Taja Nograšek, vodja projekta PONI Gorenjska: »Na samostojno poslovno pot se je na Gorenjskem podalo vsaj 35 udeležencev programa PONI.« / Foto: Tina Dokl

Iz ponijev nastali lipicanci

V projektu PONI za spodbujanje podjetništva je v obdobju 2020–2023 na Gorenjskem svojo poslovno idejo razvijalo osemdeset udeležencev. Skoraj polovica se jih je kasneje samozaposlila.

Kranj – V kranjski Kovačnici so minuli petek pripravili srečanje in sejem Podjetno v prihodnost, na katerem so se predstavili udeleženci programa Podjetno nad izzive – PONI, ki je sofinanciran iz evropskih sredstev v kohezijski regiji Zahodna Slovenija. PONI je projekt spodbujanja podjetništva, katerega glavni cilj je ustanovitev novih podjetij na podlagi poslovnih idej, ki jih udeleženci realizirajo s pomočjo mentorjev v okviru štirimesečnega podjetniškega usposabljanja, ko imajo zagotovljeno tudi zaposlitev.

Projekt PONI je v obdobju 2020–2023 sočasno izvajalo osem organizacij v Sloveniji, od tega tri v kohezijski regiji Zahodna Slovenija, v kateri so zasledovali cilj, da 220 potencialnih podjetnikov izdela prav toliko poslovnih načrtov in na trgu predstavijo 220 minimalno sprejemljivih produktov, pri čemer jih bo vsaj trideset odstotkov tudi uspešno stopilo na podjetniško pot.

V gorenjski regiji je projekt izvajala Regionalna razvojna agencija Gorenjske – BSC Kranj, ki je v okviru podjetniškega inkubatorja Kovačnica v programu PONI v sedmih skupinah usposabljala 80 udeležencev. Kot je pojasnila vodja projekta PONI Gorenjska Taja Nograšek, so zastavljeni cilj 30-odstotne uspešnosti izhodov v podjetništvo presegli. S pomočjo programa se je namreč kot samostojni podjetnik ali v družbi z omejeno odgovornostjo zaposlilo že 35 oziroma 44 odstotkov udeležencev, nekatera podjetja pa so še v ustanavljanju. »Iz ponijev so nastali pravi postavni, temperamentni in dolgoživi lipicanci,« je bila slikovita. Kot je dodala, so bili v usposabljanje vključeni udeleženci iz vseh občin gorenjske regije, razen Žirovnice. Največ, 27 udeležencev, je bilo iz Kranja.

Program PONI bodo s podporo kohezijskih sredstev Evropske unije izvajali tudi v obdobju 2024–2029, in sicer za 110 udeležencev v vsaki od dvanajstih statističnih regij, cilj pa je zaposlitev najmanj 400 novih podjetnikov. »Zelo me veseli, da je projekt PONI kot zelo uspešnega prepoznalo tudi ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter ga že vnaprej določilo v kohezijsko politiko. Tako bomo v naslednjih petih letih tudi na Gorenjskem usposabljali vsaj deset novih skupin ponijev, računamo, da vsaj dve na leti,« je zadovoljen Rok Šimenc, direktor BSC Kranj. »Na direktoratu za regionalni razvoj se zelo trudimo, da bi mlade spodbudili, da razmišljajo o svojih razvojnih potencialih in kako bi jih v svojem lokalnem okolju optimalno izkoristili ter zagotovili s svojimi aktivnostmi, da se njihov domači kraj razvija naprej. Da jih torej ne vleče v tujino, ki se še zdaj percipira kot 'in',« je povedala Aša Rogelj, v. d. direktorja Direktorata za regionalni razvoj.