Na pročelje osnovne šole na Stari Gori so leta 1966, ob stoti obletnici rojstva priljubljene učiteljice, že postavili spominsko ploščo, ob šestdeseti obletnici njene smrti so ji dodali še obeležje s simbolom Krope – kovanim srcem s tremi žeblji in verzom iz ene od njenih pesmi: »Srce je dalo vse, kar je imelo.« Spominsko obeležje sta odkrila župan Občine Sv. Jurij ob Ščavnici Anton Slana in predsednica sveta Krajevne skupnosti Kropa Saša Pavlič.

Spomnili so se Kristine Šuler

Sredi decembra so na pročelju osnovne šole na Stari Gori pri Svetem Juriju ob Ščavnici odkrili prenovljeno spominsko obeležje Kristini Šuler, leta 1866 v Kropi rojeni učiteljici in pesnici, ki je na Stari Gori poučevala skoraj četrt stoletja. Spominsko ploščo so izdelali Kroparji, ki so se tudi v velikem številu udeležili slovesnosti in slavnostne akademije ob obletnici.

Kristina Šuler se je 25. decembra 1866 rodila v ugledni in premožni fužinarski družini Schuller v Kropi. Tam je hodila tudi v osnovno šolo, nato pa osem let obiskovala samostansko šolo v Škofji Loki in kasneje učiteljišče v Ljubljani, kjer je leta 1887 maturirala. Od leta 1889 je poučevala v Bohinjski Bistrici, kjer sta kot kaplana službovala pisatelj Fran Saleški Finžgar in pesnik Anton Medved, ki sta ji prebudila ljubezen do poezije.

Kot je v zapisu Življenjska moč Kristine Šuler ugotovil Peter Colnar, je kljub družinskim težavam ob skrbi za obubožanega oslepelega očeta, za sestro in brata v Bohinjski Bistrici ob spodbudni slovstveni družbi Frana Saleškega Finžgarja in Vide Jeraj živela najsrečnejše, najplodovitejše, najbolj obetajoče obdobje življenja. »V svet je začela pošiljati svoje pesmi. Poleg nežnih liričnih podob iz narave in izpovedi prekipevajoče življenjske radosti in obupa pričakujoče ljubezni. Njen ''vodnik in učenik'', pesniški svetovalec A. Medved je menil, da lahko postane ''največja slovenska pesnikinja'', vendar se je grdo obregnil ob njene za tiste čase pač nekoliko drzne ljubezenske pesmi.«

Konec leta 1898 je bila premeščena na osnovno šolo v Šmartnem pri Ljubljani, kjer so jo čez tri leta odpustili zaradi rojstva nezakonskega otroka. Ker je bila takratna družba do mater z nezakonskimi otroki prizanesljivejša na Štajerskem, se je nato s trimesečno hčerko Kristo odselila na Staro Goro pri Sv. Juriju ob Ščavnici in na tamkajšnji osnovni šoli poučevala nadaljnjih 24 let.

Prve pesmi je napisala v nemščini, ko je bila stara 14 let. Najbolj plodovito obdobje njenega ustvarjanja pa je bil čas, ko je poučevala v Bohinjski Bistrici in je na njeno poezijo vplivalo druženje z Medvedom in Finžgarjem ter Vido Jeraj. Pesmi je objavljala v Ljubljanskem zvonu, Domu in svetu, Slovenki in Planinskem vestniku, prva njena pesem pa je bila objavljena v Bohinjski Savi. Med takratnim bralstvom in izobraženstvom je skupaj z Vido Jeraj veljala za najboljšo slovensko pesnico. Glavna tematika njene poezije je bilo hrepenenje po ljubezni in izgubljeni mladosti, ukvarjala pa se je tudi s problematiko položaja ženske tedanjega časa in tragedije ljudi v času prve svetovne vojne.

Njene pesmi je med prvo svetovno vojno želel urediti in izdati pisatelj, publicist in prevajalec Ivan Lah, vendar so mu jih avstrijske oblasti zaplenile, ko so ga zaprle. Prav tako je propadel tudi poskus izdaje zbirke po drugi svetovni vojni, zato so njene pesmi takrat ostale v rokopisu ter omenjenih revijah tistega časa. Leta 2008 pa so pod uredniškim delom Emila Cesarja izbrane pesmi Kristine Šuler vendarle izšle tudi v knjižni obliki, in sicer pod naslovom Češnja pod mojim oknom.

Prireditev v počastitev spomina na Kristino Šuler so skupaj organizirali Občina Sv. Jurij ob Ščavnici, Občina Radovljica, Turistično društvo Sv. Jurij ob Ščavnici, Gibanje Kultura – Natura Slovenija, Kulturno društvo Kropa in Fundacija za razvoj lipniške doline.

Oddajte svoj komentar

Kranj 3°

jasno
vlažnost: 96 %
veter: SZ, hitrost: 11 km/h

2/21

četrtek

4/17

petek

9/14

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

IZLETI / Kranj, 23. marec 2023

Na Slavnik

IZLETI / Kranj, 23. marec 2023

Katarina–Grmada

PRIREDITVE / Kranj, Zgornja Besnica, 23. marec 2023

Spominski slovesnosti

PRIREDITVE / Preddvor, Naklo, 23. marec 2023

Tombola

PRIREDITVE / Stara Fužina, 23. marec 2023

Bajka o vili Peruniki

PRIREDITVE / Kranj, 24. marec 2023

V spomin narodnemu heroju Stanetu Žagarju

GLEDALIŠČE / Podnart, 24. marec 2023

Partnerski odnosi

IZLETI / Kranj, 25. marec 2023

Velike Lašče–Kamni vrh–Grmada

 

 
 

 

 
 
 

Menedžerji ukradli Planici dušo / 09:43, 21. marec

Cene in predvideno število obiskovalcev so znanstveno določili strokovnjaki na Ekonomski fakulteti. Vodstvo Smučarske zveze je samo sledilo ...

Menedžerji ukradli Planici dušo / 08:20, 21. marec

Objektivne pripombe. Podpišem

Gradnja kolesarske povezave za zdaj po načrtih / 08:04, 21. marec

Bohinjci bi lahko zgradili brv čez Savo in povezali novo kolesarko z obstoječo kolesarsko povezavo na začetku Bohinjske Bistrice. Sedaj bodo...

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 07:59, 21. marec

Res je, Zala, nismo vsi podkupljivi. In ja, se mi sanja, kako je, ko si po krivem obtožen. Pa vendar je korupcija v zdravstvu prej pravilo, ...

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 15:00, 15. marec

Če niste bili v njihovi koži ne morete soditi. Ali se vam sanja, kako je biti po krivem obsojen, ko si vse življenje delal pošteno in predan...

Zdaj pravnomočno: Klopčič je nedolžen / 17:11, 11. marec

Groza. Obsodba "dokaži da nisi kriv" še kar velja v miniJugoslaviji.

»Oprostilka« za nekdanje vodstvo bolnišnice / 17:06, 11. marec

Odlična novica za pogojno obsojene. Odškodnine ne bodo nizke.