Protesta sta se udeležila tudi kmeta Boris Kunšič (levo) s Pernikov in Peter Žemva z Bleda. Kunšiču so volkovi na Mežakli splašili čredo telet, Žemvi pa so na pašniku na Bledu pokončali šest ovc in še dve poškodovali. Žemva je štiri pokončane ovce pripeljal tudi na protest v Gorje./ Foto: Gorazd Kavčič

Protest zoper volka – in državo

Na protestu v Zgornjih Gorjah so kmetje in drugi občani ponovno pozvali državo, da naj ukrepa proti volkovom, ki napadajo pašne živali in strašijo ljudi.

Blejski župan Anton Mežan je v torek prejel klic krajanke Rečice, ki je med sprehajanjem s psom nad Razgledno cesto na Bledu opazila potikanje dveh volkov v okolici hiš.

Zgornje Gorje – Kmetje z Zgornje Gorenjske ter prestrašeni občani iz občine Gorje in okolice so se prejšnji ponedeljek zbrali pred občinsko stavbo v Zgornjih Gorjah na protestu zoper volka, na katerem so ponovno zahtevali od države, da ukrepa proti volkovom. Povod za protest je bil napad volka ali več volkov na ovce v dobro ograjenem pašniku na Rečici, le nekaj sto metrov proč od Blejskega jezera, kjer so rejcu Petru Žemvu pokončali šest ovc in še dve poškodovali.

»Volk je v vasi«

Župani zgornjegorenjskih občin in tudi sindikat kmetov sicer že dalj časa opozarjajo pristojne organe na vse večje težave, ki jih povzročajo velike zveri, še zlasti volkovi. Volkovi ne napadajo le pašnih živali, ampak postajajo nevarni tudi za ljudi, so ugotavljali na protestu. »Volk je v vasi, zato je naša zahteva popolnoma jasna. Od ministrstva za naravne vire in prostor in od drugih pristojnih organov zahtevamo, da takoj začnejo ukrepati zoper velike zveri na Gorenjskem in tako zaščitijo naše občanke in občane pred napadi volka,« je dejal gorjanski župan Peter Torkar.

Vseh pašnikov ni mogoče ograditi

»Ne gre več za živali in kmete, ampak za vse državljane. Vprašanje je, ali ljudje sploh še lahko prosto gobarijo, kolesarijo, hribolazijo ali se sprehajajo po gozdu. Volkovi namreč izgubljajo strah, zato bodo počasi začeli iskati plen tudi med ljudmi,« je dejal Stane Bergant iz Sindikata kmetov Slovenije. »Strah je vedno večji, otrok si ne upamo puščati samih na dvorišču,« je povedala Alenka Pogačar, kmetovalka iz Zgornjih Laz, in dodala: »Ogroženi nismo le mi in naša pašna živinoreja, ki nam je vir dohodka, ampak tudi kolesarji in turisti.« Podobnega mnenja je tudi Mojca Žmitek iz Bohinja, ki težko sprejema očitek države kmetom, da premalo naredijo za zaščito svojih živali na paši. Precej pašnikov je namreč v visokogorju, tam pa povsod ni mogoče zaščititi živali z mrežami in visokimi ogradami. Treba je najti drugačne rešitve, so prepričani kmetje, ki so se na protestu zavzeli tudi za hitrejše izplačevanje odškodnin ob škodnih dogodkih in za državno sofinanciranje nadstandardne zaščite živali.