Ekipa GRS Škofja Loka je na tekmovanju v Logarski dolini zmagala. / Foto: arhiv GRS Škofja Loka

Ločani tretjič zapored

V Logarski dolini je pred dnevi potekal tradicionalni Dan gorskih reševalcev Gorske reševalne zveze Slovenije. Tretjič zapored je zmagala ekipa Gorske reševalne službe Škofja Loka.

Škofja Loka – Gorski reševalci so običajno prvi, ki prispejo do ponesrečenih v gorah in na težko dostopnih terenih, zato je poleg izobraževanj in usposabljanj tekmovanje iz prve pomoči odlična priložnost za utrjevanje znanja, je povedal načelnik Gorske reševalne službe (GRS) Škofja Loka Jernej Ržen. Reševalci so se pomerili v petih različnih scenarijih: planinec z bolečinami v prsnem košu, nesreča s štirikolesnikom na gozdni cesti, napad medvedke, padec plezalca z višine dvajsetih metrov in zlom noge pri soteskanju. Člani letošnje ekipe GRS Škofja Loka Dušan Gartner, Štefan Zadravec, Jaka Gortnar, Janez Špik in Dušan Kunc so preizkuse opravili z odliko in se povzpeli na prvo mesto. Druga je bila ekipa gorskih reševalcev iz Kamnika, tretja z Jezerskega, četrto mesto pa sta si delili ekipi iz Kranja in Ljubljane.

Obsežno in razgibano območje

Območje, ki ga pokriva GRS Škofja Loka, je precej obsežno in zelo razgibano ter zajema celotno Škofjeloško hribovje, precejšen del Polhograjskega hribovja, na območju Ratitovca in Jelovice se dotakne tudi Julijskih Alp. To območje je močno razčlenjeno, pri čemer po svoji prepoznavnosti prednjačijo predvsem Blegoš, Ratitovec in Porezen. Na tem koncu je veliko nižjih gričev in vzpetin, priljubljena je »hišna gora« Škofje Loke – Lubnik. Loški gorski reševalci pokrivajo območje občin Škofja Loka, Žiri, Gorenja vas - Poljane in Železniki, ki obsega 512 kvadratnih kilometrov. »Dostopi do mesta nesreče so zaradi precejšnjih oddaljenosti in razčlenjenosti terena pogosto dolgotrajni in zahtevni, zato je treba biti pozoren pri izbiri najoptimalnejših poti pri dostopu na mesto nesreče. Zgodilo se nam je že, da smo zaradi pomanjkljivih podatkov o nesreči zgrešili cesto v dolini ter odšli na napačen hrib,« razloži Ržen.

Število intervencij narašča

Število intervencij GRS Škofja Loka se povečuje. »V letu 2022 smo tako opravili kar 33 posredovanj. Pri tem je treba poudariti, da smo v dolino prenesli kar šest umrlih oseb, ki jim kljub hitremu prihodu na mesto nesreče na žalost ni bilo več mogoče pomagati. Letos smo že reševali poškodovane gozdarje, izgubljene in poškodovane planince, največ pozornosti pa je poželo reševanje mladega bikca, ki je zdrsnil v težko prehodno grapo v Davči. Pri njegovem reševanju je sodeloval tudi helikopter Slovenske vojske, o reševanju pa so poleg domala vseh domačih medijev poročali tudi nekateri portali v sosednjih državah.«

Usposabljanja potekajo celo leto

Pred vsako letno in zimsko vajo redno obnavljajo znanja in veščine iz posameznih reševalnih in alpinističnih tehnik, poleg tega pa precej pozornosti posvetijo tudi obnavljanju znanja iz prve pomoči. »Člani postaje se udeležujejo usposabljanj za gorske reševalce letalce ter vodnike reševalnih psov, udeležili smo se tečaja varne vožnje, načrtujemo tudi izvedbo tečaja terenske vožnje s svojimi reševalnimi vozili. Vsako leto izvedemo tudi vsaj eno vajo reševanja s sedežnic na Starem vrhu in Soriški planini,« o usposabljanjih razlaga načelnik GRS Škofja Loka Jernej Ržen in že gleda v prihodnost. »Nekateri naši člani se bodo udeležili usposabljanja za upravljanje brezpilotnih letalnikov, saj pričakujemo, da nam bodo ti v vedno večji meri v pomoč na intervencijah.«