Kranjski medobčinski redarji so začeli neprebojne jopiče uporabljati na podlagi ocene varnostnih razmer. / Foto: Simon Šubic

Kranjski redarji odslej na terenu v neprebojnih jopičih

Redarji Medobčinskega inšpektorata in redarstva Kranj po novem pri opravljanju terenskega dela nosijo tudi jopiče z balistično, protivbodno in protiurezno zaščito.

Jopiče uporabljajo zgolj tisti redarji, ki svoje naloge opravljajo na terenu, in samo takrat, ko neposredno izvajajo svoje naloge, ko je povečana možnost, da pride do konfliktne situacije, pojasnjujejo na Mestni občini Kranj. V povprečju nošnja jopičev pri medobčinskih redarjih znaša manj kot polovico delovnega časa.

Kranj – Trenutno petnajst kranjskih medobčinskih redarjev po novem med terenskim delom uporablja tudi jopiče z balistično, protivbodno in protiurezno zaščito oziroma t. i. neprebojne jopiče. Z Mestne občine Kranj so nam posredovali pojasnilo vodje Medobčinskega inšpektorata Kranj Martina Raspeta, da so se za nakup jopičev odločili na podlagi ocene varnostnih razmer na območju, ki ga pokrivajo njihovi redarji, to so občine Kranj, Cerklje, Jezersko, Preddvor, Šenčur in Tržič. V zadnjih letih je bilo namreč pri uradnem poslovanju zaradi prepira, vpitja ali nedostojnega vedenja do medobčinskih redarjev izdanih šestnajst plačilnih nalogov. K nakupu je pripomogla tudi ocena varnostnih razmer redarjev na območju Slovenije, so dodali. Julija se je tako v Mariboru sredi dneva zgodil napad na mestna redarja, septembra pa napad na redarja med opravljanjem dela v Veržeju. »Treba je poudariti, da redarji med drugim svoje naloge opravljajo tudi na manj obljudenih krajih (npr. Ravenska Kočna na Jezerskem), kjer do morebitne intervencijske pomoči lahko traja zelo dolgo. Medobčinski redarji so jopiče pred nakupom testirali in na tej podlagi prišli do zaključka, da je njihov nakup smiseln,« so sporočili.

Jopiče uporabljajo zgolj tisti redarji, ki svoje naloge opravljajo na terenu, in samo takrat, ko neposredno izvajajo svoje naloge, v povprečju pa nošnja jopičev pri medobčinskih redarjih znaša manj kot polovico delovnega časa. »Zaščitni jopiči se ne nosijo nepretrgoma, saj jih ni treba nositi med malico, odmori, vožnjo, temveč zgolj pri neposrednem izvajanju nalog, ko je povečana možnost, da pride do konfliktne situacije,« pojasnjujejo v Kranju. Jopiče sicer poleg kranjskega redarstva uporabljajo tudi v Mestnem redarstvu Ljubljana in v drugih večjih redarstvih v Sloveniji (Bled, Postojna, Jesenice, Grosuplje …), tako da dejansko postajajo že del standardne opreme redarjev, dodajajo.

Kot pojasnjujejo na MOK, se zaščitni jopič v skladu s Pravilnikom o enotni uniformi, označbah in službeni izkaznici občinskih redarjev šteje za del uniforme, v skladu z 2. členom pravilnika pa je v pristojnosti vodje redarstva, da odredi vrsto uniforme in njene sestavne dele, ki jih občinski redar nosi pri opravljanju svojih nalog. Uniforma redarjev je natančneje opredeljena v Tehničnih specifikacijah enotne uniforme občinskega redarja, ki med drugim kot del uniforme za redarja predvideva tudi jopič z balistično, protivbodno in protiurezno zaščito, poudarjajo.

V kranjskem medobčinskem redarstvu so osem jopičev prejeli že v začetku oktobra, zanje pa so odšteli 4294 evrov (z DDV-jem). »Poleg nosilca balistične zaščite (zaščitni jopič) vsebujejo tudi zaščitni vložek (balistično ploščo), saj le v kompletu izpolnjujejo pogoje, opredeljene v Tehničnih specifikacijah enotne uniforme občinskega redarja, in tako nudijo balistično zaščito ter zaščito pred vbodi in urezi. Sredstva za delovanje Medobčinskega inšpektorata Kranj, katerega sestavni del je tudi medobčinsko redarstvo, zagotavljajo občine soustanoviteljice v svojih proračunih glede na dogovorjena razmerja,« so razložili na kranjski občini. Kot so dodali, so letos, med drugim tudi zaradi zagotavljanja čim večje varnosti medobčinskih redarjev, nabavili tudi digitalne terminale Tetra. »Oprema medobčinskih redarjev pa se bo prav tako dopolnjevala in izpopolnjevala tudi v prihodnje,« napovedujejo.

Da medobčinski redarji pri svojem delu redno uporabljajo tudi neprebojne jopiče, sproža kar nekaj začudenja med občani, še zlasti zato, ker ni opaziti, da bi take jopiče med opravljanjem rednih nalog nosili tudi policisti. Policijsko upravo Kranj smo zato povprašali, v katerih primerih njihovi policisti uporabijo tovrstno zaščito. »Policisti največ uporabljajo dva tipa zaščitne opreme zgornjega dela telesa, in sicer zaščitni telovnik ter neprebojni jopič. Prvi je namenjen vsakodnevni ter stalni uporabi pri opravljanju rednih nalog na terenu in je del osnovne osebne zaščitne opreme policista. Drugi pa se uporablja v nevarnih postopkih in na intervencijah, kjer je omenjeno ali bi lahko bilo uporabljeno orožje, na alarmih itd.,« je razložil predstavnik za odnose z javnostmi Bojan Kos.

Oddajte svoj komentar

Kranj -5°

pretežno oblačno
vlažnost: 93 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

-14/2

ponedeljek

-10/4

torek

-7/8

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

 

 

IZLETI / Britof, 22. januar 2024

Letovanje v Banji Vrućici

PREDAVANJA / Radovljica, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Kostarika

PREDAVANJA / Naklo, 23. januar 2024

Potopisno predavanje: Islandija

PREDAVANJA / Tržič, 24. januar 2024

O sladkorni bolezni

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 24. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Predoslje, 26. januar 2024

Komedija zmešnjav

OBVESTILA / Preddvor, Šenčur, Naklo, 26. januar 2024

Telovadba, ustvarjalna delavnica, zdrave navade ...

GLEDALIŠČE / Slovenski Javornik, 27. januar 2024

Jutri začnem

 

 
 

 

 
 
 

V Dražgošah poziv k miru / 11:07, 22. januar

Zgodovinar Premk pravi, da so revolucionarji zmagali v Dražgošah, ker jih Nemci niso ujeli. Njegova izjava v oddaji na Planet TV. Zato v Dra...

V Dražgošah poziv k miru / 10:14, 22. januar

1. Okupacoija je pravno stanje na kakem ozemlju, ki ga je tuja država, navadno z bojem, spravila pod svojo oblast"(Fran) Oktobra 1940 v Zagr...

Na plečih pacientov / 23:27, 21. januar

Samo zdravo konkurenco med javnim in privatnim je treba vzpostaviti, da se borijo za paciente. To je naravna in človeška zakonitost in samo to deluje.

Prava pot do sprave slovenskega naroda izhaja iz ljudi / 23:22, 21. januar

Ob takem medijskem in izobraževalnem enoumju 70% Slovencev nima nobene možnosti vedeti resnice, niti trezno voliti, zato grejo v prepad kot ovce.

Razpis za stanovanja predvidoma spomladi / 23:17, 21. januar

Primož, tebi pa sovraštvo do SDS res povzroča halucinacije. Resnica je popolnoma drugačna. SDS je 2020 v MO Kranj predstavila predloge ukrep...

Odgovor / 20:53, 21. januar

Tavčar se je malce bal Nemcev in nasprotoval vojaški akciji na Koroškem. Kot sicer se takrat Ljubljana ni veliko zanimala za meje na Štajers...

V Dražgošah poziv k miru / 19:39, 21. januar

Ponavljam vprašanje: Kaj so oborožene sile nacistične Nemčije počele v Dražgošah leta 1942 ?
Usposabljanje, vojaške vaje ?
Bo šlo?