V luči zelenega prehoda bo država spodbujala aktivnejšega odjemalca električne energije. / Foto: Tina Dokl

Kako bodo po novem obračunavali omrežnino

Končni odjemalci električne energije bodo o novem izračunu omrežnine obveščeni na računih za junij, na katerih se bodo lahko seznanili z dogovorjeno močjo za prihodnje leto po posameznih časovnih blokih in jo bodo po potrebi lahko tudi spremenili.

Kranj – V začetku prihodnjega leta se bo začel uporabljati nov način obračunavanja omrežnine, ki prinaša precej novosti. Tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo se bodo namreč obračunavale glede na časovni blok znotraj dneva in koledarskega leta.

Določenih bo pet časovnih blokov, ki se bodo razlikovali glede na čas dneva in leta ter glede na to, ali gre za delovni ali dela prost dan. Višja sezona bo določena za november, december, januar in februar, v preostalih mesecih pa bo veljala nižja sezona. Najdražji časovni blok ena bo denimo določen le v višji sezoni, najcenejši pa le v nižji sezoni, prav tako najdražjega časovnega bloka ne bo ob dela prostih dnevih.

Znotraj vsakega dne bodo tako določene ure visoke, srednje in nizke obremenitve, ki bodo določene na podlagi ur konične obremenitve. Ko bo omrežje najbolj obremenjeno, bodo tarife za obračunsko moč in energijo najvišje, najnižje pa, ko bo omrežje najmanj obremenjeno. Časovni bloki v urah visoke in srednje obremenitve ob delavnikih bodo usklajeni s trajanjem sedanje višje tarife, bloki v urah nižje obremenitve pa s trajanjem nižje tarife.

Nov način obračunavanja predvideva večjo stroškovno obtežitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifnimi postavkami za energijo. Dosedanja ureditev omrežnine je namreč večji del stroškov omrežnine porazdelila na tarifne postavke za energijo.

Končni odjemalci električne energije bodo o novem izračunu omrežnine obveščeni že na računih za junij, na katerih se bodo lahko seznanili z dogovorjeno močjo za prihodnje leto po posameznih časovnih blokih in jo bodo po potrebi lahko tudi spremenili.

Za gospodinjske in male poslovne odjemalce s priključno močjo, ki je enaka ali manjša od 43 kilovatov, bo veljalo tudi dveletno prehodno obdobje od začetka uporabe novega izračuna, torej od 1. januarja prihodnje leto. V tem času bodo na računih obveščeni o morebitnih prekoračitvah dogovorjene moči in stroških, a se jim ti ne bodo obračunali.

Na ta način želi država tako gospodinjstva kot poslovne uporabnike spodbuditi k prilagajanju odjema električne energije in spodbujanju aktivnega odjemalca, ki bo lahko pripomogel k nižjim stroškom. Kot pojasnjujejo na Agenciji za energijo, sicer tarife za uporabo omrežja v prihodnjem letu še niso znane, zato s konkretnimi simulacijami računov in posledičnimi finančnimi učinki za povprečnega gospodinjskega odjemalca še ne razpolagajo.

Novost naj bi sicer prinašala korak na poti k zelenemu prehodu. S spremembami pri uporabi energije namreč lahko vplivamo na stroške in hkrati omogočamo hitrejše vključevanje obnovljivih virov energije v sistem.