Matjaž Geršič, Pokrajinska imena kot dejavnik identitete, Založba ZRC, Ljubljana, 2020, 240 strani

Pokrajinska imena kot dejavnik identitete

»V pokrajinski raznovrstnosti Slovenija spada med pokrajinske vroče točke Evrope. Na njeno raznolikost so opozorili že številni slovenski geografi, dodatno težo njihovim ugotovitvam pa dajejo pokrajinske klasifikacije Evrope, saj se na območju Slovenije stika več poglavitnih evropskih pokrajinskih tipov. Posledica pokrajinske pestrosti so tudi številna pokrajinska imena. Poleg klasičnih pokrajin so v slovenski zavesti še vedno močno zakoreninjene dežele, navezane na nekdanjo upravno členitev habsburške monarhije in njene naslednice Avstro-Ogrske. Z oblikovanjem dežel se je pojavila tudi zavest o deželni pripadnosti, ki je pozneje močno ovirala povezovanje slovenskega prostora znotraj habsburške monarhije. Ponekod še vedno lahko najdemo stare mejne kamne, ki opozarjajo na nekdanje deželne meje. Prekmurje je spadalo v ogrski del monarhije, ostale dežele, Štajerska, Koroška, Kranjska, Goriška ter Istra in mesto Trst pa v avstrijski del. Meje med deželami so potekale večinoma po naravnih ločnicah (reke, gorski grebeni). Edina dežela, ki je bila v celoti na slovenskem etničnem ozemlju, je bila Kranjska. Obsegala je skoraj polovico sedanjega slovenskega ozemlja in se delila na Gorenjsko, Dolenjsko in Notranjsko …« (str. 33–34) / »Monografija se osredinja na imena slovenskih pokrajin in njihovo povezavo s pokrajinsko identiteto. V uvodnem delu opredelimo temeljne pojme in podamo pregled obravnave zemljepisnih imen pri nas. V drugem delu kronološko pretresemo vire pokrajinskih imen, začenši z arhivskim gradivom. Sledi pregled novejših zemljevidov ter registrov Geodetske uprave Republike Slovenije (GURS). Na koncu so kot vir pokrajinskih imen predstavljene geografske regionalizacije. V tretjem delu so predstavljeni rezultati zbiranja pokrajinskih imen s pomočjo anketiranja. Med sklepnimi ugotovitvami lahko izpostavimo, da pokrajinska imena zrcalijo pokrajinsko identiteto in so pomemben dejavnik v zavesti njihovih prebivalcev, da niso hierarhično razporejena, pa tudi, da jih je večina trdo zakoreninjenih, da nekatera izginjajo in da je delež na novo uveljavljenih zanemarljiv …«

Prvi od gornjih odlomkov je iz knjige, drugi iz predstavitve tega študioznega geografskega dela na spletni strani založbe. Avtor knjige je gorenjskega rodu (roj. 1983 na Jesenicah), ime Gorenjske kot ene najbolj prepoznavnih slovenskih pokrajin pa »zrcali« dejstvo, da je gorenji del Kranjske. Smo Gorenjci zato kaj »gor vzeti«?

Oddajte svoj komentar

Kranj 2°

pretežno jasno
vlažnost: 64 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-4/11

petek

-4/18

sobota

-1/16

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Kranjska Gora, 17. marec 2023

Predavanje

OBVESTILA / Naklo, 17. marec 2023

Umovadba

PRIREDITVE / Lesce, 17. marec 2023

Skupščina TD Lesce

GLEDALIŠČE / Jesenice, 17. marec 2023

Za otroke in odrasle

GLEDALIŠČE / Škofja Loka, 17. marec 2023

Predstava Hamleta v vasi Spodnja Mrduša

OBVESTILA / Žiri, 17. marec 2023

Pesniški večer z Marcelom Štefančičem

IZLETI / Kranj, 18. marec 2023

Na Veliki Planik

FILM / Kranj, 18. marec 2023

Fenomen ozdravitve

 

 
 

 

 
 
 

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 15:00, 15. marec

Če niste bili v njihovi koži ne morete soditi. Ali se vam sanja, kako je biti po krivem obsojen, ko si vse življenje delal pošteno in predan...

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 17:11, 11. marec

Groza. Obsodba "dokaži da nisi kriv" še kar velja v miniJugoslaviji.

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 17:06, 11. marec

Odlična novica za pogojno obsojene. Odškodnine ne bodo nizke.

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 11:15, 11. marec

20 let čakanja, pa očitek sodišču. Kaj pa oprostilne županu in njegovim najlepšega mesta, pa ...

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 08:40, 11. marec

Seveda je nedolžen. Kot vsi v RKC.

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 08:37, 11. marec

Seveda. Pričakovano. Nikoli nihče nič kriv. Samo kuverte krožijo.

Kakšno šolo za naslednje desetletje? / 07:56, 11. marec

Vzgoja in izobraževanje v tujini gre v smer redefiniranja biologije. Kar počnejo recimo z otroci v vrtcih in kaj delajo starši z mladoletniki. Groza.