Praznovanje ob sedemdesetletnici Glasbene šole Kamnik / Foto: Aleš Senožetnik

V glasbeni šoli gojijo estetski čut

Praznovanje ob sedemdeseti obletnici ustanovitve so v Glasbeni šoli Kamnik sklenili s slavnostnim koncertom v kamniški športni dvorani.

Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je med drugim spomnila tudi svojih glasbenih začetkov, ki so potekali prav na kamniški glasbeni šoli.

Kamnik – Jubilejno leto so v Glasbeni šoli Kamnik zaznamovali z vrsto prireditev, pred dnevi pa so praznovanje sklenili s slavnostnim koncertom, ki je potekal v povsem polni kamniški športni dvorani.

»Naloga Glasbene šole je omogočiti najširšim ljudskim slojem vsestransko glasbeno šolanje, vzgajati glasbeni naraščaj za strokovno šolanje ter vzbujati, dvigati in gojiti estetski čut in kulturno raven svojega območja z glasbenimi produkcijami in javnimi nastopi,« so pred sedemdesetimi leti zapisali v ustanovitveni sklep. In glede na videno v skoraj dvournem nastopu zborov, orkestrov in baletnega oddelka, učiteljskemu zboru zadane cilje tudi po sedemdesetih letih odlično uspeva uresničevati. V pestrem repertoarju so se predstavili člani mladinskega in otroškega pevskega zbora, baletnega oddelka ter orffovega, godalnega in pihalnega orkestra in kitarskega oddelka.

»Glasba je umetnost izražanja čustev, predvsem tistih, ki so neizrekljiva in neupodobljiva. In naloga tako naše šole kot glasbenega šolstva na Slovenskem je, da že otroke naučimo, kako čustva, tudi razdiralna, izrazimo najprej skozi dela naših prednikov, nato pa skozi lastno ustvarjanje – in jih s tem pretvorimo v nekaj lepega in delimo z drugimi,« je v svojem nagovoru zbranim povedal ravnatelj šole Rok Spruk in se med drugim tudi zahvalil zaposlenim za predano delo.

Poleg župana Mateja Slaparja je k mikrofonu stopila tudi slavnostna govornica, predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki se je med drugim spomnila tudi svojih glasbenih začetkov, ki so potekali prav na kamniški glasbeni šoli. »Upravičeno ste lahko ponosni na številne šolske projekte, abonma, javne nastope, koncerte in na to, da glasbenega znanja željne nadobudneže pripravite na nadaljnje izobraževanje ter na vpis na srednjo stopnjo – vse to je bistvenega pomena in hkrati pomemben kazalnik uspešnosti vaše šole. S ponosom spremljam uspehe mladih kamniških glasbenikov, ki svoje znanje in veščino igranja inštrumenta, petja ali plesa dokazujejo s številnimi visokimi priznanji, tako doma kot tudi na različnih mednarodnih tekmovanjih,« je med drugim dejala ter poudarila, da glasba tudi zbližuje različne narode in kulture, prav glasbene šole pa so »prvi branik in ustvarjalec tega pomembnega poslanstva«.