Starodavni sejemski utrip / Foto: Tina Dokl

Na pivo in kruh na loški Plac

Minulo soboto je ulice in trge Škofje Loke napolnil Historial. Pisano dogajanje za vse generacije in okuse je v mesto privabilo veliko obiskovalcev.

Škofja Loka – Festival je obiskovalce popeljal po bogati zgodovini Škofje Loke. Spoznavali so starodaven sejemski utrip in cehovsko dediščino, v živo spremljali in se tudi sami preizkušali v izdelavi najrazličnejših izdelkov, poslušali glasbo različnih, med njimi historičnih zvrsti, okušali loško kulinariko in sodelovali v raznih družabnih igrah.

Kot je povedala vodja Turizma Škofja Loka Andreja Križnar, so tudi letos na Historialu dali poudarek kruhu, pivu in rokodelskim doživetjem. »Kruh se je zelo dobro prodajal, zgodaj popoldne ga že ni bilo več,« je povedala. Potekale so različne slikarske in muzejske delavnice. »Veseli smo tudi zelo dobrega odziva šol, šolarji so se predstavili s folklornimi in drugimi nastopi, vrtec pa je pripravil pravljice za otroke.« Eden od osrednjih dogodkov Historiala je bila dramska uprozoritev igre Kruh in pivo, letos nadgrajena z ozvočenjem. Možno si je bilo ogledati zeliščni učni vrt na Kranclju in se sprehoditi po tematski poti Po poteh miške Rubi. Dobro obiskana so bila tudi strokovna predavanja v Sokolskem domu, dve v povezavi s kruhom, eno z začimbami. Končno začimbo še enemu odlično izpeljanemu Historialu, ki so mu dežne kaplje prizanesle, pa je dal večerni koncert Tea Collorija z zasedbo Momento Cigano na Trgu pod gradom.

V skupni organizaciji ambasade Republike Poljske v Sloveniji, župana in predsednika društva upokojencev so v soboto dopoldne z vlakom iz Ljubljane v Škofjo Loko prispeli tudi predstavniki različnih veleposlaništev, ki so z neformalnim, družinskim kolesarjenjem po Škofji Loki in okolici zaznamovali svetovni dan kolesarjenja in zbirali denar za nakup šolskega avtobusa za Ukrajino. Občina Škofja Loka in Razvojna agencija Sora sta namreč spodbujali prihod na Historial s kolesom.