Slovesnost ob obletnici Doma Planika pod Triglavom je popestril nastop Godbe Gorje. Godbenikom zaradi megle in močnega vetra letos žal ni uspelo izvesti še tradicionalnega koncerta ob Aljaževem stolpu. Slavnost se je zaključila s planinsko mašo.

Jubilej Doma Planika

Priljubljeno planinsko postojanko so zgradili tedanji avstrijski planinci kot Dom Marije Terezije, vse od konca druge svetovne vojne pa jo upravlja Planinsko društvo Gorje, ki je koči tudi dalo današnje ime: Dom Planika pod Triglavom.

Gorje – Na prvo soboto v avgustu je Planinsko društvo Gorje pripravilo slovesnost ob 110-letnici Doma Planika pod Triglavom. Priljubljena planinska postojanka je v teh dneh običajno do zadnjega kotička natrpana s planinci, čeprav je v gostinskih prostorih kar osemdeset sedežev, v desetih sobah prav toliko postelj ter v dveh skupnih prostorih kar 41 ležišč.

Kot je v svojem nagovoru na slovesnosti spomnil predsednik društva Jože Kosmač, so prvo zavetišče v naravnem amfiteatru pod južnim ostenjem Triglava, poimenovanem Ledine, postavili že leta 1869. Takrat je bila to preprosta kamnita stavba, pokrita s skodlami in opremljena z mizo, klopmi, odprtim ognjiščem in pogradom za šest ljudi. Na željo pobudnikov za ustanovitev društva Triglavski prijatelji iz Bohinja pa sta jo zgradila Jože Škantar in njegov sin Lovrenc iz Bohinja.

Ostre visokogorske razmere na 2.400 metrih so zavetišče do te mere poškodovale, da ga je po skoraj dvajsetih letih avstrijsko planinsko društvo na novo pozidalo in ga 3. avgusta 1880 slovesno odprlo kot Kočo Marije Terezije. Dobro desetletje za tem je na Kredarici zrasla koča slovenskega planinskega društva in v želji, da bi obiskovalce odvrnili od obiska Kredarice, je avstrijsko planinsko združenje ob mali koči zgradilo novo, večjo, dvonadstropno stavbo, ki so jo odprli 13. avgusta 1911 in poimenovali Dom Marije Terezije. Kot je v nagovoru zgodovinske vire povzel predsednik Kosmač, so ob domu za udobje in počitek obiskovalcev uredili zeleno trato, v notranjosti pa premišljeno razporejene prostore, ki so nudili udobno zavetje takrat maloštevilnim obiskovalcem.

Po prvi svetovni vojni sta obe stavbi prišli v last Slovenskega planinskega društva: dom so preimenovali v Aleksandrov dom, malo kočo ob njem pa so zaradi bližine meje naselili graničarji in jo poimenovali Karavla. Ta je po drugi svetovni vojni, ko je Planinska zveza dom predala v upravljanje Planinskemu društvu Gorje, nekaj časa služila kot depandansa, konec osemdesetih pa so jo porušili in na njenem mestu kasneje zgradilo novo stavbo.

Gorjanski planinci so po drugi svetovni vojni planinskemu domu dali tudi novo ime – v želji, da se to ne spreminja več, so se odločili za nepolitično: Dom Planika pod Triglavom. »Dom Planika je edina planinska postojanka v okolici Triglava in širše, ki se je stoletje ohranila v svoji prvotni podobi in je spomenik takratnih časov. Delno je spremenila le zunanjo podobo, ko je pred pol stoletja dobila lesen plašč, ki je stavbi dal privlačnejši, toplejši videz in jo zaščitil pred ostrimi visokogorskimi razmerami. Želimo, da bi stavba še dolgo dajala zavetje planincem, ljubiteljem Triglava in gora,« je še poudaril Kosmač.

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

delno oblačno
vlažnost: 96 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

0/18

četrtek

2/19

petek

1/18

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

IZLETI / Kranj, 21. marec 2024

Planinsko-pohodniški izlet DU Kranj

OBVESTILA / Gorenjska, 21. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

PREDAVANJA / Jesenice, 21. marec 2024

O ukrajinskih princesah na evropskih prestolih

RAZSTAVE / Tržič, 21. marec 2024

Pazi, kam stopiš

GLEDALIŠČE / Dovje, 21. marec 2024

Premiera predstave Kri

OBVESTILA / Gorenjska, 22. marec 2024

Ali sem fit?, tombola, kulinarična delavnica ...

GLEDALIŠČE / Podnart, 22. marec 2024

Monokomedija Jutri začnem

OBVESTILA / Kranj, Šenčur, Cerklje, Goriče, 23. marec 2024

Meritve krvnega tlaka, sladkorja in holesterola

 

 
 

 

 
 
 

Kranj diha z vojašnico / 22:55, 20. marec

Migranti bojo vsaj rodnost popravli, vlada te pa na suho nateguje ;)

Kranj diha z vojašnico / 20:58, 20. marec

Bojim se, da bodo na koncu v teh lepih hangarjih poležavali ilegalni migranti. Okoli novega leta se je omenjalo tudi Kranj, kot možni center...

Sprava bo, sprave ne bo / 10:47, 20. marec

Slovenci nismo preveč inteligentni narod. Dokaz so dogodki par let pred 2.sv vojno, med vojno in vsaj 15 let po vojni. V Franciji so izvenso...

Hišnik ne pozna hišniškega dela? / 08:05, 20. marec

Tipično. Gospa izpade kot "tečna baba", ki se vtika v vse in vsakega, večno negoduje in ji nikoli nič ni prav. Sosedje se "pomenljivo" spogl...

Smučišče neupravičeno zaprto / 18:40, 19. marec

Tožiti inšpektorico za vso nastalo škodo ! Sicer pa ja, časi vlade halfšiptarja ko nisi smel na cesti jesti rogljička, lahko pa si bil pri s...

Že zdaj učenje materinščine / 13:19, 17. marec

Delo, 14, 3. : "Združenje ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Slovenije je na včerajšnjem sklepnem dnevu strokovnega posveta pripravilo ra...

Državni zbor zavrnil predlog, Svoboda za referendum / 17:17, 14. marec

Bilo je posnetih kar nekaj filmov po resničnih dogodkih, ko so sestre pomagale na smrt bolnim. Bilo je kaznivo dejanje, evtanazija ki je enako dejanje, pa baje ni.