine

Na Koroški Beli Miklavž obiskuje otroke in tudi odrasle že vsaj od leta 1910, verjetno pa še dlje. Farno Kulturno Društvo Koroška Bela se je zdaj s šego miklavževanja vpisalo v Register nesnovne kulturne dediščine.

Miklavž na predvečer svojega godu, ki ga praznuje 6. decembra, sam ali s spremstvom obišče in obdaruje otroke na domu, v župnijah, obhodih po hišah, na raznih prireditvah in sprevodih. V registru nesnovne kulturne dediščine so ob enoti Miklavževo evidentirani nosilci Frančiškanski samostan Ljubljana Center, Skupnost fantov in deklet z Godešiča in po novem tudi Farno kulturno društvo Koroška Bela. Pobudnica vpisa je bila Petra Alič.

Kot zanimivost velja omeniti, da zadnja leta Miklavž s Koroške Bele odide pomagat tudi priljubljenemu župniku Martinu Golobu, prej v Bohinj, zdaj pa v Grosuplje.

»5. 12. se je priredil za otroke društvenikov in prijateljev društva Miklavžev večer. Vršil se je v stari šoli, ker nam je krajni šolski svet blagohotno prepustil šolsko sobo v ta namen. Da je dobro izpadel, se ima društvo zahvaliti raznim dobrotnikom, ki so izročili lepa darila za obdarovanje otrok.«

Tako je zapisano v tajnikovi knjigi Slovenskega katoliškega izobraževalnega društva Koroška Bela iz leta 1910. To je prvi dokumentirani zapis o miklavževanju na Koroški Beli, četudi je tradicija obdarovanja za sv. Miklavža v vasi najbrž še starejša. Šego danes ohranja Farno kulturno društvo Koroška Bela, ki je bilo ustanovljeno leta 1999 in je naslednik nekdanjega katoliškega izobraževalnega društva.

Miklavževanje za mlade so prvič izvedli že v ustanovnem letu 1999, od leta 2001 pa Miklavž vsako leto popelje otroke v gledališče in jih, ko se vračajo nazaj, obišče tudi na avtobusu.

Od leta 2004 Miklavž obdari prizadevne člane Farnega kulturnega društva Koroška Bela, tako da jih na Miklavžev večer obišče doma, prinese jim simbolična darila, kot so sadje, koledar, skodelice, čaj, med, piškoti ...

Kot je povedal Andrej Palovšnik, tajnik društva in tisti, ki že vrsto let opravlja nalogo Miklavža, ga vsi v vasi težko pričakujejo, ne samo otroci, ampak tudi starejši.

»Lepo je videti presenečenje in ganjenost v očeh starejših, ko jih obišče Miklavž in ko se spominjajo svojih mladih let in takratnega obdarovanja. To so posebni občutki, ki se jih ne da opisati, treba jih je doživeti. Miklavž se običajno oglasi osebno, če razmere ne dopuščajo, pa pusti darilo kar na pragu,« je povedal Palovšnik.

Kot je dodal, Župnijska karitas Koroška Bela v sodelovanju z župnijo vsako leto pripravi tudi miklavževanje v dvorani Kulturnega hrama na Koroški Beli, Miklavž pa obišče tudi otroke v okoliških naseljih.

Pri organizaciji obiskov Miklavža v vasi vsako leto sodelujejo Marija in Andrej Palovšnik, Mojca in Branko Čušin ter Uroš Sterle. Od sredine decembra lani je Farno kulturno društvo Koroška Bela s šego miklavževanja vpisano tudi v Register nesnovne kulturne dediščine pri ministrstvu za kulturo.

Pobudo za vpis je dala Petra Alič, ki je tudi zbrala gradivo in fotografije.

Ob tem je Palovšnik dodal, da so hvaležni, da je kulturno ministrstvo prepoznalo vrednoto in tradicijo miklavževega, in ponosni, da jim je uspel vpis v register. Se pa zavedajo, je dodal, da je miklavževo prisotno povsod po Sloveniji in tudi širše.

Oddajte svoj komentar

Kranj -2°

oblačno
vlažnost: 92 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/4

torek

-7/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?