Prof. dr. Roman Jerala / Foto: Gorazd Kavčič, arhiv Gorenjskega glasa

Razmere za odtenek boljše

Cepljenje z vektorskim cepivom Janssen bo mogoče samo še na izrecno osebno pisno zahtevo, je sporočil minister za zdravje Janez Poklukar. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta, dr. med., upa, da se najslabše projekcije, po katerih bi potrebovali 320 postelj za covidne paciente, ne bodo uresničile. S prof. dr. Romanom Jeralo pa smo govorili o novi različici virusa omikron.

Ljubljana, Kranj – Predstojnik območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Maribor Zoran Simonovič in koordinator komisije, ki je bila imenovana za obravnavo primera smrti dvajsetletnega dekleta po cepljenju z vektorskim cepivom Janssen, je pred dnevi predstavil izsledke komisije, v kateri so bili trije zdravniki (nevrolog, infektolog in internist specialist za žilne bolezni), zdravnica farmakologinja in Simonovič kot predstavnik epidemiološke stroke. Komisija je ugotovila, da pri pacientki ni bilo ugotovljenih predhodnih zdravstvenih stanj, ki bi lahko vplivala na potek težav po cepljenju. »Soglasno smo ocenili, da je bila v tem primeru med cepljenjem s cepivom Janssen in tragičnim zapletom, torej pojavom tega sindroma, zagotovo povezava,« je povedal Simonovič. V imenu članov komisije je izrazil sožalje svojcem in prijateljem preminulega dekleta, sožalje je izrekel tudi minister za zdravje Janez Poklukar. Kot je še dejal minister, bo posvetovalni skupini za cepljenje predlagal, da začasni veljavni protokol cepljenja s cepivom Janssen postane trajen in da se cepljenje s tem cepivom omogoči samo na izrecno zahtevo posameznika, ki jo mora potrditi s svojim podpisom.

Nova različica omikron

Kot je povedal vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo ljubljanskega Kemijskega inštituta prof. dr. Roman Jerala, novoodkrita različica virusa omikron (v Sloveniji je do včeraj sicer še niso potrdili) vsebuje večje število mutacij, in sicer kar 32 na proteinu S, s katerim se virus pripne na človeško celico. »Za več mutacij so prej ugotovili, da povzročijo, da protitelesa slabše nevtralizirajo virus, in za nekatere, da omogočajo lažjo okužbo z virusom. Zato znanstveniki predvidevajo, da bo zaščita s cepivi in zaščita prebolevnikov slabša. Za zdaj še nimamo dovolj podatkov, da bi to lahko potrdili. Pomembno je tudi, kakšen je klinični potek bolezni, za kar je še prezgodaj, da bi vedeli,« je včeraj za Gorenjski glas pojasnil Jerala. Kot je še pojasnil, pa je zelo verjetno, da se bo pri cepljenih kljub vsemu pomembno zmanjšala verjetnost hujšega poteka bolezni, ker ob cepljenju dobimo tudi celično imunost, ki se tudi s temi mutacijami ohranja. »Zanesljivih podatkov še nimamo, iz Izraela sicer sporočajo, da naj bi cepivo ohranilo delno zaščito, za zdaj sporočajo o blažjem poteku bolezni v Južni Afriki, vendar so to le podatki za mlajše paciente, ki imajo običajno blažji potek, so pa sicer redkeje hospitalizirani. Cepiva mRNK že začenjajo prilagajati na to različico. Cepivo bodo pripravili v nekaj tednih, potem pa, če se bo izkazalo, da je to potrebno, bi lahko bila cepiva dostopna v treh mesecih, vendar za začetek v omejeni količini,« je pojasnil Jerala.

V bolnišnicah razmere nekoliko boljše

Po podatkih Covid-19 Sledilnika je bilo včeraj zasedenih 1087 covidnih postelj, od tega je 274 covidnih bolnikov potrebovalo intenzivno terapijo. Preteklo sredo je bilo hospitaliziranih 1168 covidnih bolnikov, od tega 280 v intenzivni terapiji. Žal še vedno vsak dan beležimo statistiko presežnih smrti.

Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta je izrazil upanje, da se najslabše projekcije, po katerih bi potrebovali 320 postelj za covidne paciente, ne bodo uresničile. »Padanje okužb nam daje upanje, da vidimo luč na koncu tunela,« je dejal Carotta, ob tem pa poudaril, da kljub temu še vedno stojimo na robu prepada, vsak najmanjši sunek pa nas lahko pahne v globino.

Resnejše upoštevanje pogoja PCT

Povprečje potrjenih okužb s koronavirusom je v zadnjih sedmih dneh padlo nekaj pod dva tisoč. »Kot vidimo, so začeli skoraj povsod resneje upoštevati pogoj PCT s preverjanjem identitete, tudi v šolah redno testirajo, kar pripomore k nižanju okužb, ki so bile na izredno visokem nivoji in so še vedno zelo visoke. Včasih pade ali zraste nivo okužb iz neznanega razloga, večinoma je zaradi večjega ali manjšega širjenja v določenih okoljih ali zaradi števila druženj v zaprtih prostorih. Nevarno bi bilo, če bi mislili, da smo zdaj že čez ta val, ker se lahko število okužbo spet hitro poveča, tudi brez omikrona, kot se je npr. zgodilo v Združenem kraljestvu, kjer številke nihajo in se ne spustijo,« je še povedal prof. dr. Roman Jerala.

Tedenski prirast potrjenih okužb na sto tisoč prebivalcev pa je, po včerajšnjih podatkih Covid-19 Sledilnika, v gorenjski statistični regiji najvišji v občinah Tržič in Preddvor.

V Kranju cepljenje ob sredah in četrtkih

Cepljenje proti covidu-19 v cepilnem centru kranjske vojašnice je decembra ob sredah in četrtkih. Ob sredah cepijo od 9. do 17. ure, dopoldne so na vrsti naročeni na poživitveni odmerek, popoldanski termin pa je namenjen nenaročenim odraslim in otrokom. Kot je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi Zdravstvenega doma (ZD) Kranj Tomaž Bratož, bodo ure sredinih popoldanskih terminov odprtega cepljenja tedensko ažurirane na spletni strani ZD Kranj, ker so vsakokrat odvisni od seznama oseb, ki jih bodo dopoldne vabili na poživitveni odmerek. Ob četrtkih cepijo izključno naročene na prvi, drugi in poživitveni odmerek. Še vedno je možno tudi (sočasno) cepljenje proti sezonski gripi. Če se strategija cepljenja spremeni ali se povpraševanje poveča, bodo prilagodili tudi cepilne dneve.

Obvezno cepljenje?

Nekatere države se odločajo za obvezno cepljenje, ali o tem razmišljajo tudi pri nas, pa je vodja strokovne svetovalne skupine za celjenje pri NIJZ prof. dr. Bojana Beović za Televizijo Slovenija povedala: »Bilo je kar nekaj razmišljanja, trenutno je skupno stališče, da bi verjetno v naših razmerah, kjer je razumevanje cepljenja res slabo, obvezno cepljenje privedlo do še večjega odpora, zato menimo, da je smiselno trenutno vztrajati v situaciji, kakršno imamo, torej če se nekdo ne želi cepiti, potem mora zagotavljati varnost drugim ljudem s tem, da se redno testira.«

En dan, prvi odmerek: cepljenih le 28

V državi se povečuje število cepljenih s poživitvenim odmerkom, ki ga je že prejelo blizu tristo tisoč oseb. Delež polno cepljenih po osnovni shemi cepljenja pa ostaja nizek, le 55-odstoten. Za ponazoritev: v enem cepilnem dnevu prejšnjega tedna je bilo v Kranju cepljenih 954 oseb, od tega 804 s tretjim odmerkom in le 28 s prvim odmerkom cepiva.

Poživitveni odmerek svetuje tudi prof. dr. Borut Štrukelj z ljubljanske Fakultete za farmacijo, ki je na nedavni novinarski konferenci dejal tudi, da naj bi novo odobreno zdravilo v svetu molnupiravir lahko delovalo tudi pri novi različici koronavirusa omikron.

Boni bodo veljali do konca junija 2022

Skoraj polovica letošnjih bonov (BON21), ki so namenjeni odpravi posledic epidemije in jih lahko unovčimo v gostinstvu, turizmu, športu in kulturi za izboljšanje gospodarskega položaja, še ni bila unovčena. Vlada je na včerajšnji seji odločila, da bone podaljša do 30. junija 2022. Kot je vlada napisala v sporočilu za javnost, bodo s tem zaradi slabih epidemioloških razmer do konca tega leta preprečili množično obiskovanje turističnih destinacij in gostinskih lokalov ter prispevali k zmanjševanju števila okužb. S podaljšanjem veljavnosti letošnjih bonov pa bodo spodbudili povpraševanje domačih gostov tudi v prvi polovici prihodnjega leta.

Oddajte svoj komentar

Kranj -6°

jasno
vlažnost: 94 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-10/6

nedelja

-8/6

ponedeljek

-8/8

torek

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

PRIREDITVE / Kranj, 30. januar 2024

O slikanici in drugih knjigah Nataše Rupena

IZLETI / Kranj, 1. februar 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 3. februar 2024

Na Lepenatko

IZLETI / Kranj, 15. marec 2024

Pohodna Andaluzija

 

 
 

 

 
 
 

Ljudske obveznice v začetku februarja / 14:31, 27. januar

Spomnil bi na ukradene izničene obveznice in delnice za časa vlade Alenke Bratušek. To je blo čist ajnfoh, po sistemu dons maš, jutr pa te n...

Predstavili največje projekte / 08:40, 26. januar

O širitvi OŠ Antone Janše še vedno nič. Pozabljeni od občine in sveta. Prejšnje in sedanje vodstvo OŠ ni sposobno zlobirati prepotrebno širitev šole.

Največ kršitev v Mavčičah / 07:57, 24. januar

Merilno mesto v Stražišču (Škofjeloška) je namenjeno le in zgolj inkasantstvu. Lokalna skupnost si že leta prizadeva za ureditev krožišča na...

Volk v dolini Kokre / 14:09, 23. januar

V gozdu oz. divjini je volk avtohtona vrsta, koza ali ovca pač ne..

V Dražgošah poziv k miru / 14:02, 23. januar

Ne podpiram ne komonistov ne domobrancev, je pa vedno bolj jasno, da so že takrat za vsem stali židje..
Moše Pijade, Kardelj, Rupnik itd..

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 13:54, 23. januar

Dežman, podatki o priseljevanju po obdobjiih so dostopni na spletu, javno!
Sicer pa ja, reakcija tipičnega SDS betonerja..Šiptar nikoli nič kriv ker, kOmOnisti, mediji, Srbi, Kučan..

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...